4g

4.5G Nedir ? Neler Değişecek ?

26 Ağu 2015 Teknoloji  0
facebook müşteri hizmetleri
teknoloji hattı
Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ülkemizde bir süredir beklenen 4.5G ihalesi bugün gerçekleşecek. Türkiye’de 4G’ye geçiş yakın zamanda gerçekleştirilecekti, fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada 4G’yi atlayıp 5G’ye geçelim demesi ile tüm hazırlıklar askıya alınmıştı. Şimdi ise 5G’ye geçişin uzun süreceği tespit edildikten sonra bugün 4.5G’ye geçiş için hazırlıklar başlayacak. Mobil internet noktasında ülkemizde oldukça yararlı olacak bu proje nedir ve 4.5G ile neler değişecek onlara bakalım.

4.5G’nin açılımı yok yani ülkemizde bu söylem geçiyor. Aslında 4G var ve onun açılımı ise 4.nesil mobil iletişim teknolojisi. Yani 3G’ye oranla daha stabil ve hızlı çalışan bağlantılar ve mobil internet sağlanabilecek. 3G saniyede 28 Mpbs hız sunarken 4.5G’ye geçişin ardından hız ortalama saniyede 300 Mbps olacak buda 12 kat daha hızlı interneti mobil cihazlarımızdan kullanabileceğimiz anlamına geliyor.

gg

İlk olarak 4G sunulduğunda dünyada hızı 100 Mbps civarında idi. İnternet hızının artması birçok işlevde işimize yarayacak. Örnek verirsek internet üzerinde izlediğiniz bir videoda veya son zamanların popüler uygulaması periscope’dan yayın izlerken daha akıcı ve yüksek kalite görüntüler elde edebileceksiniz. Ülkemizde ise 4.5G ile mobil internet hızı 4 kat artacak ve HD videoları rahat bir şekilde takılmadan izleyebileceksiniz. Tabi internet hızı artınca paketten yenilen internet kullanım oranıda hıza eşit olarak artacak.

Bu noktada internet paketlerinin ucuzlaması veya TTnet’in uyguladığı AKK uygulamasının kalkması bekleniyor. Bir denklem yaparksa 2 GB internet paketi 20 TL ise 2 TL olabilir veya 2 GB olan bir paket ise 24 GB olabilir. Toplarlarsak teknoloji geliştikçe ve mobil internette ülkemizde gelişmeler sunuldukça internet sağlıyıcılarının paket fiyatlarını düşürmesi en mantıklı düşünce gibi duruyor. Ülkemizde 1 nisan 2016 tarihinde 4.5G teknolojisinin aktif olması bekleniyor, bakalım operatörler bu geçişe kaç yılda ayak sağlayabilecekler göreceğiz.

teknoloji hattı
Etiketler:,
gopro-hero-4-ses-sorunu
GoPro Hero 4 ses problemine çözüm
Flight Radar24 uçak takip sistemi
Flight Radar24 uçak takip sistemi
blackberry-hamburg-modeli
BlackBerry Hamburg Teknik Özellikleri Nasıl Olacak ?
bukulebilir-telefon
Dünyanın İlk Bükülebilir Telefonu

“4.5G Nedir ? Neler Değişecek ?” üzerine 4 yorum

 1. Muhammet diyor ki:

  Yazım yanlışı var 🙂

  1. :) diyor ki:

   Dalga geçip böbürleneceğine siteyle iletişime geçebilirdin.

 2. Muhammet diyor ki:

  Yazım yanlışı var 🙂

  1. :) diyor ki:

   Dalga geçip böbürleneceğine siteyle iletişime geçebilirdin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir