3333

Windows 3.0, 25 Yaşına Girdi

23 May 2015 Windows  0
facebook müşteri hizmetleri
teknoloji hattı
Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Windows, işletim sersinin ilk sürümü olarak görünen Windows 3.0, 25.yılını kutluyor. 1990‘da piyasaya sürülen bu işletim sistemine ait detaylar haberimizde. İlk sürüm 20 Kasım 1985 tarihinde yayınlanmıştı ve Windows’un büyük kullanıcı kitlelerine ulaştığı modeli Windows 3.0, 25 yaşını doldurdu. İlk sürümden 5 yıl sonra yayınlanan 3.0 sürümü, PC’lere ön yüklü olarak geliyor ve oldukça yaygın bir kullanım kitlesine sahipti diyebiliriz. O dönemin favorilerinden Apple, Machintosh işletim sistemleri için benzer arayüze sahip Windows 3.0 işletim sistemi hesap makinası, program yöneticisi, not defteri gibi özellikleri içeriyor.

Ayrıca uyumlu fareler, Windows 3.0 için MS-DOS işletim sisteminin PC’ye yüklü olması gerekmektedir.
Windows 3.0 işletim sisteminin minumum sistem gereksinimleri oldukça dikkat çekmişti. Microsoft’un yayınladığı bir listeye göre 8080 / 8088 ve daha üst hızlı işlemciler gerektiren bir işletim sistemi. Ayrıca hızlı bir şekilde çalışabilmesi için, gerekli minumum sistem belleği 384 KB olarak açıklanmıştı. Ayrıca windows 3.0 işletim sisteminin rahat bir şekilde çalışabilmesi için olması gereken diğer özellikler ise, 1 MB RAM ve 6 MB’lık disk alanına ihtiyaç duyuluyor.

Windows’un bu sürümü ile gelen yeniliklerden diğerleri ise şu şekilde, denetim Masası Apple Macintosh’taki gelişmelere paralel olarak yenilendi ve özellikleri genişletildi, solitaire adlı iskambil oyunu eklendi, MS-DOS’un komut tabanlı dosya yöneticisi yerini liste şeklinde görsel bir dosya yöneticisine bırakıyor, uygulamalar komut olmaksızın uygulamanın simgesine tıklanarak açılabiliyordu. Öte yandan MS-DOS isteyen kullanıcıların yararlanabilmesi amacıyla korundu.

teknoloji hattı
Etiketler:
windows_10_sistem_gereksinimleri
Windows 10 Sistem Gereksinimleri
Windows 10 hızlandırma 0
Windows 10 Nasıl Hızlanır?
dosyalari sifreleme
Windows 10′ da dosya ve klasörleri şifreleme
Windows 10 indir
Windows 10’a Ücretsiz Geçiş Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir