Bebeklerin Konuşma Süreci

Hemen hemen tüm aileler bebeklerinin ne zaman konuşacağı ile ilgili merak içerisindedir. Her ne kadar bebeklerde konuşma süresi değişiklik gösterse de genel olarak tüm çocuklar 4.yaşlarında %100 yakın bir şekilde anlamlı konuşmaktadır. Anlamlı konuşma ile ilgili önemli gecikmeler olduğunda ise dil öğrenimini uzatmalı ve mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.  Bu konuda pedagog tavsiyeleri her zaman yol gösterici olmuştur.

  • 3 – 15 Ay Arası; Bebeklerde anlaşılmaz sözlerin dönemidir. Bebek sessiz ve sesli harfler içerir, azalma ve artma şeklinde söylenen sesler duyulabilmektedir. Erkek ve kız çocuklar çevrelerinde duydukları alçalıp yükselen ses tonlarını taklit etmektedirler. Bebeklerin bu anlamsız konuşmaları sonrasında yerini cümleye benzer konuşmalara bırakır.
  • 18 – 50 Ay Arası; Gerçek konuşma sürecidir. Kombine edilmiş ve sınırlı sayıda sesleri içermektedir.

Dil Gelişimi ile İlgili Gecikme Görülen Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Sinyaller Nelerdir?

6.Ayda; Bebek seslere cevapta kararsızlık yaşıyorlar ya da tamamen cevapsız kalıyorlarsa,

9.Ayda; Bebek ismi ile çağrıldığında cevapsız kalıyorsa,

12.Ayda; Bebek Henüz anlamsız söz söylemiyor ya da duruyorsa

15.Ayda; Bebek ayağa kalkmıyor ya da güle gülü gibi basit şeylere cevap vermiyorsa

18.Ayda; Bebek anne ya da babadan başka kelime söylemiyorsa,

24.Ayda; Bebek hala anlaşılmıyor ya da fazlaca tekrar ediyorsa ve iki kelimelik cümle kuramıyorsa,

30.Ayda; Bebeğin konuşmaları halen ailesi tarafından anlaşılmıyorsa

36.Ayda; Bebek hala cümle kuramama sorunu yaşıyorsa

3-5 yaş arası yaşanılan sorunlar; Çocuğun konuşmaları yabancı kimseler tarafından anlaşılmıyorsa,

4.Yaşta; Çocuk istediğini açık ve anlaşılabilir bir şekilde dile getiremiyorsa,

5.Yaşta; Çocuk uygunsuz cümleler kuruyor ya da ilerleyici derecede kekeleme yaşıyorsa,

6.Yaşta; Çocuk anormal bir şekilde unutma, kelime bulamama ya da tersine çevirme problemleri yaşıyorsa,

7.Yaşta; Çocukta herhangi bir şekli ile konuşma bozukluğu varsa

1-15 Yaş Arasında; Boğuk sesle ya da ilerleyici monoton şekilde konuşuyorsa dil gelişimi ile ilgili ciddi sorunları olabilmektedir.

Lisan ve konuşma bozukluklarının tedavisinde önem teşkil eden noktalardan ilki doğru uzmandan yardım almaktır. İster yetişkinler isterlerse de çocuklarda olsun yutma, lisan ya da konuşma bozukluklarını tedavi eden uzman lisan ve konuşma patologudur. Konuşma ve lisan patoloji başlı başına bir bilim dalıdır. Bu nedenle eğitimi de farklıdır. Bu nedenle alanında uzman bir konuşma ve lisan patoloji uzmanından yardım almak önem taşımaktadır.

Angry Birds 2 12 Saatte 1 Milyon Kez İndirildi

Rovio’nun darphane muamelesi gösterdiği deli gibi satan oyun serisi Angry Birds’ün 10 küsür oyundan sonra çıkan ikinci ana oyunu Angry Birds 2, dün itibariyle resmen AppStore ve Google Play’deki yerini aldı. Yapımcı şirket Rovio ise Finlandiya’nın milli mirası haline gelen bu oyun için ilginç istatistikler paylaştı.

Henüz çıkalı bir gün olan Angry Birds 2, Rovio’nun açıklamasına göre ilk 12 saatte tam 1 milyon kez indirilmiş. Çoğu geliştiricinin oyunları aylar sonra 1 milyon barajını geçerse bayram ilan ettiğini düşünsek Rovio bu konuda neler yapar bilemeyiz. Ama bu konuya alışık olan Rovio çok da şaşırmış gibi durmuyor.

İkinci ve en can alıcı istatistik ise Angry Birds’lerin oynanış süresi. 2009’dan beri hayatımızda olan seri Apple’ın ortaya çıkardığı bilgiye göre sadece iOS’ta toplam tam bir milyon yıl oynanmış. Yani, sonuçta bir iki saat Angry Birds oynamanın ne zararı olur ki? Casual oyun işte…

6 senedir oyunlardan oyuncaklara, çizgi dizilere aktarılmış ve hatta filme bile aktarılacak olan Angry Birds’te neyi ilginç bulduğumuzu ya da neyin bu kadar satmasına neden olduğunu bilmiyoruz, ancak bu çılgınlığın kısa zaman içinde yok olmayacağından eminiz. Sonuçta batmanın eşiğine gelen Rovio’yu Disney ile yarışabilecek hale getiren bir markadan söz ediyoruz burada.

Eğer siz de bu Angry Birds 2’yi oynamak istiyorsanız iOS ve Android cihazınıza şu an indirip oynayabilirsiniz. iOS için burayı, Android içinse burayı tıklamanız yeterli.

Total War: Warhammer’dan İlk Oynanış Videosu!

Uzun bir süredir merakla beklenen ve hiç bir ipucu dahi alınamayan Total War: Warhammer için ilk video yayınlandı.

Warhammer dünyası ile Total War serisinin oynanışını birleştirecek olacak Total War: Warhammer oyunu heyecanla beklenirken ilk somut kanıt gelmiş oldu. Warhammer’ın gerçek zamanlı strateji olan oynanışı ile Total War serisinin sıra tabanlı stratejisi birleşince Warhammer dünyasında neler kopacağını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz…

Total War: Warhammer, farklı bir Warhammer deneyimiyle karşımızda olacak. Paylaşılan ilk oynanış videosunda ise Black Fire Pass Muharebesi’ni izliyoruz. İmparator Karl Franz önderliğindeki İmparatorluk güçleri ile Orc Warboss Grimgor Ironhide tarafından yönetilen Greenskin birliği karşı karşıya geliyor.

Battle of Quickfire Pass oyunda bulunan daha bunun gibi bir çok hazır savaşlardan yalnızca biri olacak ve bunun yanında bunları kazandığımız taktirde istediğimiz ordumuza daha farklı ve gelişmiş eşyalar ve güncelleştirmeler açabileceğiz. Henüz daha yapım aşamasına olması sebebiyle oyun içi videoda çok üstün bir oyun gibi gözükmese de oynanış dikkat çekici derecede güzel gözüküyor. Ayrıca tekrar söyleyelim ki videoda henüz yapım aşamasında. Belki de bu videoya dair hiç bir iz bile kalmayacak oyunun full versiyonu çıktığında. Ayrıca geliştiricilerin kendi anlatımlarını da videoda bulabilirsiniz. Oyunun sıra tabanlı grand strateji oynanışıyla ilgili ise henüz bir görsel bile bulunmuyor. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

Nokia’dan Film Yapımcıları için Yeni VR Kamera!

Nokia henüz telefon yapımını durdurmuş olsa da bu asla Nokia’nın meşgul olmadığı anlamına gelmiyor. Önce dijital uygulamalar, tabletler ve şimdi sırada “Ozo” isimli 360 derece çekim yapabilme kabiliyetine sahip VR kamera.

8 adet kamera ve mikrofona sahip olan bu cihaz, her sensörü ve kamerayı senkronize bir şekilde işletebilmesiyle birlikte özellikle de film yapımcıları için harika bir göz bebeği olabilir gibi gözüküyor. Nokia’nın dediğine göre hızlı hareketlerin olduğu görüntülerde dahi odaklanma problemi yaşamayacak olan bu Ozo isimli VR kamera aynı anda hem 3 boyutlu hem 2 boyutlu görüntüyü elde edebilecek. İsmini ise akılda kalıcılıktan dolayı Ozo olarak seçtiğini açıklayan Nokia ekibi bunun profesyonel kullanımlarda çok iddialı işler yapabileceğinden emin gözüküyor.

Bunun yanında fiyat açısından ise Nokia Ozo’yu 5000$ dan satmayı düşündüğü de dedikodular arasında. Bu 5000$ Türkiye’de şu an ki Dolar kuru ile hesaplanırsa tam olarak 13897 Türk Lirası ediyor. Bu da demek oluyor ki profesyonel film yapımcıları tarafından başka türlü herhangi bir Youtube yayıncısında Ozo’yu görme ihtimalimizin çok düşük olduğu.

Nokia’nın diğer açıklamalarında ise Ozo’nun çıkış tarihini net olarak vermektense 2015 yılının son çeyreği diyerek biraz da kaçak bir cevap vermesi oldu. VR kamera yapan ilk şirket olmasıyla birlikte özellikle film sektöründe büyük bir adım atan Nokia bakalım bizim adımıza neler sağlamış olacak…

Windows 10’dan Geri Dönmek İsteyenlere!

Windows 10 sistemine ücretsiz olarak yükseltme yaptıysanız ve memnun kalmadıysanız artık istediğini gibi geçiş yapmadan önceki sisteminize geri dönüş yapabilirsiniz. Eğer Windows 10’a geçiş yaptıysanız ancak yine de bu işletim sistemi için henüz erken diyenlerdenseniz geri dönüş yapmak mümkün.

Bunun için de dikkat etmeniz bazı kurallar ve şartlar var elbette ki. Bunlardan biri de bu kararı Windows 10’a geçtikten sonraki ilk 1 ay içinde bu kararı vermeni gerektiği. Windows kendi güncellemesini yaparken kaydettiği kurtarma dosyalarını 1 ay sonrasında otomatik olarak silecektir ve bir daha geri dönüş şansınız olmayacaktır. Eğer Windows XP’den Windows 10’a geçiş yaptıysanız geri dönüş şansınız var mı herhangi bir bilgi verilmedi. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1’e geri dönüş mümkün.

Eğer bu kararı kesin olarak verdiyseniz biz yeniden hatırlatalım ki bilgisayarınızda bulan her fotoğraf, müzik vb. dosyalarınızı tekrardan yedekleyin, herhangi bir kaybolma sonucunda boşuna başınızı ağrıtmasın. Ve yine hatırlatalım ki eğer geri dönüş yapmaya karar verdiyseniz bilgisayarınızda dikkatiniz çekecek olan “Windows.old” isimli klasörü silmemiş olmanız gerekmekte çünkü tüm yedekler ve kurtarma dosyaları burda bulunuyor.

O halde artık başlayabiliriz…

Denetim masasından Güncelleme ve Güvenlik bölümünde olan “Recovery” seçeneğine tıklıyoruz. Buradan bizi yönlendirdiği pencerede ise “Go back to a previous version of Windows” tıklıyoruz. Bunun anlamı ise önceki Windows versiyonlarına geri dönün demek zaten. Bundan sonrası aslında nasıl Windows 10 yüklediyseniz aynı şekilde geri dönüşünü otomatik olarak yapacaktır. Sizin için arkanızı yaslanmanız yeterli.

Burada size neden geri dönüş yapmak istediğinizi soracak. Buradan gelen geri dönüşümler ile Windows 10 sistemini daha iyiye getirileceği Microsoft ekibi tarafından açıklandı. Bunu da hallettikten sonra geri dönüş işlemi başlamış olacak. Fişinizi çekmemeniz gerektiğini beklemeniz gerektiğini ve benzeri şeyleri ekranda yazacaktır. İşlem bittiğinde ise eski parolanızı isteme ihtimali olabilir bu sebeple hatırladığınızdan emin olmanızı diliyoruz.

İşlem burada tamamlandı. Bilgisayar açıldığında sizi eski Windows’unuza geri getirecek. Bazı dosyalarınız gitmiş olabilir ancak bunları yedeklediğiniz için herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Eski bilgisayarınızla iyi eğlenceler demek düşer bize de…

League of Legends’ta İlk Kan Döküldü!

Riot Games tarafından geliştirilen ve 5 yılı aşkın bir süredir MOBA oyun tarzını dünyaya yeniden tanıtan oyun League of Legends tarihinde ilk kan döküldü. Sürekli değişen ve güncellenen hikayesiyle, belki de hiç hile bulundurmamasıyla ve dünya çapında düzenlenen turnuvalarıyla Türkiye’de bile “e-spor” adını kazanabilerek gönüllere taht kuran oyunda Gangplank isimli karakter hikaye gereği öldü.

3 bölümlük bir hikaye gibi yayınlanan mini seride Bilgewater şehrinin kötü kaptanı Gangplank, eski 2 dost olan Graves ve Twisted Fate son olarak ise Miss Fortune karakterlerini içinde barındıran bu mini serinin sonunda (dikkat spoiler içerir) Gangplank hayata gözlerini yumdu. Bu hikayenin sonucunda oyunda da ölmesi nedeniyle kullanıma kapanması da hikayeyi ayrı bir ilgi çekici kıldı.

Hikayenin içinde Gangplank’ın Twisted Fate ve Graves’i idam etmesinin hemen ardından Miss Fortune isimli karakterin Gangplank’ın filosuna saldırısı ile öldüğü söylenmesine rağmen hikayenin içinde ne bir ceset nede bir açıklama bulundu. Oyunun içinde şimdiden bir kargaşaya neden olması Riot’u telaşlandırmış olmalı ki hemen bir açıklama ile herkesin sabırlı olması gerektiğini söyledi. Aslında oyun için daha ilgi çekicilik katmış olsa bile Gangplank isimli karaktere para yatıran oyuncular hemen Riot Games ekibine anında paranın iadesini istemiş bile. Özellikle daha Gangplank’ın yeniden yapımının yayınlanması üzerinden en fazla bir hafta geçmişken bu yalnızca varsayımdan ibaret olan ölüm haberi oyunu ne kadar etkileyecek, geri dönecek mi yoksa oyuna farklı bi tat katması amacıyla karakter geri gelmeyecek mi? Sizin de yorumlarını merakla bekliyoruz…

Windows 10’un Cortana’sı ile yaşamak!

“Merhaba Cortana, bana bir Sünger Bob fotoğrafı bulur musun?”

Şakaydı tabi ki, kötü bir mizah ile başlangıç yapma konusunda kendimi tutamıyorum. Her neyse konumuz Cortana — Windows 10’un içine yerleştirilmiş dijital asistan — , hissediyorum ki Apple’ın büyük bir ses getiren Türkçe Siri yazılımını ezecek potansiyele sahip. Etkinlik hatırlatma? Kontrol edildi. Uygulamaları açma? Halloldu. Yarın saat 3’te ki hava durumu? Araştırılıyor… Sanırım nereye varmak istediğimi anladınız. Neredeyse bu tatlı bayanın (pardon, program) Apple yazılımı olan Siri gibi bir espri kabiliyeti olmadığını düşünürken bir kaç deneme ardından beni yanıltmayı başardı. En azından yalnızca bir program olmayacağını hissedebileceğimiz şekilde çok güzel cevaplar verebiliyor. Ben Windows 10’a geçtiğimden beri (sadece 2 gün oldu) en çok bu Cortana ile vakit geçirdim ve emin olun ki Microsoft bu işi gerçekten çok iyi bir şekilde başarmış.

Fakat programın ilk yapılış ve hazırlanış aşamalarına göz gezdirirsek, önce bu Cortana anlaşma ile Halo’nun sevgili karakteri, ayrıca da Marvel Universe’in yapımı Demir Adam’ın içindeki adam Tony Stark tarafından yaratılmış olan minik tatlı yardımcı asistan “Jarvis” ismini almıştı. Bu fikir aslında kullanıcının Cortana’yı yalnızca bir program olarak görmeyeceği, en ihtiyaç duyduğu anda hızlıca ona başvurabileceği bir yardımcı asistan yaratmakla başlamıştı. Bunun için de Microsoft ekibi insanların Cortana’yı yardımcı asistanı olarak görmesini sağlamak için elinden geleni yaptı. Sonradan ise ismi tekrar değişerek şimdiki halini aldı ki bu da daha özgün ve akılda kalıcı bir isim olmasını istemelerinden kaynaklı oldu. Telefonların bizimle konuşmasına yeni yeni alışmaya çalışırken şimdi de bilgisayarımız bize “merhaba” demeyi öğrendi Microsoft bu işi Cortana ile çok işi başarmış.

Henüz daha Türkçe sürümü çıkalı 2 gün olmuş olsa da küçük bir tanıtım yazısı olsun istedik. Açıkça gözüküyor ki tatlı asistanımız Bing ile bağlantılı ve herhangi bir araştırma istediğimizde direkt olarak Bing üzerinden bize sonuçları sunuyor. Ya da Microsoft’un hedeflediği gibi sadece bir program olarak görmeyin ve Cortana ile birkaç hafta ya da bir kaç ay hiç sıkılmadan uzunca sohbetler edebilirsiniz. Hala gelişme sürecinde olan Cortana zaten şimdiye kadar ki olan sürümü ile bizi baştan çıkarmaya yetti diyebiliriz. Gelecek versiyonlar için hala iddialı olan Microsoft ekibi daha neler yapabilir birlikte göreceğiz…

Kaynak : engadget.com

ZombiU Yeni Nesil Konsollar ve PC’ye Duyuruldu

Ubisoft’un Montpellier stüdyosu tarafından geliştirilen ve 2012’de Wii U’ya özel olarak çıkan hayatta kalma-korku oyunu ZombiU, bu ayın başında çıkan dedikodulardan sonra PS4, Xbox One ve PC için “Zombi” ismi ile duyuruldu.

PS3 ve Xbox 360’a gelmeyecek olan yapımın dağıtımı şimdilik sadece dijital yollardan (Steam, PlayStation Store vb.) gerçekleşecek. Bu duyurudan sonra bazı derecelendirme merkezlerinin oyunu derecelendirmeye başlaması ile başlayan söylentiler de doğru çıkmış oldu.

Ubisoft’un oyun ile ilgili yayınladığı basın bülteni ise şöyle;

Tırnak ısırtan hayatta kalma deneyimi PS4, Xbox One ve Windows PC’nin yeni nesil donanım gücünü kullanarak oyuncuların yaşayacağı korkuyu bir üst seviyeye çıkartmak için optimize edildi.

ZombiU (yeni adıyla Zombi) Kasım 2012’de çıkış yapmış ve Wii U’nun çıkış oyunlarından biri olmuştu. Wii U ile aynı kutuya bile giren oyun her ne kadar oldukça pozitif eleştiriler olsa da Ubisoft CEO’su Yves Guillemot’nun yaptığı açıklamaya göre şirkete neredeyse hiç kar ettirmemiş.

Başta da belirttiğimiz gibi sadece dijital yollarla satışa çıkacak oyun, dijital marketlerdeki yerini 18 Ağustos’ta alacak. Mass Effect 3 ve Deus Ex: Human Revolution – Director’s Cut’ın Wii U portlarının da geliştiricisi olan Melbourne, Avustralya’lı stüdyo Straight Right tarafından geliştirilen oyun Wii U’da bulunan multiplayer modunu içermeyecek. Bunun nedeni ise multiplayer modunun yalnızca Wii U’nun tablet kontrolcüsü ile beraber oynanabilmesi için optimize edilmiş olması.

Final Fantasy Explorers Batı Çıkış Tarihi Açıklandı

Square Enix’in çeyrek asırdan fazla süredir ayakta kalan serisi Final Fantasy’nin spin-off’larından biri olan Final Fantasy Explorers, Japonya’daki çıkışından aylar sonra nihayet Batı için de çıkış tarihine kavuştu.

Square Enix’in resmi duyurusuna göre Final Fantasy Explorers 26 Ocak 2016’da Amerika için çıkış yapacak. Oyunun Avrupa çıkışı için ise Amerika çıkışından üç gün sonra, yani 29 Ocak 2016’da gerçekleşecek.

Geçtiğimiz yıl Tokyo Game Show’da tanıtılan Final Fantasy Explorers, yine 2014’ün Aralık ayında Japonya’da 3DS için çıkış yapmıştı. O zamandan beri Batı çıkış tarihi merak edilen oyunun çıkış tarihinin açıklanması ile kazanan yine serinin hayranları oldu. Zaten başka kim kazanacaktı ki?

Eğer daha önce Final Fantasy Explorers adını duymadıysanız bu gayet normal, çünkü Square Enix oyunun reklamını Batı’da pek yapmadı. Yanına ilk Final Fantasy’nin 3DS için portlanmış versiyonunu da alan Final Fantasy Explorers, basitçe Monster Hunter serisine Final Fantasy karakterleri ve canavarlarının eklenmesi ve karakterlerin görünüşünün daha “chibi” (Japonca ufak tefek, şirin şeyler için kullanılan terim) olmasıyla oluşan bir oyun. Eğer Final Fantasy evrenini, Monster Hunter’ı ya da sadece sevimli şeyleri seviyorsanız bu oyunu kaçırmamanızı öneririz.

Duyuru ile beraber Square Enix oyun için bir de trailer yayınladı. Trailer’da oyunun single player ve co-op modları ile beraber oyunda karşımıza çıkacak canavarları ya da özel kostümleri görebiliyoruz. Trailer’ı aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

En İyi Android Oyunları #2

Burada da daha önce paylaştığım “En İyi Android Oyunları” serisinin devamını getirmek istiyorum arkadaşlar. Sizin için araştırıp bulabildiğim en güzel oyunlardan bir kesit daha.

En İyi Android Oyunları #1

1- Shadow Fight 2

Shadow Fight 2

Bazılarınız Vector’u biliyordur. Mobil platform için tasarlanmış bir parkur oyunu. İşte aynı geliştiriciden harika bir oyun daha. Oyunun menüsü yerli yerinde bir kere. Karıştırma gibi bir ihtimaliniz yok. Resmen tonlarca değişik animasyon türü, silah, zırh, büyü içeren bu oyunu hangi tür oyunlardan hoşlanırsanız hoşlanın bu oyunu kesinlikle öneririm. Uygulamanın Google Play Store sayfasına buradan gidebilir oyunu indirebilirsiniz.

2- The Room & The Room 2

The Room

Eğer internetteki bulmacalı, bilmeceli enteresan oyunları seviyorsanız bu iki oyun tam size göre. Hem güzel grafikleri hem de anlaşılabilirliği(!) ile kafanızı iyice yoracak bir oyun. Ancak dil olarak İngilizce var eğer ingilizceniz oyunu oynamaya yeterli değilse anlayabileceğinizi sanmıyorum çünkü oyunda nerdeyse en önemli şey okuyup, okuduğun şeyi anlayabilmek. The Room’u satın almak için buraya, The Room 2’yi satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

3- True Skate

True Skate

Eğer kaykaylara karşı bir ilginiz varsa bu oyun çok dikkatinizi çekecektir. Oyunda parmaklarınızı ayaklarınız yerine kullanarak hareket yapıyorsunuz da diyebilirim. Hareketlerinizden yaptığınız puanlarla yeni kaykay ya da harita açabilirsiniz. Envai çeşit kaykay ve haritalarıyla her yerde oynanabilecek bu oyun zaman geçirmek için de birebir. True Skate’i Google Play Store sayfasından satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4- Worms 3

Worms 3

Yıllardır oynanan bu oyun son yıllarda büyük bir gelişime uğrayıp hem multiplayer hem de grafik bakımından kendisini oldukça geliştirmişti. Mobil platformlara çıkan bu oyun beklentinin bir tık ötesinde denebilir. Eğer daha önce hiç worms oynamadıysanız Wild Ones benzeri bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Worms 3’ü Google Play Store sayfasından satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Xperia Z5+ Özellikleri Sızdırıldı

Akıllı telefon üreticileriden olan Sony piyasada daha çok kamera taraflı özelliğinde oldukça başarıya ulaşmış bir firma konumunda. Şirketin yeni amiral gemisi olacak olan Xperia Z5+ modeli hakkında ilk sızıntı kırıntıları gelmeye başladı. Hatırlarsak yaklaşık 2 ay önce global pazara Xperia Z4 modelini tanıtmış ve Avrupa’ya ise Xperia Z3+ adı ile yine Z4 modelini tanıtmıştı. Fakat cihazın önceki üyesi ile pek fazla farkının olmaması birçok kullanıcı tarafından olumsuz eleştirilere neden oldu. Xperia Z5+ ile tamamen güçlü donanım özellikleri ve değiştirilmiş özellikleri ile piyasaya giriş yapma hedefinde.

Sony, Xperia adlı telefon serisinde Z1, Z2 ve Z3 olarak devam ederken Z4’den sonra bu cihazın adı Xperia Z5 olması bekleniyordu. Fakat bazı söylenti ve kaynaklara göre yeni cihaz Xperia Z5+ isiminde olacak.

Beklenen Xperia Z5+ özellikleri ise şu şekilde ; 5.7 inç büyüklüğünde phablet ekran diyebileceğimiz 515ppi değerine sahip 1440×2560 Quad HD bir panel kullanılıyor. Diğer yandan Qualcomm’un güçlü işlemcisi Snapdragon 820 çipsetini ve 4 GB RAM kullanmasıda söylentiler arasında. Diğer üyelerinde olduğu gibi Sony, Xperia Z5+ modelinde de 20.7 Megapiksel bir ana kamera kullanmış ve 8 megapiksel ön kameraya yer vermiş. Birçok firmanın yeni amiral gemilerinde kullandıkları parmak izi sensörünü bu cihazda da görebiliriz. Eğer cihazda bu özellikler kullanılırsa piyasada oldukça ses getirecek gibi duruyor. Ayrıca bu cihazın 2016 Mart ayında kullanıcılar ile buluşması bekleniyor.

Angry Birds 2 Çıkış Yaptı

Slipknot üyelerinden daha fazla Angry Birds oyunu olsa da, serinin 2009’da çıkan ilk oyununa hiçbir zaman resmi bir devam oyunu çıkmamıştı. Geliştirici Rovio; Seasons, Friends, Go ve daha niceleri yetmemiş gibi sonunda popüler kuş fırlatma oyununun ikincisini de çıkarma kararı aldı. İşte o oyun, yani Angry Birds 2, resmen iOS ve Android için çıkış yaptı.

Rovio sevilen serisinin yeni oyunu için reklam kampanyalarını Temmuz ayının başlarında başlatmıştı. Ufak bir poster ile başlayan bu reklamlar bize 29 Temmuz’u işaret ediyordu ancak 29 Temmuz’da bizi neyin beklediği belli değildi; trailer diyen oldu, yeni poster diyen oldu… Evet, bu oyun için ciddi ciddi düşünenler ve teori yürütenler oldu. Biz uydurmuyoruz.

Nihayet beklenen gün geldi ve geliştirici Rovio ağzındaki baklayı çıkardı. Finlandiya merkezli şirket insanların beklediği gibi trailer ya da başka bir şeyle değil, direkt oyunun kendisini çıkardı. Biz de hafif şaşkınlıkla telefonlarımıza sarıldık. Evet, hala oynuyoruz.

