Gelmiş Geçmiş Tüm Apple Ürünleri Tek Posterde!

apple1

Pop Chart Lab, 1976’dan günümüze tüm ürünlerinin bulunduğu “Gelmiş Geçmiş Tüm Apple Ürünleri Tarihi” posterinin güncellenmiş en yeni versiyonunu çıkarttı.

Apple’ın 1976 yılında ürettiği, dönemin ilk kişisel bilgisayarları arasında bulunan Apple I‘den itibaren günümüze kadar uzanan ve toplamda 534 adet Apple ürünlerini kaplayan bu tek sayfalık poster, Apple tutkunlarının ve teknoloji meraklarının beğenisine sunuldu. Bu yeni poster versiyonu, geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Retina ekranlı iMac, iPad Air 2 ve yeni çıkacak olan Apple Watch ürünlerini de içeriyor.

Bir tuval üzerine 15 farklı mürekkep çeşidi ile basılan ve ücreti $80 olan bu poster, bugünlerde indirim ile $64 ücreti bulunuyor. Ayrıca bu postere Pop Chart Lab‘ın www.popchartlab.com sitesinden bir göz gezdirebilirsiniz.

Mark Zuckerberg Sorularımızı Yanıtlayacak

mark2

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, önümüzdeki hafta perşembe günü öğleden sonra katılacağı Q&A oturumunda bir saatliğine sosyal ağ kullanıcılarının en çok oy alan sorularına yanıt verecek.

Mark Zuckerberg, kendi Facebook duvarına bugün yazdığı yazıda şunları ifade ediyor: “İnsanlar neden şirketimizin keskin bir doğrultuda hareket ettiğini, dünyada olan bitenler hakkında şahsımın neler düşündükleri, herkes için servislerimizi nasıl geliştirmeye devam edeceğimiz hakkında çok düşünceli sorular sorarlar. Bu Q&A’lardan çok şey öğrenmiş bulunmaktayım, ve insanların sordukları bu sorular bize daha iyi servisler inşa etmemize her zaman yardımcı olur.”

Mark Zuckerberg şimdi ise bu soruları Facebook’un 1.35 milyarı aşan kullanıcılarından bizzat duyup cevap verecek. Siz de https://www.facebook.com/qawithmark etkinliğine katılarak duymak istediğiniz soruları yazabilirsiniz.

 

 

Nexus 6 Kapış Kapış!

nexus6

Google ve Motorola’nın yeni telefonu olarak sunulan Nexus 6, aşırı yoğun ilgi ile beklenenin ötesine ulaşmayı başardı. Geçtiğimiz yakın zamanda tanıtılan yeni Nexus 6, Motorola tarafından üretiliyor ve Android’in en son sürümüyle işliyor. Daha birkaç gün önce ön siparişe açılan cihazın ön siparişe açılır açılmaz tükendiği yankılanıyor. Fakat bu haberin stokların azlığından mı ya da talebin yüksekliğinden mi olduğu ortada değil.

Nexus 6’nın fiyatı $649  olarak piyasada yerini alıyor. Bu fiyat daha önceki Nexus’lara göre epeyce pahalı bir fiyat olarak duruyor. Telefonun henüz Türkiye’de satış başlangıcı olmadı. Ancak Google Play Store üzerinden siparişi mümkün. Eğer almayı düşünüyorsanız ve 31 Aralık tarihinden önce Nexus 6 siparişi verirseniz, Google Play Music üyeliğini de yanında ücretsiz alacaksınız.

Joker.org ile Video Torrent’lerini İndirmeden İzleyin

joker

joker.org adlı site, “akış” yaparak bu fikirle bu işlemi yapabiliyor. Fakat daha önceki bir deneyimden sitenin ne kadar ayakta duracağı konusunda tereddütler bulunmakta.

Torrent’leri indirmeden akışla izleme fikri daha önceden Popcorn Time ile olmuştu. Fakat site birkaç kez engellerle karşılaşmış ayakta kalmayı başaramamıştı. MPAA‘yı harekete geçirmeyi planlamış olan Joker ise favori torrent dosyalarında oldukça başarılı gözüküyor.

Bir torrenti izlemeye başlamak için siteye torrentin bağlantısını yapıştırmanız ya da bilgisayarınızdaki torrenti göstermeniz yetiyor. Bunlara ek olarak şunu hatırlatmakta fayda var, bu siteyi kullanarak lisanslı içerikleri izlemek, kanunlar önünde torrent’leri korsan olarak indirmekten muhtemel olasılıkla farklı olmayacaktır.

iPhone’unuz Healthkit İle Ölüm Tarihinizi Hesaplıyor

iPhone’un sağlık verilerinizi topladığı Healthkit uygulaması tüm sağlık verilerinizi değerlendirdikten sonra tahmini kalan yaşam sürenizi hesaplıyor.

Evet yanlış duymadınız. Ne kadar korkutucu gibi gözükse de Apple tarafından sağlıklı yaşamı desteklemek için çıkarılan sağlık verileri toplama uygulaması Healthkit, ilgili uygulamalardan yaptığınız spor, beslenme gibi bilgileri toplayarak tahmini ölüm tarihinizi gösteriyor.

iphone healthkit the death clock

 

Deadline olarak da bilinen yeni Healthkit uygulaması The Death Clock’u indirmek için de 0,99 dolarlık bir ücret ödemeniz gerekiyor. iOS 8 ile birlikte Apple kullanıcılarının hayatına giren Healthkit verilerini sizin için değerlendiriyor. Hatta dilerseniz uygulamanın eklentisi ile bugün sekmesine de kalan yaşam sürenizi eklemeniz mümkün.

iOS için yayınlanan Deadline uygulaması size korkutucu gelmedi, hatta ilginizi çektiyse buradan indirebilirsiniz.

iPad Air’ınızı Laptopa Dönüştüren Klavye: Zagg Folio

zagg folio ipad air

İnce ve korunaklı tasarımı ile iPad Air için özel olarak tasarlanan ve tabletinizi adeta bir dizüstü bilgisayardan farksız hale getiren Zagg Folio‘yu inceledik.

Zagg Folio, özellikle tablet üzerinden mail veya içerik yazma işlemlerini sık olarak gerçekleştiren iPad kullanıcıları için geliştirilmiş taşınabilir bir klavye. İnce tasarımı ve korunaklı tasarımı ile iPad’iniz için hem klavye hemde koruma kabı olarak kullanmanız mümkün. Bluetooth ile tabletinize hızlıca senkronize olan Zagg Folio, boşluklu klavyesi ile iPad‘inde adeta bir Macbook havası oluşturmak isteyenler için oldukça ideal.

Farklı renklerde üç farklı şiddette değiştirilebilen ışıklandırmalı klavyesi ile de yazı işlerinize loş veya karanlık ortamlarda devam etmenizi sağlayan Zagg Folio, ful şarj ile kullanıma bağlı olarak 3 aylık bir şarj ömrüne sahip olması ile diğer klavyelerden de ayrılıyor. Eğer siz de tabletinizi yazı işleri için sık kullanmaya başladığınız fark ediyor ve laptop arayışı içine giriyorsanız 99 dolarlık bu klavyeyi almanızda fayda var.

Türkiye’de satışı olmayan Zagg Folio‘yu edinmeniz biraz güç olabilir ama yurt dışından getirebiliyorsanız kesinlikle bir şekilde buradan temin etmenizi şiddetle öneriyoruz. Klavyeyi daha iyi tanımak için galerimize bakmayı da unutmayın!

Bu AC: Unity Fragmanında Bir Terslik Var

bu ac unity fragmanında bir terslik var

Unity‘nin çıkmasına sadece 2 hafta kalmışten, Ubisoft çok enteresan bir video yayınladı ve herkesin kafasını karıştırmayı başardı. Çünkü bu videoda Paris’te devrim yapmıyoruz, Eyfel Kulesi‘ne tırmanarak Nazilerden kaçmaya çalışıyoruz. Nazi derken?

Unity’nin Fransız Devrimi dönemini anlattığını hepimiz biliyoruz. 1789 tarihli bir hikaye olacak yani. İyi de bu Naziler nereden çıktı? Bir anda 150 yıl atlamış mı olduk, nedir yani? Ubisoft neredeyse hiçbir bilgi vermedi bu fragmanla ilgili. Fragman da sadece şu kelimeler yazılı. “In Assassin’s Creed Unity, all of French Revolution Paris is yours to explore, and perhaps more.” More konusunda bir sıkıntımız yok, fragmanda Nazilerle tanıştık zaten. Gerçi bu gizemli videolar Ubisoft’un en sevdiği iştir. Her Assassin’s Creed oyunundan hemen önce bir video yayınlar ve herkesi afallatır. Biz yine oyunun çıkmasını bekleyelim, oyunumuzu oynayalım, o zaman Nazilerle ve zeplinlerle ilgili yorumlarımız için tekrar buraya geliriz, öyle değil mi?

Assassin’s Creed: Unity, 11 Kasım‘da piyasada olacak. Sadece yeni nesile ve PC‘ye çıktığını bir daha hatırlatıp hepinize daha sıcak, yağmursuz bir gün diliyorum.

Blizzard, WoW’un 20. Yılını Görmesini İstiyor

blizzard wowun 20. yılını görmek istiyor

MMO dünyasının bana göre hala devi olan World of Warcraft’ın bu yıl 10. yıl dönümü. Blizzard’ın planına göre WoW, bir 10 yıl daha yaşayacak.

“20. yıl dönümünde neler oluyor bilemem ama 20. yıl dönümü olacak, bunu garanti edebilirim.” Bu sözler WoW’un dizayn ekibi lideri Ion Hazzikostas‘a ait. Sözlerine şöyle devam etti: “Bunu söylerken hiç kuşku duymuyorum. Tabi ki geleceği planlıyoruz, diğer ek paketi, sonraki ek paketi hatta bir sonraki ek paketi bile düşünüyoruz. Bu ek paketlerin arka planındaki hikayeler nasıl olacak, bunları tartışıyoruz. Hepsi adım adım ilerliyor.”

WoW‘un beşinci ek paketi olan Warlords of Draenor, 13 Kasım’da çıkacak. Belki aramızda betasına katılabilmiş şanslı arkadaşlar da vardır. Blizzard, bu ek paketle, azalan oyuncu kitlesini eski haline getirmeyi hedefliyor ki bana göre bunu başarabilir. Draenor gerçekten güzel gözüküyor. Denemekte fayda var.

Game of Thrones Yıldızları Yedinci Sezon İçin Anlaştı

game of thrones yıldızları yedinci sezon için anlaştı

Tüm dünyayı kasıp kavuran dizi Game of Thrones‘un yıldız oyuncuları HBO kanalı ile yedinci sezon için anlaşmış görünüyor. Zaten altıncı sezon için kanal, oyuncularla anlamıştı fakat HBO görünüşe göre işini sağlama alıyor.

Game of Thrones yapımı, hala devam eden bir yapım ve kitap çıktıkça dizi de çekilecek, kanalın amacı bu yönde. Yedinci sezon için oyuncuların ekstra ücret talep etmesi gibi bir durum yaşandı ancak HBO, diziden gelen tüm artıları da göz önüne alarak ekstra ücret konusunu sıkıntı etmeyeceğini belirtti ve oyuncuların kontratları tekrar yapıldı, neredeyse bitmek üzere.

Biz zaten Game of Thrones‘un bitmesini istemiyoruz. Böyle kaliteli işler yapacaklarsa devam etsinler öyle değil mi? Beşinci sezon, Nisan 2015‘te başlayacak. Takipte kalın.

iPhone İçin WordPress Uygulaması Güncellendi

Günümüzde birçok sitenin içerik yönetim panelini oluşturan WordPress, yeni iOS güncellemesi ile sitenizin istatistiklerini bugün sekmesine ekliyor.

iOS 8 ile Apple kullanıcılarına ulaşan iPhone bugün sekmesi düzenleme özelliğine WordPress‘ten de yanıt gecikmedi. Birçok ünlü uygulama gibi WordPress de site trafiğinizi takip etmek için bugün sekmesine ekleyebileceğiniz bir eklenti geliştirdi. Yeni güncellemeyi yaptıktan sonra bugün sekmesinden düzenle diyerek yeni WordPress iPhone eklentisini kolaylık telefonunuza ekleyebilirsiniz. Ayrıca yeni güncelleme ile gelen eklenti, istatistiklerin üzerine tıkladığınızda uygulamayı otomatik olarak açmanızı da mümkün kılıyor.

wordpress iphone

Siz de bir çok site sahibi gibi günlük trafiği ara ara kontrol ediyor ve WordPress kullanıyorsanız yeni güncellemeyi hemen yüklemenizi öneririz. Şimdilik uygulama ile ilgili birkaç sorun olsa da ileri ki güncellemelerde hem uygulamanın hemde eklentilerin daha şık ve hızlı hale geleceğini söyleyebiliriz.

 

Pinterest, Profil Sayfalarını Güncelledi

Bugün yayınlanan güncelleme ile farklı bir arayüze kavuşan Pinterest, kullanıcılarına daha hızlı bir deneyim sunmak ve görsel olarak sayfaların iyileştirilmesi için adımlar attı.

Güncellemenin en dikkat çeken yönü ise profil fotoğrafı ve bilgilerin sayfa ortasına hizalanmış olması. Ayarlar kısmının hemen altına eklenen “Send Profile” seçeneği ise dikkat çeken diğer yeni gelişmelerden biri. Ayrıca yeni güncelleme ile birlikte “Takip Et” butonu ortaya hizalanmış olarak gördüğümüz profil sayfasının sağ üst köşesine taşınmış.

Tasarımın yeni görünümü daha keskin hatları ve profilleri daha iyi yansıtan görüntüleri ile şu şekilde:

The Next Web'den alınmıştır.
Görsel The Next Web’den alınmıştır.

Yeni halinden sonra gözünüze daha soluk gözükeceğine inandığımız eski tasarım ise şu şekildeydi:

Pinterest Eski Tasarımı
Pinterest Eski Tasarımı

 

 

Turkcell, Kamera Servisi Hizmetini Kullanıcılara Sunuyor

tks1

Turkcell Kamera Servisi öncelikli olarak anne ve babalar için hazırlandı. Şöyle ki,  Anne ve babalar kamera servisi ile bebeklerinin her anını Turkcell’in bulutuna yüklenen görüntüler sayesinde asla kaçırmayacak.

Turkcell kamera www.turkcell.com.tr üzerinden, Turkcell Mağazalarından ve www.unnado.com üzerinden satın alınabiliyor. Üstelik Turkcell sunucularına kaydedilen görüntüler cep telefonlarına ya da bilgisayarlara indirilip saklanabiliyor ve paylaşılabiliyor.

Taahhütlü ya da paket şeklinde satın alınabilinen bu servis, canlı izleme ve 7 gün kayıt olmak üzere iki farklı servis ile birlikte sunuluyor. Kamera hizmeti canlı izleme servisi ücretsiz sunulurken, 7 gün kayıt özelliği ise 14,90 TL.

Cihazın (T-Cam 20 Hareketli Kamera) özellikleri ise şöyle;

-Kablosuz bağlantı

-Hareket/ses algılama ve hareketi anında bildirme

-1.3 MP CMOS sensör

-Telefon ve Web’den görüntüleme imkanı

-320×240p Mp4 formatında görüntü kaydı

-Boyutlar ise 113×80×43 mm

 

Samsung’dan Knox Yazılımı Eleştirilerine Cevap Geldi

samsungknox

Kısa bir süre önce  ABD tarafından yeşil ışık yakılan Knox yazılımı bir Alman blog yazarının eleştiri odağı olmuştu. Yazar, Knox’un güvenliğini eleştirmişti ve uzunca bir makale yayınlamıştı. İşte Samsung’dan Knox içerisinde bir güvenlik açığı olmadığına dair bir blog yazısı şeklinde cevap geldi.

Zaten Android ile entegre olan bu teknoloji, kurumsal verilerin ve yazılımsal gizliliğin korunmasını hedefliyor. Bu sebeple Knox’un güvenliğine gelen eleştiriler ABD hükümetinin ağlarında kullanılması sebebiyle endişe verici.

Resmi Knox blogu ise iddiaları şöyle geri püskürttü: “ İddiaları detaylı olarak inceledik ve varılan sonuçların Knox kurumsal çözümleri için hatalı olduğunu bulduk. Knox parolası ve anahtar yönetiminin en yüksek güvenliği sunduğu konusunda müşterilerimiz emin olabilirler.”

 

Samsung Çekiliyor!

samsungled1

Bir süre önce Philips de bu pazarda farklı bir marka ile devam etme kararı almıştı. Şimdi ise sıra Samsung’a geldi.  Çok çeşitli markaların içerisinde bulunduğu örneğin; Orsam, Philips gibi, bu aydınlatma sektöründeki fiyat yarışı ile inatlaşmaya Samsung artık bir dur dedi. Güney Kore hariç dünyanın geri kalan bölgelerinde LED aydınlatma üretimini durdurma kararı aldı.

Gelen açıklama ise şöyle: “Güney Kore haricinde LED ışıklandırma pazarlamamızı durdurmuş bulunuyoruz. Fakat LED parça üretimimiz devam edecek ve bu konu hakkında en üst düzeyde ürünler üretmeyi sürdüreceğiz.”

Öte yandan Samsung, 2010 yılında girdiği bu sektörle birlikte, biyoeczacılık ve hybrid arabalar için yeniden şarj edilebilir pil gibi gelecek için umut veren alanlara yatırım yapmış olmasına rağmen olumlu bir geri dönüş görebilmiş değil.