En İyi Android Fotoğraf Uygulamaları

facetune

Akıllı telefonların her yeni bir modeli çıktığında kamera kaliteleride bir o kadar iyileşiyor buda demek oluyorki fotoğraf makinalarının yerlerini alacak gibi duruyor. Telefon kullanıcıları özellikle selfie çılgınlığından sonra fotoğraf çekimine dahada önem vermeye başladılar. Bizde sizlere android fotoğraf uygulamaları adlı en iyi 5 fotoğraf uygulamasını tanıtıp içerikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Android serimize devam ediyoruz bu uygulamaların sıralanması tamamen rastgele ve genel olarak en çok kullanılan programları listeledik sizinde kullandığınız  varsa yorum atabilirsiniz.

Android Fotoğraf Uygulamaları

Autodesk Pixlr

Pxlr

Bu uygulamada kesme işlemi ve resimin istediğiniz bölümünü bulanıklaştırma gibi işlemler yapılabiliyor. Işık, sıcaklık, keskinlik, doygunluk gibi özellikleri kısıp arttırabiliyorsunuz. Diğer bir özelliği ise diş beyazlatma, kırmızı göz giderme ve resimin bir bölümünü siyah beyaz diğer bölümünü renklendirebiliyorsunuz.

Facetune

facetune

Bu programda en beğenilen özellik kötü çıkan fotoğraflarınızı bazı işlemler ile düzeltebilme özelliğidir. Android fotoğraf uygulamaları konumuzdaki en beğenilenlerden biri diyebiliriz. Ayrıca fotoğrafı düzenlerken tekrardan istediğiniz yere fokus yapabilme özelliğine sahip.

Snapseed

snapseed

Bu uygulama keskinlik, renk, siyah beyaz gibi efektleri kullanabilirsiniz. Diger bir özellikleri ise HDR ayarı yapabiliyorsunuz ayrıca renk doygunluğu, hazır efektler gibi bir çok özelliklere sahip bir uygulama. Bu android fotoğraf uygulamasının en iyi özelliği ise siyah beyaz dengesinin çok güzel olduğu söylenebilir.

Perfect365: One-Tap Makeover

perfect365

Bu uygulama android fotoğraf uygulamaları listemizin genellikle bayanlara hitap ettiğini söyleyebilirim. Uygulama sanal makyaj ismi ilede biliniyor. Özelliklerine bakacak olursak göz altı kırışıklıklarını azaltma, cilt rengi ve tonunda oynamalar yapabilirsiniz. Diğer bir avantajı ise Android ve İOS platformlarında ücretsiz bir şekilde indirilebilmesi.

MomentCam

momentcam

Bu uygulama tamamen eğlencelik bir uygulama bu program ile animasyonlar ve değişik karikatür tarzında resimler elde etmenizi sağlıyor. GİF tarzında hareketli fotoğraflarda yapabilirsiniz. Bu uygulama android fotoğraf uygulamaları listemizin en beğenilenlerden diye düşünüyorum. Bu program ile yaptığınız işlemi sosyal medya üzerinden paylaşma olanağıda sağlıyor.

En İyi Android Savaş Oyunları

Genel bir değerlendirme yapacak olursak tanıttığımız 5 uygulama neredeyse birbirlerine benziyor fakat ufakda olsa özelliklerinde fark var. Mesela momentcam adlı uygulama android fotoğraf uygulamaları konumuzun en eğlenceli uygulamalarından diyebiliriz. Diğerleri ise genel efektler ve ekstra bazı özellikler içeriyor.

iPhone 6C Ne Zaman Gelecek?

iphone 6c

iPhone 6 Plus ile fiyatları oldukça yükselten Apple‘ın daha uygun bir model olan iPhone 6C üzerinde çalıştığı ve telefonun bu yıl sonuna kadar çıkması beklendiği ortaya çıktı.

Fransız sitesi NowhereElse’de çıkan yeni iPhone 6c fotoğrafları da bunu kanıtlar nitelikte. Eğer yayınlanan görseller gerçekten iPhone 6C modeline aitse hem uygun fiyatlı hemde güzel bir tasarım sahip bir cihaz bizi bekliyor.

True one flash ve iSight kamerası ile dikkat çeken yeni iPhone 6C modelinin 5C’den farklı bir tasarıma sahip olarak gerek ses gerekse kayıt kalitesiyle iPhone severleri mutlu edeceği düşünülüyor.

Ürünle ilgili firma tarafından hala açıklanan resmi bir bilginin olmaması ise çıkan görüntülerin sahte olma ihtimalini koruyor.

iPhone 6C Çıkış Tarihi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi firma tarafından cihaz ile ilgili kesin bir bilgi henüz ortaya çıkarılmamış olsa da yeni iPhone 6C için tahmini çıkış tarihinin bu yılın sonu olacağı ortaya sürülüyor.

Her sene başlangıcında yeni bir cihaz çıkarmayı adet edinen Apple’ın yeni modelleri ile ilgili ise kesin bir bilgi henüz yok.

iPhone 6C fiyatının ise tahmini olarak 400-500 dolar olması bekleniyor. Apple’ın Türkiye satış fiyatları göz önünde bulundurulduğunda iPhone 6C Türkiye fiyatının 1500 TL’ye yakın olacağını söylemek yanlış olmaz diye düşünüyoruz.

Telefonları ile dikkat çekmeye devam eden tablet tarafı iPad ile ilgili planları da hala gizemini korumaya devam ediyor.

Sony Xperia Z2 Lollipop Güncellemesi Haftaya Türkiye’de!

sony-xperia-z2-ozellikleri1

Sony Xperia Z2 Lollipop güncellemesi Dünya genelinde dağıtımına iki hafta önce başlanmış olsa da Türkiye’ye benzer güncellemelerin her daim geç geldiğini biliyoruz. Konu ile ilgili firma tarafından yapılan açıklama ile Sony Xperia Z2 Lollipop güncellemesi Türkiye dağıtımı için kesin tarihin haftaya olduğu belirlenmiş oldu.

Uzun zamandır Sony Xperia Z2 Lollipop güncellemesi bekleyen birçok kullanıcı bu haber ile birlikte oldukça sevinecektir diye düşünüyorum. Özellikle Samsung ve LG’nin son dönemde Türkiye için geç getirdiği güncellemelerin aynısından Sony tarafından da yapılıyor olması birçok Z2 kullanıcısını üzmüştü.

Gün itibari ile ülkemizde Sony Xperia Z3 Lollipop güncellemesi de dağıtılmaya başlandı. Xperia T2 ultra ve Xperia C3 için de Lollipop güncellemesinin geleceği duyurulmuş ancak Türkiye için kesin çıkış tarihi ile ilgili henüz bir gelişme yok.

Sony Xperia Z2 Lollipop Güncellemesi Sonunda Geliyor!

Sony Xperia Z2 Lollipop güncellemesi haftaya ülkemizde dağıtımı başlanacak olsa da cihazların tümüne gelmesi biraz vakit alacaktır. Konu Türkiye ve mobil cihaz yapımcılarının güncelleme dağıtım süreci olunca her zaman Türkiye’nin bu tarz güncellemeleri geç aldığı düşünülürse tüm dağıtımın 2-3 hafta içerisinde tamamlanacağını söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Sony Xperia Z4 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Diğer Sony cihazları ile ilgili de güncellemeleri takip edip sizlere haber vermeye çalışacağız. Hali hazırda dağıtımı Türkiye’de devam eden Z3 güncellemesini hala almayanların da en kısa sürede güncellemeyi edinebileceklerini buradan söyleyelim.

En İyi Android Yarış Oyunları

aspalhat

Akıllı telefon kullanıcıların en büyük eğlencesinden biri olan oyun’u bildiğiniz üzere Google Play üzerinden indirebiliyorsunuz. Fakat google play üzerinde bir çok oyun olmasına ragmen bir o kadarda çöp oyun var diyebiliriz. Sizlere yarış severler için son dönemde popüler olan ve yeni çıkan yarış oyunlarından bahsedeceğim. Android yarış oyunları adlı konumda bazı oyunları tanıtıp sizlere fikir vermiş olacağız. Bununla ilgili seri yazılarımız devam edecek bundan önce android savaş oyunları adlı konuda savaş oyunlarından bahsedip bazı oyunları tanıtmıştık. Bu yazımızda ise android yarış oyunlarını tanıtacağız.

En Popüler Android Yarış Oyunları

1.Traffic Racer

Traficpng

Android yarış oyunları konumun ilk sırasında Traffic Racer ile başlayalım. Yaklaşık 3 milyon kişi tarafından indirilmiş. Oyun geliştirici hakkında bilgi verecek olursak Soner Kara adlı türk vatandaşı tarafından yapılan bu oyun ilk çıktığında oldukça kısıtlı ve görsel kalitesi kötü bir oyundu fakat zaman geçtikçe geliştirici boş durmamış ve oyunun görsel grafik açısından oldukça geliştirmiş diyebiliriz. Oyunun oynayış içine biraz bakarsak araba çeşitlilik bakımından oldukça fazla ve araba modellenmesi oldukça aynı diyebiliriz. Her araba için jant ve renk satın alarak görsel açıdan değiştirilebiliyor. Ayrıca para sisteminde reklam izleyerek 500 oyun parası kazanabiliyorsunuz. Arabalarda bazı modifiyeler yaparak hız, manevra, fren gibi özellikleri arttırabiliyor. Oyunda dört farklı mekan geçiyor bunlar çöl, şehirdışı, karlı, gece. Yarış esnasında arabaların yanından yakın makas atarak ekstra para kazanabiliyorsunuz. Android Yarış Oyunları listemizin ilk oyununu bu şekilde tanıttık sizde yarışmak istiyorsanız buraya tıklayarak ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

2.Hill Climb Racing

hillCLİMB

Android yarış oyunları adlı konumuzun ikinci oyunu hill climb racing. Bu oyun özellikle android yarış oyunları severler için oyun içi çeşitlilik açısından oldukça zengin. Oyunun oynayış tuşlarında bir gaz ve bir fren var. Oyunda çok sayıda yol ve araba mevcut ayrıca her arabanın motor, süspansiyon, teker, benzin gibi özellikleri arttırılarak dahada güçlendirilebiliyor. Oyunun kontrolü bir o kadar kolay olsana bazı yollarda oldukça zorlaşabiliyor. Oyunun ana amacı bölümlerde altın toplayarak güçlü arabaları almak diyebilirim. İyi grafik ve fizik motoru kullanışmış. Oyun içi ayarlarda grafikleri düşürebilir veya yükseltebilirsiniz. Bu oyunu indirmek için buraya tıklayarak ücretsiz indirebilirsiniz.

3.Dr. Driving

DR

Sıradaki oyunumuz android yarış oyunları konumuzda üçüncü sıraya uygun olarak görüyorum. Bu oyunda en çok sevilen özelliklerden biri arkadaşlarınızla yarış yapabilme özelliği buda demek oluyorki çevrimiçi oynayabilme. Oyunun grafiklerini şahsen beğenmesemde android yarış oyunları kategorisinde oldukça popüler diyebilirim. Oyunun içine bakacak olursak oyunda drift, park etme, zamana karşı, serbest gezinti gibi modlara sahip. Araba çeşitliliği ise 10 civarı araba var diyebilirim. Oyunun oynama bakımından iki çeşit kontrol var birincisi direksiyon, gaz ve fren ikincisi ise gaz, fren ve sag-sol dönüşler için telefonu oynatmanız yeterli oluyor (ivme özelliği).

4.City Driving

City

Android yarış oyunları konumuzda sıradaki oyun hakkında pek bilgim yok fakat sizler için araştırdım ve bazı notlarımı paylaşayım. Bu oyunun özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz. Oyun içi gezinebilme, sürekli akan trafik, istasyon bulunması, çeşitli hava koşulları, araç içi kamera, ivme veya direksiyon ile sürüş, bu oyunda çok puan kazanmak için yapılması gerekenlerin başı şehirde uzunca bir vakit araba sürerek kazanabilirsiniz. Ayrıca trafikte araç sollayarak puan toplayabilirsiniz. Bu oyunu indirmek için buraya tıklayarak ücretsiz indirebilirsiniz.

5.Asphalt 8: Airborne

aspalhat

Benimde en çok beğendiğim yarış oyunlarından biri olan asphalt grafik açısından ve araba modelleme açısından android yarış oyunları konumuzun en başarılı oyunu diyebilirim. Oyunda sayısız araba ve bölüm mevcut, ayrıca modları ise drift, kapı altı drift’i ve normal yarış gibi yine bolca modlara sahip bir oyun. Geliştiricisi başarılı oyun çıkaran bir ekip olan Gameloft. Oyun içi özeliklere bakarsak rampa uçuşlar, viril, 360 derece dönüş ve yarışırken akrobatik hareketler yapmanızı sağlıyor. Bu oyunu indirmek için buraya tıklayarak ücretsiz indirebilirsiniz.

En İyi Galaxy Note 4 Kılıfları

galaxy note 4 kılıf

Günden güne artan akıllı telefon kullanımı ile birlikte akıllı telefonların gerek korunması gerekse güzel gözükmesi için bir sürü firma telefon kapları üretmeye başladı. Birçok alışveriş sitesinde onlarca satıcının bu kılıfları sattığını siz de görmüş, akıllı telefonunuz için satın almışsınızdır. Aldığın kılıfların fiyatlarının uygun olması başlangıçta ana koşulunuz olsa da iyi bir materyalden yapılmış olması ve telefonun tasarımına zarar vermiyor olması çok önemlidir. Bizde bu yazımızda sizlere Samsung’un son amiral gemisi olarak karşımıza çıkan Galaxy Note 4 kılıf seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç detayı ve güzel bulduğumuz birkaç tane Galaxy Note 4 kılıfları paylaşmak istiyoruz.

Galaxy Note 4 Kılıfları Önerisi

Siz Galaxy Note 4 kılıf için hangi markayı tercih ettiniz bilmiyoruz ancak son dönemde çıkan ve oldukça ilgi gören Verus kılıfları benim oldukça ilgimi çekti. Birçok firmanın çıkardığı tek düze çeşitlerinin yanı sıra Versus kılıflarının oldukça çok çeşide sahip olduğunu ve birçok kullanıcı tarafından tercih edildiğini bu noktada belirletelim.

Piyasada birçok akıllı telefon kılıfı varken neden bu firmayı önerdiğimi de birkaç kelime ile sizlere anlatmaya çalışayım:

 • Ürün çeşitliliği
 • Tasarım olarak telefona tam oturması
 • Air Space özelliği
 • Garantili olması
 • Hızlı ulaşım

galaxy note 4 kılıf

Yukarıdaki maddelerin bir çoğunu size birçok firmanın sunduğunun da farkındayım ancak benim özellikle ilgilimi çeken ve tercih etmemi sağlayan yegane unsur Air Space özelliği oldu. Bildiğiniz gibi akıllı telefonların düşmesi ve mahvolması çok sık karşılaşılan bir durum. Özellikle zarif akıllı telefonlar için bir kere düşmesi demek, telefonun neredeyse kullanılmaz hale gelmesi demek.

Air Space özelliği de bu noktada can kurtaran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Düşme anında özellikle telefonun kenarlarından alınan darbeler cihazınıza büyük zarar verir. Aynı şekilde ekranın da yere temas etmesi ve parçalanması en sık karşılaşılan durumlardır. Versus kılıflarında gördüğüm ve çok beğendiğim Air Space özelliği ile birlikte hava yastığı baz alınarak hazırlanan tasarımları ile telefonunuzun düşme anında kırılması bu kılıflar ile oldukça zor. Ekranın ise hafif içe doğru olan tasarımı yere düşürdüğünüz cihazınızın ekranı ile yer arasında ufak bir mesafe bırakmasına, böylece ekranın darbe almamasına neden oluyor.

Sizi bilmem ancak ben daha önce iki telefon kırmış biri olarak kılıf seçiminde en çok bu noktalara dikkat etmeye çalışıyoruz. Siz de hangi kılıfları tercih ettiğiniz ve nedenlerini yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

En İyi 20 iPhone Duvar Kağıtları

iphone 6

Görselliğin günümüzde büyük önem taşıdığı şu günlerde biz de sizlere en iyi iPhone duvar kağıtları listesi hazırlamak istedik. Özellikle oyun severlere ve teknoloji tutkunlarına hitap edeceğini düşündüğümüz listemizde birbirinden güzel iphone duvar kağıtları sizleri bekliyor.

Aşağıda listelediğimiz iPhone duvar kağıtları telefon boyutlarınıza göre ayarlanmış olup, herhangi bir düzenleme veya kırpma işlemi yapmanızı gerektirmemektedir. Tech Kafa’ya özel iphone duvar kağıtları da bulunan listemiz ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

En İyi iPhone Duvar Kağıtları

assassins-creed-iphone-duvar-kagitlari  battlefield-4-iphone-duvar-kagitlari-2 Beyond-Two-Souls-Game-iphone-duvar-kagitlari crysis-2-iphone-duvar-kagitlari Destiny-iphone-duvar-kagitlari diablo-3-iphone-duvar-kagitlari diablo-3-iphone-duvar-kagitlari-2 diablo-crusader-iphone-duvar-kagitlari GTA 5 Jimmy Playing Videogames iPhone 5 Wallpaper gta-5-iphone-duvar-kagitlari gta-5-iphone-duvar-kagitlari-2 halo-4-iphone-duvar-kagitlari iphone-duvar-kagitlari-1 league-of-legends-iphone-duvar-kagitlari league-of-legends-iphone-duvar-kagitlari-2 max-payne-iphone-duvar-kagitlari metal-gear-rising-iphone-duvar-kagitlari techkafa-iphone-duvar-kagitlari tomb-raider-iphone-duvar-kagitlari Watch-Dogs-iphone-duvar-kagitlari

En iyi Antivirüs Programları 2015

eset antivirüs

Her bilgisayarda olması gereken antivirüs programları ne işe yarar ? Antivirüs programlar, işletim sistemini ve veritabanlarını virüslerden çeşitli kötü yazılımlardan koruyan sistemlerdir. Fakat piyasada oldukça fazla antivirüs programları mevcut ayrıca bir kısım kullanıcıda antivirüs programlarının bilgisayarlarını yavaşlattıkları inancındalar bizde sizlere program seçiminde yardımcı olmak adına en iyi antivirüs programları konu başlıgı altında bazı antivirüs programlarını tanıtıp önerecegiz. 2015 yılının en iyi 10 ücretsiz antivirüs programını listeledik.

En iyi Antivirüs Programları

10- McAffe Antivirüs Plus

McAffe Antivirüs Plus
Bu program en iyi antivirüs programları adlı konumuzda son sırada yer buldu. Çıkış tarihi 1987 olan McAffe’nin artılarından biri arkasında İntel gibi bir bilişim firmasının olması.

Eksilerinden bahsedecek olursak diğer programlara göre sistemi biraz daha fazla yorması.

9- G Data Antivirüs

Oldukça hızlı arayüzü ve virüs yakalama ve temizleme başarısıda yüksek oldugundan tercih edilebilirlerin arasında.

8- Avast

avastpng

İlk çıktığı zamanlarda gerçekten piyasanın en iyilerinden diyebiliriz. Fakat daha sonra başarısı biraz geriledi fakat ücretsiz sürümü fena olmasada orta düzeyde bir koruma saglıyor.Artılarından biri ise otomatik USB tarama sistemi olması ama bu tarama olayının ağır olduğunu belirten kullanıcı kitlesi oldukça fazla.
Eksileri ise bellek kullanımı cok fazla olduğundan bilgisayar hızını düşüyor.

7- AVG Antivirüs

avgpng

Bu programı bundan önceki yazılarımızdan olan en iyi android antivirüs uygulamaları isimli konumuzda vermiştik ve bu yazımızdada yer aldı. Bu program avast’a oldukça benziyor diyebiliriz koruma düzeyi ise çok iyi degil ve ücretli sürümünde bazı şeyleri görmezden geliyor ve temizlemiyor. Ücretsiz arayanlar bilgisayarlarında kullanabilirler.

6- F-Secure Antivirüs

Fsecure

Secure programı windows işletim sisteminize bulaşan virüsler için oldukça stabil çalışıyor fakat internet sitelerinden gelen virüslere karşı pekde iyi diyemeyiz.

5- Norton

Norton

Norton en iyi antivirüslerden biri olup geçmişte liderlerden biriydi. Bir ara çıkarttığı sürümler sistemi çok agırlaştırıyordu ve kullanıcılar pek tercih etmiyordu bu yüzden. Fakat virüs koruma kalitesi oldukça yüksek olan bir program.

4- Bullguard Antivirüs

Bullguard Antivirüs

Fazla eski olmayan bu program windows harici diğer işletim sistemlerinde çok uyumlu bir şekilde çalışıyor ve en iyi yanı ise premium ücreti oldukça cüzi miktarda.

3- Kaspersky Antivirüs

kaspersky Antivirüs

Çok başarılı bir program olan kaspersky ilk üçlere girdiği dönemlerde oldu fakat fiyat konusunda pahalı olunca kullanıcıların bazı kesimi tercih etmiyor. Virüs korumasıda oldukça üst seviyelerde.

2- Bitdefender

Bitdefen1der

Hızlı arayüzü, sistemi kasmayan ve yormayan yapısı bu programı tercih edenlerin en başlıca nedenlerinden bazıları. Özellikle güncelleme konusunda aşırı derecede başarılı olan bu program başarısını sürdürüyor.

1- Eset Smart Security Antivirüs

eset

Sonunda en iyi antivirüs programları konumuzun lider programına geldik. Bu program kasmaz, hızlı, ve sürekli bilgisayarı tarayarak en ufak zararlı dosyaları silmesi oldukça başarılı ve en iyi antivirüs programları listemizin birinci sırasında olmayı hak ediyor. Ücretsiz 30 günlük deneme sürümü mevcut.

Yeni internet Yasası Neler Getiriyor?

Bildiğiniz üzere İnternet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri de içeren “Torba Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Herkes tarafından merak edilen tek konu yeni internet yasası ile birlikte ne gibi değişikler olur veya olacak şeklinde.

Bu yazıda merakla beklediğiniz sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Yakın bir tarihte tam anlamıyla yürürlüğü girmesi beklenen internet yasası ile ilgili her ne kadar biz internet tutkunları için oldukça üzücü olsa da ana başlıklar şu şekilde sıralanıyor:

Yeni internet Yasası ile 4 Saat İçerisinde Erişim Engeli

Artık sadece TİB Başkanı değil, Başbakan ya da bakanların talebiyle 4 saat içinde internete erişim engellenebilecek. Sakıncalı bulunan içerikler çıkarılıncaya kadar erişim yasağı devam edecek.

Engelleme İçin Mahkeme İznine Gerek Yok

İçerik engellendikten sonra 24 saat içinde karar hakimin onayına sunulacak. Hakim kararını 48 saat içinde açıklayacak. Hakim aksi bir karar verdiği zaman karar iptal edilecek.

İptal durumunda bile siteler 24 + 48 saat kapalı kalacak ve hukuksuz yere 3 gün boyunca engelli bir şekilde tutulabilecek.

Sadece içeriğin değil de komple sitenin kapatılıyor olması da ayrı endişe verici detaylardan.

3-10 Bin TL Para Cezası

Bu madde kapsamındaki suça konu internet içeriklerini oluşturan ve yayanlar hakkında başkanlık tarafından, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.

Bu suçların faillerine ulaşmak için gerekli olan bilgiler içerik, yer ve erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı üzerine adli mercilere verilecek. Bu bilgileri vermeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 3 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Verilen içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararın gereğini yerine getirmeyen erişim sağlayıcılar ile ilgili içerik ve yer sağlayıcılara 50 bin liradan 500 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Ayrıca, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararının uygulanmaması sonucunda devlet veya kişiler zarara uğramış ise, zararın niteliği ve derecesine göre Başkanlığın talebi üzerine Kurum tarafından yetkilendirmenin iptaline de karar verilebilecek.

Anlıyacağınız ayağınızı denk alın, yeni internet yasası ile artık özgür değiliz.

Samsung’dan Güvenlik İçin Göz Tarama Adımı!

Bildiğimiz üzere telefon şirketleri güvenliği artırma ve pratik kilit açma amacı ile geliştirilen parmak izi okuma uygulamalarını, hemen hemen tüm telefonlarında uyguladı. Şimdi de Samsung tarafında, göz tarama sensörü için önemli bir adım atıldı.

Yıllardır mobil güvenlik alanında çok çeşitli adımlar atıldı. Örneğin ilk zamanlarda sadece rakamlarla sağlanan pin kodu güvenliği vardı.

Pin kodundan sonra sınırlar daha fazla genişledi ve harflerde güvenliğe eklendi. Ondan kısa bir süre sonra ise Android ile şekil çizerek güvenlik adımı atıldı.

Son olarak ise LG”nin Knock Code kilit ekranı ve farklı üreticilerin ekran üzerinde yaptığı ilginç güvenlik önlemleri ortaya çıkmaya başladı.

Ancak geçtiğimiz dönemde atılan en önemli adım parmak izi okuyucu  ile sağlanan güvenlik oldu. Her ne kadar başarılı bir adım olsa da, parmak izi okuyucuya  da tam anlamı ile güvenemeyiz.

Örneğin birileri sizleri bayıltıp parmağınızı telefona dokundurarak kolayca kilidi açabilir.

Ama rahat olun. Zira anlattığımız tüm güvenlik önlemlerinden, daha kolay, daha hızlı ve 1000 kat daha güvenli olduğu söylenen yeni bir çözüm geliyor. Samsung, Stanford Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa Iris On The Move adlı gelişmiş göz tarama sensörünün çalışmalarına başladı.

Galaxy S7’de göz tarama sensörü olabilir!

Göz tarama sensörünün ilk olarak Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 modelinde olacağı söyleniyor. Yani çalışma başarılı olursa, Samsung’un bir sonraki amiral gemisi Galaxy S7’de, göz tarama sensörü görebiliriz.

Windows 10 Alacak Telefon Listesi

Mobil platformda Microsoft Nokia’dan lumia serisini satın almıştı. Microsoft bunun üzerine telefonlara işletim sistemi olarak Windows 10 işletim sistemini çıkarması bekleniyor. Kısa süre önce teknik ön izleme sürümü yayınlanmıştı.

Windows 10’un hangi modellere gelecek sorusu merak konusuydu, ve sizlere Windows 10 alacak telefon listesi adlı konumuzu hazırladık.

Konu içerisinde Windows 10’un mobile teknik önizleme sürümünü alacak telefonların tamamını bulabilirsiniz.

 

Windows 10 Alacak Telefon Listesi

 • Lumia 1020
 • Lumia 1320
 • Lumia 1520
 • Lumia 520
 • Lumia 525
 • Lumia 526
 • Lumia 530
 • Lumia 530 Dual Sim
 • Lumia 535
 • Lumia 620
 • Lumia 625
 • Lumia 630
 • Lumia 630 Dual Sim
 • Lumia 635
 • Lumia 636
 • Lumia 638
 • Lumia 720
 • Lumia 730
 • Lumia 730 Dual SIM
 • Lumia 735
 • Lumia 810
 • Lumia 820
 • Lumia 822
 • Lumia 830
 • Lumia 920
 • Lumia 925
 • Lumia 928
 • Lumia Icon
 • Microsoft Lumia 430
 • Microsoft Lumia 435
 • Microsoft Lumia 435 Dual SIM
 • Microsoft Lumia 435 Dual SIM DTV
 • Microsoft Lumia 532
 • Microsoft Lumia 532 Dual SIM
 • Microsoft Lumia 640 Dual SIM
 • Microsoft Lumia 535 Dual SIM

Android Windows 10 ‘a Dönüşecek

Nokia Lumia 1330 Özellikleri Belli Oldu

Yeni sürüm ile kesin bilenen bilgi “partition stitching” isimli özelliğin stabil ve sorunsuz şekilde çalışır olması. Bu özellik işletim sisteminin bölümünü ayarlayarak kurulum işleminin ardından oluşacak güncellemelere alan açmasına yarıyor.
Microsoft geçtiğimiz günlerde blog’unda yayınladığı iki uyarı şu şekilde;
1- Yeni teknik ön izleme sürümü çıkana kadar bu ön izleme ile ciddi hatalar içeren bir cihaz olursa listeden çıkartılabilir.
2- Kullandığınız telefon yukarıda verdiğimiz listede yoksa şuan için hala hatalar bulunduğu içindir.Bir sonraki teknik özellikte bu hatalar onarılarak listeye yeni telefon modelleri eklenebilir.

League Of Legends Partimize Davetlisiniz

League Of Legends yeni kostümlerini bu başlık altında duyurdu League Of Legends Partimize Davetlisiniz. Kostümler güzele benziyor gibi Riot Games tasarımcıları uzun bir süre bu kostümler için çalıştı.

League Of Legends Resmi Sitesinde yapılan bu açıklama ile kostümlerin geleceğini duyurdu:

”Geçtiğimiz yıl boyunca siteye ne koysak, sosyal medyaya ne yollasak altına tek bir cevap yazdınız. Yorumlardan telgrafa, tost makinesinden katı meyve sıkacağına mümkün olan her mecrayı, her aygıtı kullanarak isteğinizi dile getirdiniz. Bilgisayar tamircileri, Caps Lock tuşu kırılmış klavyelerle doldu taştı.”

Arşidük Nasus

ArchDukeNasus_Screenshots

 

Ben de Hayvanım Udyr

DefinitelyNotUdyr_Screenshots

 

Çikita Muz Soraka

OrderoftheBananaSoraka_Screenshots

 

Manati Nami

UrftheNamitee_Screenshots

 

İşte şimdi vakit geldi. Bu Mart ayının 32’sinde, birbirinden komik bir kostüm serisi çıkartıyoruz. Yılın en eğlenceli partisine Nasus, Udyr, Soraka ve Nami’yle birlikte hazırlanın…

 

aa Hilesi Nasıl Yapılır (Rootlu ve Rootsuz)

aa hilesi

aa son zamanlarda General Adaptive tarafından piyasaya sürülmüş, sinir etmede Flappy Bird‘e rakip olmuş bir refleks oyunudur. Etrafınızda gördüğünüz birçok kişi tarafından oynanan bu oyun son zamanların fenomeni haline gelmiş büyük küçük birçok kişinin cihazında kendine yer edinmişti. Bölümler zorlaştıkca insanlar başka bir çözüm yolu aramaya başladılar ve buldular da. aa hilesi! Buradaki çözüm aslında çok basit. Hiçbir karmaşık işlem yapmadan sadece oyunun bir dosyasında ufak bir değişiklik yaparak istediğiniz seviyeye gidebilir ve arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz.

aa Hilesi İçin Gerekenler

1-Bir adet root erişimine sahip cihaz
2-Herhangi bir dosya yöneticisi
3-aa oyunu kurulu olması lazım ve en azından 3. seviyeye gelmeniz lazım.

En Yüksek aa Rekorları

Sinir Eden aa Oyun İncelemesi

ff Oyunu İncelemesi

aa Hilesi Nasıl Yapılır

Öncelikle istediğiniz herhangi bir dosya yöneticisi programını açıyoruz. Bazı dosya yöneticilerinde root erişimi olduğunu algılayıp root iznini kendisi istemez eğer dosya yöneticisi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız dosya yöneticinizin “Seçenekler” ya da “Ayarlar” kısmında bulunan “Root Gezgini” özelliğini aktif etmeniz gerekebilir.
Dosya yöneticimizi açtıktan sonra tüm dosyalarımızın bulunduğu ilk sekmeye gidiyoruz. Dikkatli olun burada telefonun işletim sistemi de duruyor. Talimatları dikkatle uygularsanız sorun çıkmayacaktır.

Data – Data – com.aa.generaladaptiveapps – shared_prefs – com.generaladptiveapps_preferences .xml

yolunu izleyip sondaki .xml dosyamızı herhangi bir metin düzenleyici ile açıyoruz.

“<int name=currentLevel” value=”kaçıncı seviye istiyorsanız”/

 şeklinde değiştiriyorsunuz.
Bu klasör ve dizin zaten var. Sizin tek yapmanız gereken oraya istediğiniz Seviyeyi girmek. Bunu yaptıktan sonra oyuna giriyorsunuz ve istediğiniz seviyede olduğunuzu görüyorsunuz. Ayrıca bu  her General Adaptive oyununda geçerlidir. Tek yapmanız gereken 2. Data klasöründe oyunun klasörünü bulmak. o da eğer rr oynuyorsanız “com.rr.generaladaptiveapps” şeklinde olur. Diğer yollar yukarda belirttiğimiz gibidir.

Not: Bu işlemler sırasında aa oyunu açık olmamalı eğer açık olursa çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz.

aa Hilesi Rootsuz Nasıl Yapılır

Yukarıda anlattığımız aa hilesi için root işleminin gerektiğini belirtmiştik. Gelen istekler üzerine ufak bir araştırma yapıp Rootsuz aa hilesi için yapmanız gerekenleri öğrendik. Denemelerimi sonucu bu işlemin de kolaylıkla gerçeleştiğini söyleyebiliriz.

aa Hilesi rootsuz versiyonu için cihazınızda herhangi bir program veya benzeri bir eklenti yada düzenlemenin yapılmasına gerek yoktur. Sadece oyunun yüklü olması yeterlidir. Anlatacağımız rootsuz aa hilesi geçemediğiniz bölümleri tek tek geçmenizi sağlamaktadır. İstediğiniz seviyeye atlamak istiyorsanız yukarıdaki rootlu işlemi deneyiniz.

Gelelim rootsuz olarak bu işlemin nasıl yapılacağına:

 1. Oyunda hangi bölümde kaldıysanız o bölümü son bir kez oynadıktan sonra oyunun ana ekranına dönün.
 2. Ana ekranda sağ üst köşede görebileceğiniz “Choose Level” sekmesine geçerek “Replay Level” butonunu seçin.
 3. Karşınıza çıkacak ekrana 1 yazarak “Replay” tuşuna basın. Oyun 1. seviyeye geri dönecektir.
 4. 1. seviyeyi oynadıktan sonra 2.seviyeye geçiş ekranında “Play tuşu” ile “Choose Level tuşuna” aynı anda basın. Bu işlemi hızlıca yapmanız gerekmektedir.
 5. Aynı anda basmayı başardığınızda 2.seviyeyi bitirdiğinizde otomatik olarak seviye atlamış sayılacak ve son kaldığınız bölümün bir üstüne geçeceksiniz.

Bu işleme başlarken 20. seviyede iseniz yukarıdaki adımları takip ederek 21. seviyeye geçiş yaparak rootsuz aa hilesi tamamlamış olursunuz.

En İyi Android Savaş Oyunları

Android Savaş Oyunları

Google Play üzerinden bulunan, özellikle son dönemde çıkmış veya güncelliğini hala yitirmemiş en iyi Android savaş oyunları hakkında bu yazımda size bilgi vermek, aynı zamanda bir liste haline getirmek istiyorum. Sizin de bildiğiniz gibi son dönemde çıkan bir çok Android uygulaması ile birlikte Google Play içerisinde kayda değer bir uygulama bulmak gitgide zorlaşmaya başladı.

Bende bu yazım ile başlayarak bir seri şeklinde özellikle Android oyunları üzerine kesinlikle kaçırmamanız gereken uygulamaları bir araya getirmeyi planlıyoruz. Son döneme damgasını vurmuş, vuracağını düşündüğüm en iyi Android savaş oyunları şu şekilde sıralanıyor:

Son Dönemin En İyi Android Savaş Oyunları

Android savaş oyunları denince akla gelen en iyi android oyunlarına tek tek bakalım.

1. Clash of Clans

clash of clans
Android Savaş Oyunları : Clash of Clans

Clash of Clans sadece en iyi Android savaş oyunları arasında yer almayı bırakıp Google Play‘in en çok indirilen ve vakit geçirilen uygulamaları arasına da adını başarıyla yazdırmış bir oyun. Bu yüzden ilk sıramızı tabiki de Clash of Clans oyununa veriyoruz.

Yaklaşık 12 milyon kişi tarafından oynanmış oyun ile ilgili hepinizin az çok bilgisi olduğunu biliyorum. Yine de oyunla ilgili ufak da olsa bilgi verelim.

Son dönemde çıkan birçok uygulamanın ilham kaynağı haline gelen Clash of Clans oyunu köyünü oluştur, geliştir ve savun konseptinin öncülüğünü yapan bir oyun. Son dönemde çıkan benzer oyunlar sevdiyseniz, bu oyunların atası Clash of Clans‘ı da denemeden geçmeyin. Sadece köyünü oluştur, geliştir ve savun konsepti ile de kalmayan oyun aynı zamanda online olarak oyunu sürekli oynayan yüzbinlerce kişi ile birlikte inanılmaz bir oyun havasını da sizi sunuyor.

Mobil platformlar üzerinde oynan birçok Android savaş oyunları vakit geçirmek için oynanan oyunlar olarak algılansa da Clash of Clans‘ın bilgisayarınızda oynadığınız birçok oyundan farkı olmayacağını, vaktinizin büyük bir kısmını bu oyuna ayıracağınızın altını da şimdiden çizelim.

Oyunu buradan indirerek köyünüzü geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Clash of Clans Pvp Serverlara Nasıl Girilir

2. Boom Beach

boom beach
Android Savaş Oyunları : Boom Beach

Android savaş oyunları listemizin ikinci sırasına da 2,2 milyon oyuncu tarafından oynanan Boom Beach oyununu yerleştiriyoruz. Boom Beach uygulaması çıkalı çok uzun bir zaman olmamış olsa da gerek oyunun grafikleri, gerek konsepti ile çok kısa sürede 2 milyon indirmeye ulaşmış nadir uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Clash of Clans ile aynı yapımcıdan Supercell firması tarafından çıkarılan oyunun konsepti de en az Clash of Clans kadar farklı ve keyifli. Farklı adaları keşfedip, düşman üslerine saldırdığımız oyun klasik Android savaş oyunları arasından taktiksel davranmanın oyuna olan katkısı ile ayrılıyor.

Yüzbinlerce kişinin bulunduğu oyundaki en büyük amacımız düşman üslerine yapılan saldırılar ile yağmalamak gibi gözükse de en az bunun kadar önemli bir nokta da kendi üssünüzü dışarıdan gelecek saldırılara karşı korumak ve kaynaklarınızı geliştirmek.

Arkadaşlarınız ile güzel oynanayacak güzel bir oyun arıyor ancak Android savaş oyunları arasında tercih yapmakta zorlanıyorsanız, Boom Beach uygulamasının tam size göre olduğunu söyleyebilirim.

Arkadaşlarınızla TİM oluşturup farklı üsleri yağmalamak ve doyasıya eğlenmek için oyunu buradan indirebilirsiniz.

Boom Beach Android Oyun İncelemesi

3. Call of Duty®: Heroes

Call of Duty Heroes
Android Savaş Oyunları : Call of Duty Heroes

Activision tarafından çıkarılan Call of Duty, Supercell oyunları Clash of Clans ve Boom Beach ile indirme sayısında yarışamayacak olsa 500 bin indirme ve oyun konsepti ile Android savaş oyunları listemin üçüncü sırasını hak ediyor.

Hali hazırda Call of Duty oyunları hala bilgisayarınızda oynamaya devam ediyor ve mobil platformlarda da Call of Duty‘i farklı bir konsept ile oynamak isterseniz uygulamayı bir denemenizde fayda var. Bilgisayar oyunlarından ikonik karakterlerin de bulunduğu oyunda bu karakterleri ele geçirmeye ve seviye atlatarak güçlendirmeye çalışıyoruz.

Ordularınızı oluşturup eğittiğiniz oyunun grafikleri de mobil platformlarda savaş duygusunu tam olarak ifade edebilecek birkaç uygulama arasında girmeyi başarıyor. Birçok oyunda olduğu gibi kendi üssünüzü ve kaynaklarınızı da geliştirmek zorunda olduğunuz Call of Duty®: Heroes oyununu beğeneceğinizi tahmin ediyorum.

Captain Price ile doyasıya bir savaş için oyunu buradan indirebilirsiniz.

Call of Duty Heroes Mobil Platformlara Geldi

4. Brothers in Arms® 3

Brother in Arms 3
Android Savaş Oyunları : Brother in Arms 3

Android’in en iyi yapımcılarından biri olan ve çıkardığı onlarca oyunu ile Google Play’i oyun bazında çeşitlendiren Gameloft firması tarafından çıkartılan Brothers in Arms® 3 oyunu da Android savaş oyunları listemin olmazsa olmazlarından. Yukarıda tanıttığımız 3 oyundan farklı olarak Brothers in Arms® 3 oyununda tek bir kişiyi, Çavuş Wright’ı oynayarak Normandiye işgali sonrası efsanevi bir yolculuğa çıkıyoruz.

Kendi ekibimizi yönettiğimiz ve geliştirdiğimiz oyun bu yönüyle diğer oyunlardan konsept olarak ayrılarak farklı bir tat veriyor diyebilirim. Silah seçimi, taktik ve ekip ruhunun tam olarak yansıtıldığı oyun akıcı bir şekilde vaktinizin büyük bir kısmını keyifle geçireceğiniz bir uygulama.

Özellikle nişancı ve strateji oyunlarını seviyorsunuz her ikisinin de bulunduğu Brothers in Arms® 3 oyununu buradan indirerek İkinci Dünya savaşı macerasına çıkmaya başlayabilirsiniz.

II. Dünya Savaşının Ateşi: Brothers in Arms 3

5. Blitz Brigade

Blitz Brigade
Android Savaş Oyunları : Blitz Brigade

Android savaş oyunları listemin son oyununa da yine Gameloft tarafından çıkarılmış eğlenceli bir savaş oyunu olan Blitz Brigade‘ı koyuyorum. Özellikle çok oyunculu Android savaş oyunları seven kullanıcıların bu oyunu hala denemediyse kesinlikle denemesini tavsiye ediyorum.

Beş farklı üst grup içerisinden yaptığımız seçim ile başlayan oyunda 12 kişiye kadar artan takım savaşları ile düşmanlarınızı takımınızdakiler ile birlikte yenmeye çalışıyoruz. Farklı oyun modları ile de oyunun heyecanını bir doz arttıran Gameloft, başarılı grafikleri ile de oldukça başarılı bir yapım ortaya çıkarmış.

Eğlenceli bir Android savaş oyunu araya herkes oyunu buradan indirerek, takım arkadaşları ile birlikte düşmanlarına karşı savaşmaya başlayabilir.