Çamaşır Makineniz Verilerinizi Nasıl Çalar?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Hayır, tabiki cebinizde unuttuklarınızdan bahsetmiyoruz. Şimdi hayal edin; hackerlar çok önemli teknolojik bir üsten verileri çalıyorlar. Üstelik internete ihtiyaçları bile yok. Tek yaptıkları yalnızca bir yazılım kullanmak ve ofisteki yazıcıyı bir vericiye dönüştürmekti.

Hayır, bu gelecekten bir hikâye değil. Manhattan’da güvenlik araştırmacıları evdeki en basit makinelerle gizli şekilde kilometrelerce yayın yapabilmeyi araştırıyorlar.

“Bu oyunun kurallarını değiştirir ve hackerlar için büyük bir ilerleme fırsatı.”

hackiç

facebook müşteri hizmetleri

Veri Güvenliği Sektörü

Kulağa çılgınca gelebilir ancak yılda bu sektöre tam 77 milyar dolar harcanıyor. Hükümetler ve şirketler verilerini koruyabilmek için bu sektöre güveniyor. Ancak görünen o ki klasik savunma sistemleri gittikçe etkisini kaybediyor.

Ang Cui ve ekibin araştırdığı konu tam da burası. Nükleer bir tesisin verilerini çalmak böylece işten bile değil.

Red Balloon Security şirketi bunun nasıl yapılabildiğini açıkladı. Bir Pantum Laser Yazıcı’nın devreleriyle oynayıp virüs bulaştırdıktan sonra aslında bir yazıcının hiç de işi olmayan şey oldu. Çipin enerji akışını hızlıca ters yöne çevirip geri düzeltince çipin elektromanyetik radyasyon yaydığını fark ettiler.

Bazen siz de bazı cihazlardan ince tiz bir ses duyuyorsunuzdur, işte ekibin bulduğu tam olarak bu.

Aslında bu yöntemle veri aktarımı son derece yavaş gerçekleşiyor. Her bir harf yaklaşık 1 saniye alıyor. Ancak ekibin belirttiği esas nokta devredeki ince kablolar. Ufak bir değişiklikle dalgaları güçlendirerek çok daha etkili bir saldırı sistemine dönüştürüyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir