Blackberry Instagram Uygulaması Insta 10

Blackberry’nin OS 10 mobil işletim sistemi, Blackberry uygulamaları dışında Android için yazılmış olan uygulamaların çalışması için gerekli olan ortamı da içeriyor. İster kullanmak istediğiniz uygulamanın apk’sını bulup yükleyebilir, isterseniz de Google Play Market kurarak uygulamaları direkt indirebilirsiniz. Çoğu Android uygulaması OS 10 üzerinde sorunsuz çalışıyor. Fakat bildirimler ve Google Play Service gerektiren uygulamalar çalışmıyor. (Aslında çalışıyorlar fakat sürekli arkaplanda açık tutmanız gerekiyor ve bu da batarya ömrünün azalması demek.)

Bu uygulamalardan biri de Instagram. Blackberry için yazılmış bir Instagram uygulaması yok. En azından Instagram tarafından yazılmış resmi bir uygulama yok desek daha doğru olacak. Fakat Blackberry için uygulama geliştirenler, Instagram kullanabilmemiz için de uygulamalar yazıyorlar. Insta 10 ise bunlardan biri.

Insta 10, Blackberry için yazılmış bir Instagram uygulaması. Şu an için Beta Zone’da olan Insta 10’a eğer Beta Zone üyeliğiniz varsa erişebilirsiniz.

Peki neden beta olan bir uygulamayı sizlere anlatıyorum. Insta 10, Instagram uygulamasında olması gereken her şeye sahip.

Belli Başlı Özellikleri

 • Instagram’a giriş
 • Instagram’a kayıt
 • Fotoğraf yükleme (Video yükleme şu an için desteklenmiyor)
 • Direct Message ile fotoğraf gönderebilme
 • Fotoğraflara yorum yapabilme
 • Bildirimler (Aynı Instagram uygulamasında olduğu gibi birisi fotoğrafınızı beğendiğinde ya da yorum attığında Blackberry Hub üzerinden bildirim alabileceksiniz.
 • Arama butonu çalışıyor
 • Fotoğraflarda etiketlenmiş kişileri görebilme
 • Yorumları ve fotoğrafları sonradan silebilme
 • Instagram uygulamasında olduğu gibi çift tıklama ile fotoğrafları beğenebilme

Ve daha sayamadığım neredeyse resmi Instagram uygulamasında olan bir çok özellik.

Blackberry World üzerinde yayınladığı zaman sizlere uygulamanın geniş bir tanıtımını da yapacağım. Takipte kalın. Blackberry akıllı telefonlar ile sormak istediklerinizi Tech Kafa Forum üzerinden sorabilirsiniz.

 

 

iTunes 12.1 Güncellemesi Geldi

iPhone ve iPad’lere gelen iOS 8.1.3 ve iMac’lere gelen OS X 10.10.2 güncellemelerinden sonra Apple, iTunes’u da 12.1 versiyonuna güncelledi.

Hem Windows’tan hem de OS X’ten erişilebilen güncelleme, köklü bir değişim getirmese de ufak tefek yenilikler ve birçok bug tamiri içeriyor.

Güncellemede Windows’tan erişilemeyen bir özellik de Widget desteği. Yalnızca OS X çalıştıran cihazlarda erişilen bu özellik ile Widget’lar müzik satın alma işlemlerinden şarkı değiştirmeye kadar bir sürü kolaylık sağlıyor.

iTunes 12.1, iOS 8.1.3 kullanan cihazlarla da senkronizasyon konusunda daha iyi performans sergileyebiliyor. Güncellemeyi iTunes üzerinden rahatlıkla indirebilirsiniz.

Instagram Resimlerinizin Büyük Hali Nasıl Bulunur

instagram

Instagram bildiğimiz üzere oldukça popüler bir uygulama. Fakat Instagram’da çektiğiniz resimler piksellerin git gide büyüdüğü bu zamanda oldukça ufak kalıyor. Fakat Instagram’da çektiğiniz resimlerin büyük halini yani 2048×2048 piksel halini en son filtrelediğiniz hali ile cihazınızın fotoğraflar kısmına kaydedebilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle Instagram’ın kendi içinden ayar değişikliği yapmak gerekiyor.

 

Ayarları Nasıl Yapmalıyım?

-Instagram’ı çalıştırın.

-Kendi profilinizi açın.

-Kendi profiliniz de sağ üstteki dişli çark ikonundan ayarlar kısmına girin.

-Ekranı aşağı doğru kaydırarak “Asıl Fotoğrafları Kaydet” kısmını sağa doğru çekerek aktif hale getirin. Yani mavi olduğundan emin olun.

 

Fotoğrafları Cihazımda Nasıl Bulurum?

-Fotoğraflarınızı açın.

-Sağ aşağıda bulunan “Albümler” kısmını açın.

-Bu kısmın altında “Instagram” albümü bulunmakta. Yüksek çözünürlük bütün resimlerinizi buradan bulabilirsiniz.

Aynı resimler fotoğraflarınızın arasında da bulunuyor fakat bu şekilde albümden hepsini bir arada ve kolaylıkla görebilirsiniz.

Tech Kafa Haftalık Çekiliş #005

2015 ile birlikte başladığımız haftalık çekilişlerimiz 5. hafta ile devam ediyor. Çekilişler kapsamında bu 5 kişiye League of Legends 400 RP kodu veriyoruz.

 

ÇEKİLİŞE NASIL KATILIRIM?

1- Tech Kafa Facebook sayfasını beğen.

2- Facebook’ta yayınlamış olduğumuz görseli beğen ve herkese açık olacak şekilde paylaş.

3- 10 arkadaşını Facebook sayfamızı beğenmeye davet et.

4- Aşağıdaki formu doldurmayı unutma!

 

KAZANMA ŞANSIMI NASIL ARTIRIRIM?

Yukarıda belirtilenleri yaparak çekilişe katılmış sayılırsınız. Ayrıca aşağıda belirtilenleri de yaparak daha fazla çekiliş hakkı kazanabilirsiniz.

1- Arkadaşlarını Facebook sayfamızı beğenmeye davet et. Sayfamızı beğenen her 10 arkadaşın için 1 çekiliş hakkı daha kazan. Örnek: 100 arkadaşın için 10 çekiliş hakkı

3- Tech Kafa’yı Feedly üzerinden takip et. ( 2 çekiliş hakkı )

4. Tech Kafa’yı Youtube üzerinden takip et. (1 çekiliş hakkı )

5. Tech Kafa’yı Twitter üzerinden takip et. (1 çekiliş hakkı )

 

ÇEKİLİŞ ÖDÜLLERİ

5 kişiye 400 RP’lik League of Legends RP Kodu

*Çekiliş sonuçları 6 Şubat 2015 Cuma günü saat 20:00’da açıklanacaktır.

 

iOS Siri ile Yapabileceğiniz Değişik Şeyler

siri

Siri yeni nesil iOS cihazlarında bulunuyor fakat Türkçe dil desteği olmadığı için ülkemiz de pek rağbet görmüyor. Yine de biz Türkçe Siri’yi beklerken ben de sizlere Siri’ye sorulabilecek eğlenceli şeyleri paylaşmak istiyorum.

Aslında Siri sanal akıllı bir asistan. Sesini sterseniz bayan isterseniz de erkek sesi olarak seçebiliyorsunuz. Sesli komutunuz ile sizin için not tutabilir, hesap yapabilir ve dünya saatini söyleyebilir. Resmen sanal bir arkadaş olan Siri’ye halini hatrını bile sorabilirsiniz.

Aşağıda örnek olarak Siri ye verebileceğiniz komutlar bulunuyor.

-“Tell me a joke” (bana espri yap), “Tell me a story (bana hikaye anlat) gibi şeyleri de Siri’den kibarca isterseniz sizi cevapsız bırakmayacaktır.

-Hep birlikte Siri ile yapılabilecek şeylere bir göz atalım.

-“Play Music” komutunu verirseniz cihazınız da bulunan müzikleri çalmaya başlar.

-“Play me Metallica” derseniz ve cihazınız da Metallica şarkısı varsa Siri sizin için bu şarkıyı da çalabiliyor.

-Siri’ye bulunduğunuz yerin ve ya başka yerin hava durumunu sorduğunuz da size doğrundan cevap verebilir.

-Siri’ye zar at ve ya yazı mı tura mı gibi komutlar da verebilirsiniz.

-Eğer “Life” derseniz size mutlaka felsefi bir cevap verir.

-Bir filmin baş rolünde oynayan oyuncuları Siri’ye sorabilirsiniz.

-Siri sizin için notlar tutabiliyor. Notları sesli olarak söylediğiniz de de yazılı olarak kaydediyor. Özel işaretler için nokta, virgül gibi kelimelerin ingilizcesini kullanmak gerekli. Smiley ve Wink gibi komutlarla da gülen güzler ekleyebilirsiniz.

-Siri standart olarak size kendi adınız ile hitab ediyor. Fakat bunu “Call me …” komutu ile değiştirebilirsiniz. Onayladıktan sonra Siri size hep yeni isminiz ile seslenecektir.

-Eğer Siri’ye Twitter’e erişmesi için izin verirseniz sizin için Twitter üzerinden aramalar da yapabilir.

-Siri’ye “Am I beautiful” gibi sorular sorabilirsiniz.” Bir de evlenme teklif etmeyi deneyebilirsiniz.

-Dünyanın her hangi yerindeki bir saati sorduğunuz da Siri size bunu hemen gösteriyor.

-Siri’ye Google üzerinden de arama yaptırabilirsiniz.

-Siri matematik işlemlerini de çözüyor… İngilizce söylediğiniz takdirde.

-“Good bye” ve ya “Bye” diyerek Siri’yi kapatabilirsiniz.

iOS Paper İncelemesi

ios paper

Sadece iPad’e özel olan Paper uygulaması ile oldukça basit ve hoş bir şekilde parmak uçlarınız ile taslak resimler çizebilirsiniz. Hatta bunları gerçek kağıt üzerine çiziyormuş gibi bir incelik ile çizmeniz mümkün.

Uygulamayı diğer çizim uygulamalarından ayıran şey ise kesin ve ya yumuşak hatlar oluşturmak istediğinizde bunu basit olarak seçerek yapabilmeniz. Çizdiğiniz şeyi geri almak için de iki parmağınızla vuruş yapmanız yeterli. Çizim araçlarının bir kısmı ücretsiz. Uygulama içi satın alımla da diğer araçları alabilmem mümkün. Eğer çizim ile ilgli bir mesleğiniz var sa Paper size bu konuda çok yardımcı olabilir.

Uygulama 2045×1536 piksel çözünürlüğü olan ekranda kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Paper ile yaptığınız çizimleri ise, Facebook, Twitter, Tumblr ve diğer sosyal ağlarda da uygulama üzerinden kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Blackberry Facebook Uygulaması Beta’dan Çıktı

Blackberry Beta Zone kullanıcıları için Facebook güncellemesi pek bir anlam ifade etmese de, Blackberry World kullanıcıları için büyük değişiklikler var. Blackberry Beta Zone’da denenen tüm özellikler son sürüme eklenmiş bir şekilde Blackberry World üzerinden kullanıcılara sunulan Facebook uygulamasındaki yeni özellikler şöyle:

 • Tam ekranda görüntülediğiniz resimleri buradan paylaşabileceksiniz.
 • Yorumlarınızı kalem simgesi sayesinde daha kolay düzenleyip ya da silebileceksiniz. (Önceki sürümlerde yorumunuzun üzerine uzun basıp düzenleyebiliyordunuz.)
 • Uygulamanın alt kısmına hızlı bir şekilde durum güncellemesi, fotoğraf paylaşımı ya da konum bildirimi yapabilmeniz için bir alan eklenmiş.

facebook-blackberry-uygulamasi

Bu özelliklerin dışında genel hata düzeltimi ve arayüz hızlandırması gibi yenilikler içeren Blackberry Facebook uygulamasını Blackberry World üzerinden indirebilir veya sizde mevcutsa güncelleyebilirsiniz.

Tech Kafa Twitch Yayıncı Başvurusu

Tech Kafa Twitch yayınlarımıza çok yakında başlıyoruz! Bu sebeple League of Legends yayını yapacak, daha önce de benzer yayınlar yapmış veya konu ile ilgili bilgiye sahip arkadaşları aramızda görmek istiyoruz. Siz de kendinize güveniyor, Tech Kafa yayınlarını ben yaparım diyorsanız ve aşağı belirttiğimiz koşulları sağlıyorsanız adınız soyadınız ve mail bilgilerinizi içeren aşağıdaki formu doldurarak bize yollayın, en kısa sürede size geri dönüş yapalım.

Katılım Şartları Neler?

– 18 yaş ve üstü olmak

– Yayın yapabilecek düzeyde internet bağlantısına sahip olmak

– Haftada bir gün düzenli olarak yayın ile ilgilenebilmek

– Daha önce yayın yapmış veya yayın yapabilecek düzeyde konu ile ilgili bilgi sahibi olma

Aslında çok da bir şartımız yok. Bizimle birlikte eğlendiği oyunu tanıtabilecek, yayın sırasında da üslubuna dikkat edebilecek tüm arkadaşları bekliyoruz. Yukarıdaki şartlar size uyuyorsa aşağıdaki formu doldurup gönderin, inceledikten sonra size geri dönüş yapalım.

BBM Beta, Çoklu Resim Gönderme Desteğine Sahip

Sınırlı sayıda kişiye gönderilen ve herkese açık olmayan BBM beta sürümünden haberler gelmeye başladı. iOS üzerinde yatay ekran desteğine kavuşması sonrası BBM kullanıcıları bu özelliğin Blackberry 10 telefonlara ne zaman geleceğini merakla bekliyordu. BBM Beta sürümü şu anda yatay ekranı destekliyor.

Ayrıca beta sürümde Galeri uygulamasından çoklu resim seçip gönderebileceksiniz.

Şu an için sınırlı sayıda kişiye gönderilen BBM Beta sürümü kısa sürede Blackberry World üzerinde yayınlanacaktır.

Xbox One Kumandası OS X’de Nasıl Kullanılır

Microsoft’un Xbox One konsoluna ait kumandayı OS X işletim sisteminde kullanmanız artık mümkün.

Microsoft’un Xbox kumandaları oyuncular için oldukça ideal ve kaliteli seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Xbox One için yayınlanan oyun kumandasını Windows üzerinden kişisel bilgisayarınızda kullanabilmeniz de mümkün. Piyasada bulaibleceğiniz çoğu oyun kumandasından daha başarılı bir performans sağlayan bu kumandaları OS X işletim sisteminde kullanmak ise şimdiye kadar mümkün değildi.

Microsoft’Un kendi işletim sisteminde Xbox One kumandasını kullanabilmek için, yayınlanan resmi kumanda sürücüsünü indirmeniz gerekiyor. Fakat, tahmin edilebilecek sebeplerden, OS X için herhangi bir sürücü yayınlanmış değil. Bu iş normal kullanıcılara kalmış.

FranticRain isimli bir kullanıcı, Microsoft’un kumandasını OS X üzerinde çalıştıracak yeni bir sürücüyü internet üzerinde yayınladı. Mac bilgisayarınızda Xbox One kumandasını kullanabilmek için öncelikle bu adresteki dosyaları indirip, bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Sistem açıldıktan sonra kumandayı USB üzerinden bilgisayarınıza bağlayın. Hepsi bu kadar.

Şu ana kadar Xbox One kumandasını yalnızca kablolu olarak kullanabiliyorsunuz. Yayınlanmış herhangi bir kablosuz alıcı bulunmuyor. Bu yüzden, eğer kablosuz olarak oynamak istiyorsanız, Xbox 360 kumandaları hala en iyi seçenek olarak görülebilir.

Dell’den Yeni Ubuntu İş İstasyonu Bilgisayarı

2007 yılında; Dell, ilk defa bilgisayarlarına Linux yükleyip satan firma ünvanını kazanmıştı. 2015 yılına geldik ve aradan geçen 8 yıla rağmen, Dell hala Linux desteğini sürdürüyor. Son duyurduğu ve Ubuntu 14.04 dağıtımı yüklü iki modeli ise; Precision M3800 ve Dell XPS 13.

İki bilgisayar da Ubuntu 14.04 LTS dağıtımı yüklü gelecek. LTS dağıtımlar uzun dönem destekli dağıtımlardır ve yayınlandıkları tarihten itibaren 5 sene boyunca güncelleme alırlar.

Dell Geliştirici Departmanı Başkanı Barton George tarafından açıklamada; geliştiricilerin daha iyi, daha güçlü ve Ubuntu dağıtımı desteği bulunan iş istasyonu istediklerini söylüyor. Precision M3800 modelini bu ihtiyaçlara yönelik çıkardıklarını söyleyen George, yazılım mühendisi Jared Dominguez ve kullanıcıların desteği ile bu seriyi oluşturduklarından bahsediyor.

Ubuntu 14.04 LTS yüklü gelecek olan Precision M3800 modelinin ana özellikleri şöyle:

 • Ubuntu 14.04 LTS işletim sistemi
 • 15″ boyutunda dünyanın en ince ve hafif iş istasyonu
 • 1.88 kg ağırlığa ve 18 mm kalınlığa sahip
 • 4. nesil Intel Core i7 4 çekirdekli işlemciye, Nvidia Quadro K110M grafik ünitesine ve 16 GB RAM Bellek desteğine sahip
 • 4K Ultra HD (3840×2160) ekran seçeneği mevcut

Buraya kadar her şey güzel. Fakat Dominguez’in blogunda belirttiğine göre, M3800 üzerinde bulunan Thunderbolt 2 portu Ubuntu dağıtımında kullanılamıyor. Fakat gelecek olan güncelleme ile (Güncellemeyi kontrol ettim. Gelmiş.) Thunderbolt desteğine kavuşacak M3800.

Dell Precision M3800’ü satın almak için Dell’in sayfasına başvurabilirsiniz.

 

League of Legends’da Gizemli Kostüm Fırsatı

League of Legends oynayanlara Riot’tan güzel bir haber var.

İlk önce mevsimsel etkinlikler içerisinde ortaya çıkan Gizemli Kostüm sandıkları daha sonra sürekli olarak Mağaza içerisinde yerini almıştı. Arkadaşlarınıza yollayabildiğiniz bu sandıklar, alıcının elinde bulunan herhangi bir şampiyon için rastgele bir kostümü açabiliyor. Şimdi ise, geçici bir süre için, bu hediyeyi kendinize de alabiliyorsunuz.

Bugün itibariyle Mağaza içerisinden 490 RP karşılığında satın alabileceğiniz Gizemli Kostüm sandıklarını kendinize de yollayabilirsiniz. Sandıkların içerisinden çıkacak olan kostümler en az 520 RP değerinde olacaktır.Herhangi bir üst sınırı ise bulunmuyor. Yani Pulsefire Ezrael veya Altın Kanat Kayle gibi yüksek RP isteyen kostümleri de kazanabilirsiniz. Hatta artık satışta olmayan özel kostümlerin de çıkması ihtimali bulunuyor.

Sandıklardan Pulsefire Ezrael gibi özel kostümler de çıkabilir.
Sandıklardan Pulsefire Ezrael gibi özel kostümler de çıkabilir.

Bazı kostümlere %84’e varan indirimler ile sahip olmanızı sağlayan Gizemli Kostüm sandıklarını 3 Şubat sabahı 09.59’a kadar League of Legends Mağaza’sı içerisinden, kendiniz için satın almanız mümkün. Fakat unutmayın. Günde yalnızca beş adet Gizemli Kostüm açabiliyorsunuz.

Hala League of Legends oynamaya başlamadıysanız, resmi LoL sitesi üzerinden oyuna kaydolabilir ve milyonların oynadığı MOBA oyununa sizler de dahil olabilirsiniz.

Chromebook’un Kilidini Android Telefonunuz ile Açın

Chromebook’unuzu açtığınızda hesabınıza parola ile giriş yapmanız gerekiyor. Açılışta hala! parola girmek, gelişen teknoloji ile birlikte biraz çağ dışı değil mi!

Google’un Smart Lock özelliği ile (gelişen teknoloji sağolsun) Chromebook’unuzu Android telefonunuz ile parola girmeden açabilirsiniz.

Smart Lock, Google’ın Android 5.0 Lollipop güncellemesi ile gelen ve Android Wear akıllı saatler ile telefonunuzun ekran kilidini sizin açmanıza gerek kalmadan açan bir özellik. Şimdi ise aynı özellik Chromebook’unuzda da çalışacak.

Android Wear akıllı saatiniz yerine Chromebook’unuzu Bluetooth yardımıyla telefonumuza bağlıyoruz. İki cihaz da birbirine bağlandğında eğer belli bir alan içerisinde birbirlerine yakınlarsa, Chromebook’unuza parola girmeden giriş yapabileceksiniz.

Önemsiz gibi gözükebilir fakat oldukça kullanışlı bir özellik. Masanıza oturduğunuzda parola girmenize gerek kalmayacak. Android telefonunuzun ekran kilidini açmanız Chromebook’unuza giriş yapmanız için önemli.

Smart Lock özelliğini Chromebook’unuz üzerinde kullanabilmek için aşağıdaki Google Destek sayfasına gitmeniz ve gerekli talimatları uygulamanız yeterli.

Google Destek – Chromebook’unuzun kilidini Android telefonunuz ile açma

Galaxy S4 İçin Lollipop Güncellemesi Geliyor

Samsung’un en yaygın akıllı telefonlarından birisi olan Galaxy S4 için Lollipop güncellemesi görüldü.

Bir süredir merakla beklenen Android 5.0 Lollipop güncellemesi sonunda Galaxy S4’e de geliyor. Kendi döneminde çıkan diğer cihazların güncellemeyi alması ile birlikte, kullanıcılarından tepki almaya başlayan Samsung, sonunda Galaxy S4 için Lollipop güncellemesi ile görüldü. Güncelleme ilk olarak Rusya’da yayınlanmaya başlandı.

Galaxy s4 rusya

Ülkemizde de bulunan Exynos versiyonunu kullanan GT-I9500 modeli için Android 5.0.1 versiyonu dağıtımına başlandı. Şu an için OTA üzerinden dağıtımına başlanılan güncelleme, henüz Kies üzerinden yayınlanmadı.

Yalnızca Rusya üzerinden yayınlanan güncellemenin boyutu ise 1049 MB olarak görülüyor. Güncellemenin çok yakın bir zamanda ülkemizde de yayınlanması bekleniliyor. Darısı diğer Samsung telefonlarının başına diyelim.