30 Haziran’da Saatler 1 Saniye Geriye Alınacak

22 Haz 2015 İnternet  0
facebook müşteri hizmetleri
teknoloji hattı
Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dünyanın hızı her geçen yıl yavaşladığından dolayı uzmanlar 30 Haziran gecesinde saatler 23.59.59’u gösterdiğinde tüm saatler 1 saniye geri alınması üzerine karar alındı. Paris’deki Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi Dünyanın güneş etrafındaki yavaşlayan hızından dolayı 1 saniyelik fazla bir zaman olduğu tespit edildi. 30 Haziran tarihinde ise o 1 saniye saatler geriye alınacak.

Neden 1 saniye alınacak ne fark edecek ki diyenler için şöyle bir açıklama yapılmış durumda. Dünyanın dönme hızı hergün saniyenin 2 binde biri kadar azaldığı için 1972 tarihinde başlanan bazı zamanlarda 1 saniyelik artış ekleniyor. Bu küçük detay için sıradaki tarih ise 30 Haziran olarak ön görüldü. Bilişim uzmanları ise bu 1 saniye sürenin saat olarak geriye alınmasından pek memnun değiller. Saat’in 1 saniye geriye alınması birçok teknolojik sistemlerine arızasına sebep olacağı düşünülüyor.

Son olarak saat’lere 1 saniye eklenme durumu 2012 yılında yapılmış ve bazı büyük sitelerde çakışma söz konusu olmuştu. Şimdi ise 30 Haziran gecesinde saat 23.59.59‘da 1 saniye yerine tüm cihazlar 2 saniye yaşacayacak ve buda bazı elektronik arızalara sebep olabilecek. Bu sorunların olmaması için Google’dan çoktan bazı önlemler alınmış durumda. 86,401 saniye sürecek 30 Haziran tarihine kadar saate milisaniye olarak ekleme yapacaklar. Bu sayede 1 Temmuz tarihine Google sorunsuz bir şekilde girecek ve sistemlerin kafası karışmayacak. Karşılanacak elektronik sorunlardan biri ise aynı saniyenin tekrarlanması sırasında sistemlerin kararsız kalarak çakılma riskiyle karşı karşıya kalabileceği noktası.

teknoloji hattı
Etiketler:
Avea Turkcell Vodofone internet bağlantı sorunu
Avea Turkcell Vodafone internet bağlantı sorunu
Ping Sorunu ve Çözüm Yolları (Detaylı Bilgi)
İnternetin hızını ölçme
e-devlet çalışmıyor yada yavaş çalışıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir