Heroes of The Storm Sistem Gereksinimleri

Heroes of The Storm belki de Blizzard‘ın son yıllarda attığı en temiz gol olabilir. Dota 2 ve League of Legends‘ın aksine daha hızlı ve daha kolay bir oynanışa sahip olan Heroes of The Storm, Blizzard‘ın tüm ağababalarını tek oyunda toplayarak oyuncuların Nexus‘un altını üstüne getirmesini bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde açık betaya geçen Heroes of The Storm, 2 Haziran’da ise resmen full sürüme kavuşacak. Haliyle aranızda bu oyunu oynamak isteyen ancak bilgisayarı bazı oyunlara yeterli gelmeyen arkadaşlarımız var. Dedik ki Heroes of The Storm sistem gereksinimleri yazalım, onlar da ona göre gelsinler, bu güzel oyunun parçası olsunlar.

Oyun hakkında bilgisi olmayanlar vardır aranızda mutlaka (niye yok?), o yüzden önce az bir bilgi verelim. İlk başta Blizzard Dota olarak duyurulan oyun, Valve ile girdiği hukuk savaşını kaybettikten sonra adını Blizzard All-Stars olarak değiştirdi ve son olarak Blizzard bu oyun için Heroes of The Storm ismini layık gördü. MOBA türündeki oyun, oynanış olarak Dota 2 ve League of Legends‘la hemen hemen aynı. Ancak ilk paragrafta da belirttiğimiz gibi oyun diğerlerine göre daha hızlı ve daha kolay (yazar notu: benim gibi MOBA’dan anlamayan adam bile ilk oyununda pentakill’e yürüdü, düşünün). Karakter olarak Blizzard oyunlarından beslenen oyun, Diablo, Starcraft ve Warcraft evrenlerinin en sevilen karakterlerini Nexus’ta çarpıştırmanıza olanak sağlıyor.

Oyunun sistem gereksinimleri ise şöyle;

Windows

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows® XP / Windows Vista® / Windows® 7 / Windows® 8 en son service pack
İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo veya AMD Athlon™ 64 X2 5600+
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® 7600 GT, ATI Radeon™ HD 2600 XT
RAM: 2 GB
HDD: 10 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows® 7 / Windows® 8 64-bit en son service pack
İşlemci: Intel® Core™ i5 ya da AMD™ FX Series Processor veya daha iyisi
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 650 or AMD Radeon™ HD 7790 veya daha iyisi
RAM: 4 GB
HDD: 10 GB

MAC

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: OS® X 10.9.x (son sürüm)
İşlemci: Intel Core™ 2 Duo
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® GT 330M veya ATI Radeon™ HD 4670
RAM: 4 GB
HDD: 10 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: OS X® 10.10.x (son sürüm)
İşlemci: Intel® Core™ i5 veya daha iyisi
Ekran kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 780M or AMD Radeon™ HD 6970 veya daha iyisi
RAM: 8 GB
HDD: 10 GB

Mac kullanıcıları her oyunda olduğu gibi maalesef Heroes of The Storm’da da daha yüksek bir sistem ile oyundan tam performans alabilecek. Her türlü oyunun ne kadar zevkli olduğunu anlatmamıza gerek yok. Durmayın, gidin oynayın şimdi!

Konami Konsol Pazarından Tamamen Çekilmiyor

Konami‘de ilginç şeyler gerçekleşmeye devam ediyor.Son iki ayda yapılan Konami haberi galiba Konami’nin kuruluşundan beri yapılmamıştır. CEO’su değiştikten sonra resmen yeniden başlayan şirket önce Hideo Kojima ile yollarını ayırmış, sonra Silent Hills‘i iptal etmiş, en son da artık şirketin mobil oyunlara odaklanacağı açıklanmıştı. “Göz göre göre gidiyor şirket” diye yasa bağladığımız, ağıtlar yaktığımız dönemde neyse ki Konami hakkında iyi bir haber geldi.

Konami’nin son zamanlarda yaptığı her şeyden sorumlu olan adam Hideki Hayakawa, yanlış anlaşıldığını ifade ederek mobil oyunlar konusundaki açıklamalarını düzeltti. Konami farklı platformlar üzerinden yeni eğlence unsurları yaratmaya devam edecek.” açıklamasını yapan Hayakawa, “Sadece mobil platformlara değil, ev konsollarına, arcade makinalarına ve hatta kart oyunlarına bile içerikler sunacağız.” sözlerini söyledi. Hayakawa, “Konami’nin mobil platformlara yoğunlaşacağı düşüncesi, diğer platformları tamamen bırakıp sadece mobil platformlara oyun geliştireceğiz anlamına gelmiyor.” açıklamasını yaptı.

Konami Mobil Oyunlar Üzerinde Yoğunlaşacak

Bu sözlerin yanlış anlaşılmasından ziyade gelen kötü tepkilerden dolayı korkmalarından dolayı yapılmış gibi bir açıklama gibi geliyor. Zaten diken üstünde çalışmaya devam eden Konami, Hideo Kojima ile de yollarını ayırdığında oyuncuların inancını tamamen kaybetmişti. Keza Silent Hills de şirkete aynı etkiyi yarattı. Umarız Konami yöneldiği bu politikalardan en kısa sürede döner ve eski sevdiğimiz Konami olmaya devam eder. Eğer etmezse de… Seni tanımak güzeldi Konami.

Tekken 7 İçin Yeni Bir Karakter Duyuruldu

Namco‘nun dövüş türüne kattığı yeniliklerle öne çıkan serisi Tekken‘in yeni oyunu Tekken 7 2016’ya kadar piyasaya çıkmış olacak. Oyunun .ıkış tarihine kadar yeni ekran görüntüleri ve videolar ile bizi heyecanlandırmaya devam eden Namco, yeni oyunu için yeni bir karakter tanıttı.

Tekken 7 için duyurulan yeni karakter aslında Tekken evreni ile doğrudan bağlantılı bir karakter. Kazumi Mishima isimli yeni bayan karakter, Tekken’in demirbaşlarından Heihachi‘nin karısı olarak oyuna ekleniyor ve bununla beraber oyunda Mishima ailesine bağlı olan karakter sayısı “yanlış saymadıysak” altıya çıkıyor.

Kazuya‘nın annesi ile Jin‘in babaannesi olmasına rağmen hiç de öyle göstermeyen Kazumi’nin dövüş stili de diğer dövüşçülere göre daha değişik. Zora geldiğinde kaplan bile fırlatabilen karakter Tekken’in arcade sürümüne çıkışını gerçekleştirmiş durumda.

Japonya’da arcade makinelerine çıkışını gerçekleştiren Tekken 7, serinin son oyunu olması ile de dikkat çekiyor. PS4 ve Xbox One‘a çıkış yapacak olan oyun için şimdilik bir çıkış tarihi verilmedi. Ayrıca bazı karakterlerin “yasalardan dolayı” Batı’ya gelemeyeceği söylentileri de var.

Bahsettiğimiz yeni karakter Kazumi’nin duyuru videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz, iyi seyirler.

 

Lenovo ThinkPad 10 Duyuruldu

Lenovo Tech World‘de yeni ürünlerini duyurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde listelediğimiz Lenovo’nun ilgi çekici ürünleri dışında bir de tablet ortaya çıktı. Lenovo ThinkPad 10 duyuruldu.

Lenovo ThinkPad 10 modeli için ilk Windows 10 işletim sistemli tablet modeli sloganını kullanıyor. Zira model Windows 10 ile aynı dönemde piyasaya sürülmüş olacak. 10.1 inçlik ekranında 1920×1200 piksel çözünürlüğe sahip olan model ThinkPad ailesinin geleneksel tasarım stilini aynen devam ettiriyor. Lenovo modelinde Intel’in 14nm sürecindeki Broadwell mimarisini temel alan işlemcilerini tercih etmiş.

ThinkPad 10, 1.44GHz saat hızında çalışan 4 çekirdekli Atom Z8500 veya 1.6GHz saat hızında çalışan Atom Z8700 yongaseti ile tercihe göre kullanıcıya sunulacak. Bunların yanında ThinkPad 10 2GB/4GB RAM, 64GB/128GB depolama kapasitesi, 5MP çözünürlüğünde LED flaşlı arka kamera, microSD girişi, 10 saate kadar pil ömrü şeklinde özelliklere sahip.

Lenovo Tech World’de Yaşananlar

Lenovo ofis kullanımına yönelik olarak ince yapıda bir klavye aksesuarı, bir dock ünitesi, ekran kalemi gibi çeşitli yan ürünler de hazırlamış. Lenovo ThinkPad 10 modeli Ağustos ayında 549$ fiyat etiketi ile satışa sunulacak.

Yeni Çıkan Silent Hills Söylentileri Yalanlandı

Geçtiğimiz gün oyuncular yeni bir haberle söndürdükleri umudu yeniden yakmışlardı. Gelen habere göre bazı söylentiler ortaya çıkmıştı ve bu söylentilere göre Microsoft Silent Hills’ı satın alacaktı. Ancak beklediğimiz haber maalesef gelmedi.

Öncelikle size durumu özetleyelim. Söylentilere göre Microsoft Konami‘nin iptal edilen oyunu Silent Hills‘ı bu haliyle satın almak istiyordu. Oyun %80’i tamamlanmış haldeyken iptal edilmişti ve Microsoft oyunu bu haliyle satın alıp bitirmek, daha sonra da oyunu Xbox One’a özel olarak yayınlamak istiyordu. Hatta Microsoft bununla da yetinmeyip tüm Silent Hill ismini satın almak istiyordu ve bunun için milyon dolarları gözden çıkarmıştı.

Ancak işler maalesef biz oyuncuların beklediği gibi çıkmadı. Microsoft’un Xbox ile sorumlu başkanı Phil Spencer, bu söylentileri kesin bir dille yalanladı. Konuyla ilgili bilgisinin olmadığını belirten Spencer, “Üzgünüm ama bu söylentiler doğru değil. Söylentilerin nereden başladığını bilmiyorum ancak insanları yanlış yönlendirmek istemem, bu konu ile ilgili bir planımız yok” açıklamasını yaptı.

Her ne kadar Phil Spencer tarafından bu söylentiler yalanlanmış olsa da E3‘ü beklememizde fayda var. Sonuçta yalanlanan onlarca söylentinin E3 ve Gamescom gibi etkinliklerde karşımıza çıkması normal şeyler haline geldi. Yani Spencer da sürprizi bozmamak için bu yönteme başvurmuş olabilir, Önümüz E3, ümidinizi kesmeyin.

Yazarın notu: Her ne kadar Silent Hill serisi Konami’nin zamanında ekmek kapısı olarak gördüğü oyunlardan biri olsa da Keiichiro Toyama ya da Hideo Kojima’nın yer almadığı bir Silent Hill oyununun yayınlanması çok da iyi olmaz. Toyama’sız yapılan tüm Silent Hill’ların nasıl olduğunu kendi gözlerimizle gördük sonuçta, belki de buna tek istisna Kojima olabilirdi ancak o da şirketten ayrıldı bildiğiniz üzere.

Steam Summer Sale Başlangıç Tarihi Belli Oldu

Bildiğiniz gibi Valve dijital oyun alışveriş platformu Steam ile PC oyunculuğunu külleriden doğurmuş, hatta oyun konsollarına nazaran PC’yi bir numaralı oyun platformu haline getirmişti. Valve‘ın PC oyuncularına yaptığı belki de en büyük güzellik olan Steam Summer Sale bu sene de oyuncular tarafından heyecanla bekleniyor. Büyük şirketlerden ve bağımsız yapımcılardan çıkan popüler oyunların %90’a kadar indirim gördüğü Steam Summer Sale‘ın bu seneki başlangıç tarihi belli oldu gibi.

Steam Rusya Facebook sayfasının belirttiğine göre Steam’in yılbaşı indirimleriyle beraber en büyük iki etkinliğinden biri olan Steam Summer Sale 2015 11 Haziran‘da oyunculara sunulacak. 9 gün boyunca sürecek olan Steam Summer Sale‘da Gabe Newell 10 Haziran’a kadar cüzdanımızı rahat bırakmayacak gibi görünüyor.

Beklenen indirimler arasında her yıl geleneksel olarak 2,5 ve 5 dolara düşen oyunlarla beraber (Portal, Half-Life gibi) geçtiğimiz sene çıkış yapan AAA oyunların şiddetli bir indirimle karşılaşması bekleniyor. Özellikle bu indirimleri kendi yararına çok iyi kullanan Ubisoft Assassin’s Creed’lerini yine ciddi bir indirime sokar gibi görünüyor. Etrafta çok fazla “Unity’i almayacağım, belki Summer Sale’da alırım”cılar var çünkü.

Umarız Valve yeni Steam Summer Sale ile her sene yaptığı gibi biz oyuncuların yüzünü güldürmeyi başarır (sanki bir şüphemiz var).

Spotify Android Wear Uygulaması geliyor

Popüler müzik yayın platformu Spotify, bildiğiniz gibi yalnızca bilgisayarda değil mobil platformlarda da kendini belirgin bir şekilde göstermeye devam ediyor. Bugün Spotify Android Wear uygulaması yayınlanacağı duyuruldu.

Gelecek ay yayınlanacak olan Spotify Android Wear uygulaması telefonunuzdan bağımsız olarak çalışacak. Yani uygulamayı kullanmak için telefonunuzu yanınıza almanıza gerek yok; istediğiniz şarkıyı uygulamanın kendisinden arayabilir, kulaklık yardımıyla dinleyebilirsiniz.

Özellikle spor yapan insanların tercih edebileceği bir uygulama olan Spotify Android Wear tabii ki yalnızca kendi içinde çalışmıyor. İsterseniz uygulamayı uzaktan kumanda gibi bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan şarkı dinlemek için kullanabilirsiniz. Yani nasıl Spotify‘ın mobil uygulaması bilgisayarınızda müzik dinlemenize olanak tanıyorsa Android Wear uygulaması da aynı görevi görecek.

Spotify Format Değiştiriyor

Tıpkı Spotify mobil uygulamasında olduğu gibi Android Wear uygulamasında da tüm içeriklere sınırsızca erişmek için bir premium hesabınızın olması gerekiyor. Tek elle rahatça kullanabilmek için özel tasarlanmış ara yüzüyle dikkat çeken Spotify Android Wear uygulaması önümüzdeki ay mağazadaki yerini alacak.

Spotify Ücretsiz Kullanımı Sonlandırıyor

Efekt Olmadan San Andreas İzlemek Daha Zevkli

San Andreas filmini biliyorsunuz değil mi? Şu ünlü San Andreas fay hattının birden yeminini bozup depreme sebep olması ve Dwayne “The Rock” Johnson‘ın bölgedeki herkesi kurtarışını anlatan bir film San Andreas. Her ne kadar “izlenesi” bir film olsa da San Andreas‘ın kamera arkasını izlemek gerçekten çok daha zevkli.

Depremler hakkında bildiğiniz her şeyi unutturan, bir anda San Andreas fay hattını kapsayan bölgeyi wasteland’e çeviren filmin kamera arkasını Sploid isimli bir kanal YouTube’a yüklenmiş ve sahnelerin görsel efektli ve efektsiz versiyonlarını karşılaştırmış. Peki çekimlerin efektsiz halinde neler var sizce? Eğer videoyu izleyemeyecek kadar üşengeçseniz biz size anlatalım; HİÇBİR ŞEY.

Her ne kadar izlemesi komik olsa da aslında bu video bize son yıllarda sinema sektörünün ne denli değiştiğini ve ne çeşit çekim yöntemleri kullanıldığını gösteriyor. James Cameron‘ın Avatar‘ı ile aslında ne kadar değiştiğini görmüştük ama o filmin üzerinde fazla çalışıldığını düşünürsek bu “ortalama” filmin bile ne çeşit efektlere maruz kaldığını görebiliriz. Bahsettiğimiz videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz, iyi seyirler.

Ha siz GTA San Andreas mı sandınız? O zaman madem öyle sizi böyle eli boş göndermeyelim biz. GTA San Andreas hileleri konumuza geçiş yapabilirsiniz siz de. Her ne kadar GTA San Andreas filmi çıkmayacak olsa da oyunu hilenin dibine vurarak oynamanın zevki film izlemekten daha zevkli, inanın.

En Yüksek Maliyetli Oyunlar

Son zamanlarda özellikle yeni nesilin gelmesiyle oyun yapmanın ne kadar zahmetli ve pahalı bir iş olduğunu biliyorsunuzdur, o yüzden çok fazla girmeyeceğiz nedenlerine falan. Onun yerine size daha iyi anlatmak için tarihin en yüksek maliyetli oyunlarını listeleyelim dedik.

Not: Bu listeye bağımsız yapımcılar dahil değil.

Destiny

Çıkacağı sene büyük bir olay olan Destiny, eski Halo geliştiricisi stüdyo Bungie tarafından geliştirildi ve Activision tarafından piyasaya sürüldü. Her ne kadar çok geniş ve dolu bir oyun olsa da çabuk sıkmasından dolayı isminden çok söz ettiremeyen oyunun yapım maliyeti tamı tamına 500 milyon dolar.

GTA V

Herkes GTA V‘in en yüksek maliyetli oyun olduğunu sanar ancak durum Destiny‘nin çıkmasıyla tamamen değişti. Zamanında en yüksek maliyetli eğlence ürünü olarak gösterilen oyun Destiny‘nin maliyetinin yarısı kadar. Yapımına 265 milyon dolar harcanan oyun Destiny’nin aksine harcanan paranın hakkını veren bir oyun. Tabii bahsettiğimiz rakam sadece XBOX 360 ve PS3 versiyonları için geçerli.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Oyuncular tarafından Infinity Ward tarafından yapılan son iyi Call of Duty oyunu olarak nitelendirilen Modern Warfare 2, tıpkı GTA V gibi parasının hakkını veren bir oyundu. Her ne kadar yapım maliyeti 50 milyon dolar tutsa da, oyun için yapılan reklamlar 200 milyon doları buldu. Yani toplamda maliyeti 250 milyon dolar tutan oyun satış rakamlarıyla maliyetini ikiye katladı.

Star Wars: The Old Republic

BioWare‘ın efsane oyunu Star Wars: Knights of The Old Republic‘in online oyunu olan The Old Republic, toplamda 800 kişi tarafından 6 yılda geliştirildi ve bittiğinde toplam maliyeti 200 milyon dolardı. Her ne kadar olması gerektiği gibi bir oyun olsa da tıpkı diğer mmo’lar gibi o da World of Warcraft’la başa çıkamadı ve istenilen başarıyı gösteremedi.

Final Fantasy VII

Çoğu kişi tarafından tarihin en iyi JRPG oyunu olarak gösteriliyor Final Fantasy VII. Çıktığı tarihte diğer oyunlara oranla çok yüksek bir maliyetle yapılmış olan Final Fantasy VII harcanan paranın hakkını öyle bir verdi ki… Hala sağda solda Final Fantasy VII hakkında konuşan insanlar bulabilirsiniz. Dünyanın en uzun ömürlü oyunlarından biri olarak gösterilen Final Fantasy VII için Squaresoft 145 milyon dolar harcadı. Oyunun 1997’de çıktığını düşünürseniz ne kadar pahalı olduğunu görebilirsiniz…

Gördüğünüz gibi oyun AAA türünde bir oyun yapmak gerçekten çok maliyetli ve bir o kadar da riskli bir iş. Her oyunun bir kumar haline geldiği son yıllarda en büyük şirketler bile elini taşın altına koymak zorunda kalıyor. Sega’nın konsol piyasasından çekilmesinin nedeni de bu büyük kumar işte. Bu yüzden artık 2500 liraya topladığınız “master race” bilgisayarınıza korsan oyun indirirken iki kez düşünün.

Güvenlik Yöntemlerinde Size Özel Hizmet

            Gelişen teknolojiyi yakından takip eden ve firmalara özel güvenlik seçenekleri sunan http://www.perkotek.com/ sizin için birçok güvenlik seçeneğini bir araya getirmektedir. Günümüzde güvenlik önemli bir yere sahip olmakla beraber, bu güvenlik sayesinde iş hayatının daha olumlu yürümesine de imkân vermektedir. Okumaya devam et “Güvenlik Yöntemlerinde Size Özel Hizmet”

FIFA 16 PS Vita ve Nintendo Konsollarına Gelmiyor

EA Sports‘un her yıl çıkardığı ve neredeyse tüm konsollara yayınladığı futbol serisi FIFA‘nın son oyunu FIFA 16 bu geleneği bozacak gibi duruyor. Gelen haberlere göre FIFA 16, PS Vita ve Nintendo konsollarını es geçecek.

Bilgisayar, PS3, PS4, Xbox 360 ve Xbox One için çıkış yapacak oyunun yetkilileri, FIFA 16‘nın el konsollarına çıkıp çıkmayacağı konusunda ise olumsuz yanıt verdi. Yani FIFA 12‘den beri PS Vita ve 3DS‘te boy gösteren FIFA serisi bu sene bu iki konsolu da es geçecek. Sony’nin PS Vita’ya desteğini çekmesini ve zaten 3DS’te neredeyse hiç FIFA satmamasını düşünürsek bu çok da şaşırılacak bir şey değil.

Öte yandan henüz FIFA 16‘nın Wii U ya da Wii’ye geleceği de belli değil. Her ne kadar FIFA 15 Wii U‘ya çıkmasa bile Wii‘ye çıkmıştı. Bu sene oyunun el konsollarına çıkmadığını düşünürsek Wii sürümününü de gelmeyeceğini söyleyebiliriz yine de. Çünkü oyunun Wii sürümü ile el konsolları sürümleri aynı motor ile yapılıyordu, bu da EA’in bu motordan vazgeçip tamamen Ignite‘a odaklandığını gösteriyor. Yine de hem 3DS’i hem de Wii/Wii U’yu es geçmesiyle beraber 15 yıldır (2000’den beri) FIFA serisi ilk kez Nintendo konsollarını es geçecek.

Bu senenin sonlarına doğru eski ve yeni konsollarla beraber PC için piyasaya çıkacak olan FIFA 16 özellikle seride bir ilki gerçekleştirerek ülkelerin bayan milli futbol takımlarını oyuna eklemesiyle öne çıkıyor.

Silent Hills Xbox One’a Özel Olarak Çıkabilir

Geçtiğimiz günlerde Konami, Hideo Kojima ile ilgili her şeyin fişini çekerken arada Silent Hills de nasibini almıştı. Hideo Kojima ve Guillermo Del Toro‘nun ortak yönetmenliğinde yapılan ancak iptal edilen bu korku oyunu için hala ümit var gibi görünüyor, en azından gelen söylentiler bu yönde.

Gelen söylentilere göre Microsoft, iptal edilen Silent Hills‘i şu anki haliyle satın almak istiyor. Yine söylentilere göre Silent Hills’in %80’i bitmiş durumda ve Microsoft bu haliyle oyunu satın alıp bitirerek yayınlamak istiyor. Eğer Microsoft Silent Hills’i satın alabilirse oyun en azından Xbox One’a özel olarak çıkabilir gibi görünüyor.

Tabii ki Microsoft sadece Silent Hills ile ilgilenmiyor. Xbox markasının çıktığı tarihten beri Silent Hill serisini konsollarında yayınlamak isteyen Microsoft, serinin isim hakları için milyon dolarları da gözden çıkarmış durumda.

Eğer söylentiler doğru olursa bu demek oluyor ki Microsoft Silent Hills‘i satın alıp E3’te de bombayı patlatmayı planlıyor.

Microsoft’un Silent Hill adını satın alması seri için iyi olabilir aslında. Son çıkan Silent Hill oyunlarının hepsinin serinin adına yakışmayan vasat oyunlar olduğunu düşünürsek Microsoft seriye yeniden hayat verebilir gibi görünüyor. Zaten Konami’nin de bu saatten sonra yeniden bir Silent Hill oyunu çıkarmaya pek niyeti yok gibi…