Microsoft Atılıma Mı Geçti?

Samsung ve Apple haberleri gündeme bu kadar oturmuşken fark edemediğimiz Microsoft, yaptığı değişiklikler ile atılıma geçtiğini ve bomba gibi geldiğini gösteriyor. İşte o değişikler:

1) MSN Arayüz Değişikliği

Sevilen bir haber kanalı olarak yayınlarına devam eden MSN, kısa bir süre önce yayınladığı arayüz değişikliğine hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde sitenin tamamen bu görünüme geçmesini bekliyoruz. Şimdilik merakını buradan giderebilirsiniz. Daha kullanıcı dostu ve sade tasarımı ile birçok kullanıcı bu haliyle MSN’i daha çok sevecektir.

2) OneDrive’da Alan ve Hız Artışı

Hali hazırda kullandığınız Dropbox veya Yandex Disk gibi bir depolama alanınız yoksa OneDrive‘ı kullanmaya gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz. Diğer depolama servislerinin aksine OneDrive yeni haliyle size tam 15GB depolama alanını ücretsiz olarak veriyor. Eskisine göre de gelişen aktarım hızı ile yakın bir sürede Dropbox’a rakip olabilecek düzeyde duruyor.

3) Office 365’in Kişiselleşen Arayüzü

Sade tasarımları ile dikkat çeken Microsoft, Office 365 tasarımında da kişiselleştirmeye ve hıza yönelik değişiklikler yaptı. Hem kişisel hem de iş hayatınızda Office 365’i zevkle kullanabilirsiniz.

4) Windows isminin öne çıkarılması

Son yapılan açıklama ile Nokia ve Windows Phone isimlerinin tarih olacağını belirten Microsoft, tüm platformlar için sadece “Windows” ismini kullanmaya başlıyor.

 

iPhone 6 Çıkış Tarihi Duyuruldu

iphone_6_duyuruldu

Apple, son modeli olan iPhone 6′yı resmi olarak duyurdu. İki model şeklinde çıkacak iPhone 6 telefonlarının ikisinin de önceki iPhone’lardan büyük olacağı söylendi. Özellikle Samsung ve LG‘nin son dönemde oldukça ilgi çeken büyük boy telefonlarından sonra Apple’ın da böyle bir hamle yapması birçok iPhone severi mutlu etti.

A8 Prosesör ile çıkacak telefonda daha önce kullanılan A7‘ye göre %20 lik bir hız artışı beklenirken Wifi bağlantısının da üç kat daha iyileştirildiğinin altı  çizildi.

%40’lık bir batarya kullanım süresi artışının da duyurulduğu iPhone 6 ile ilgili diğer detaylar da şu şekilde:

– Ön kamerada iyileştirmeler ve art arda çekim yapabilme özelliği

Retina HD ekran ile 30 veya 60 fps’de 1080p çözünürlükte video oynatma

– Apple’ın yeni mobil ödeme sistemi ( Anlaşmalı bankalar için geçerli)

Telefon boyutları ve görünüş ile ilgili de aşağıdaki görselleri inceleyerek merakınızı giderebilirsiniz. 19 Eylül‘de satışa çıkacak telefon yıl sonuna kadar da 115 ülkeye ulaşacak.

Rol Yapma Oyunlarınızda Teknolojiyi Ne Kadar Kullanıyorsunuz?

Bu yazımda hem hafta sonu yaptığımız Pathfinder maratonundan hemde rol yapma oyunlarında teknolojiyi ne derece kullanabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Maceraya doyduğumuz bu hafta sonunda Pathfinder modüllerinden 3 tanesini Roll20‘den ekrana yansıtarak oynamayı denedik. Benim için oldukça keyifli ve hızlı sonuç veren bir deneyim oldu. Hem görsellik hemde karmaşadan kurtarma açısında imkanınız varsa kesinlikle deneyin!

Nedir bu Roll20?

Roll20, frp oyunlarınızı internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak oynamanızı imkan tanıyan bir Virtual Tabletop’dur. Haritalarınızın dilediğiniz kısmını oyuncularınıza göstermenizi sağlayan Roll20, konuşma ve kamera eklentisi ile de uluslararası oyunları neredeyse birebir oynamanıza olanak sağlar.

Hafta sonu maratonumuzda LCD televizyona bağladığımız bir bilgisayar ve GM’in kendi laptopu ile senkronize olarak oynadığımız oyunda gözlemlediğimiz iyi ve kötü yanlar da şu şekilde:

İyi Yanları

– Masa üzerindeki harita ve minyon karmaşası ortadan kalktı.

– Sadece GM’in kendi bilgisayarından açtığı yerleri gördüğümüz için oyunun ilerleyişi metadan uzak, oldukça gerçekçi oldu.

Kötü Yanları

– Harita ve minyatürün verdiği o keyfi alamadık. ( Anlayamazsınız… )

– Oyuncuları tek bir kişinin yönetmesinden oluşan ufak karmaşıklıklar yaşadık.

Özetle teknoloji tutkunu bir insan olarak benim açımdan oldukça tatmin edici bir deneyimdi.

Hangi Oyunları Oynadık?

  • Carrion Crown Adventure Path 2: Trials of The Beast
  • From Shore to Sea
  • Midnight Mirror

Başkalarını Uyandırmanın En İyi Yolu: Wakie

wakie

Sabah nasıl kalkacağım derdine çare olarak ortaya çıkan Wakie uygulaması hem sizin yabancılar tarafından uyandırılmanızı hem de sizin onları uyandırmanızı sağlayan eğlenceli bir uygulama. Budist olarak sadece Rusça hizmet veren Wakie firması, topladığı 1 milyon dolar ile şimdi US, Canada, UK, Singapore ve Hong Kong’da da hizmet vermeye başladı. Yakın bir sürede de uygulamanın Türkiye için açılmasını bekliyoruz.

Uygulama şu an için Android ve Windows Phone platformlarında bulunuyor. Resmi açıklamaya göre uygulama çok yakında Apple Store‘dan da indirilebilecek.

Eğlenceli uyandırma servisi Wakie’nin mobil arayüzü ise şu şekilde:

wakie_clock          wakie_profile