Peki Angry Birds ile Angry Birds 2 arasında ne fark var? Şimdilik grafik farklılıkları ve yeni kuşlar dışında yeni bir şey görünmüyor. Her şey bildiğiniz gibi; kuşu çek, bırak, domuzu düşür, üç yıldızla görevi bitirmeye çalış. Rovio bu konuda çok da efor sarf etmiyor.

Eğer siz de bu yeni Angry Birds’ü oynamak istiyorsanız iOS ve Android cihazınıza şu an indirip oynayabilirsiniz. iOS için burayı, Android içinse burayı tıklamanız yeterli.

Minecraft Windows 10 Edition Beta’sına Nasıl Katılabilirsiniz

Temmuz ayının başlarında gerçekleşen Minecon etkinliğinde duyurulan Minecraft Windows 10 Edition için her ne kadar bir çıkış tarihi verilmemiş olsa da beta’sının 29 Temmuz’da, yani Windows 10’un çıkış yaptığı günde başlayacağı belirtilmişti. Beklenen gün geldi, Windows 10 bilgisayarlarımıza teşrif etti. Bununla beraber Minecraft Windows 10 Edition beta’sı da başlamış oldu.

Peki bu beta’ya nasıl katılabilirsiniz? Geliştirici Mojang’in Minecon’da yaptığı açıklamaya göre Minecraft Windows 10 Edition, eski Minecraft’ı PC ve Mac’te satın almış olan 20.3 milyon kullanıcıya ücretsiz olarak sunuluyor. Yani eski Minecraft’a sahip iseniz beta’ya ücretsiz bir şekilde katılıp istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

Yapmanız gereken Mojang hesabınıza giriş yapmak ve “Redeem” butonuna tıklamak. Eğer yeni sayfa açılmakta güçlük çekiyorsa korkmayın, biraz beklettikten sonra açılacaktır. Redeem’e bastıktan sonra karşınıza çıkan ekran üzerinden Microsoft hesabınızla giriş yapmalı ve verilen talimatları yerine getirmelisiniz. Tüm talimatları yerine getirdikten sonra Minecraft Windows 10 Edition beta’sı indirmeye hazır olacak.

Eğer daha önce Minecraft’ı satın almadıysanız da sorun değil, Minecraft Windows 10 Edition’ı Windows Store üzerinden 9.99 dolar karşılığında satın alabilir ve beta’ya katılabilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminiz olduğu sürece elbette.

Peki orijinal Minecraft ve Minecraft Windows 10 Edition arasında ne farklar var? Öncelikle ve en garibi grafik farkı. Grafik dediysek öyle HD grafikler falan beklemeyin… Cidden, beklemeyin. Windows 10 Edition ile Minecraft daha akıcı ve pürüzsüz bir hal alacak. Ayrıca artık aynı anda iki eşyayı da farklı ellere ekleyerek kullanabileceksiniz.

Dediğimiz gibi ne olursa olsun oyunu oynamak için Windows 10 şart. Eğer Windows 10 kullanmıyorsanız ve Windows 10’a geçme konusunda tereddütteyseniz Windows 10 İncelemesi başlıklı haberimizi okuyabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Google Çeviri Uygulaması Artık Basılı Yazıyı Çevirebiliyor

Hayatta yaşayacağınız en iyi tecrübelerden biri de sizden farklı bir dilde konuşan bir ülkeye gitmektir. Söylenen cümleleri anlamakta güçlük çeker ya da hiç anlayamazsınız -ki bu son derece insani ve doğal bir durumdur, sizde sıkıntı yok. Çoğu uygulama bu deneyimlerinizi kolaylaştırmaya çalışır, ancak Google Çeviri kelimenin tam anlamıyla bu konuda sırıkla atladı.

Google Çeviri, altı aylık bir çalışmanın ve Word Lens ile gelen nimetlerin birleşimi olarak herhangi bir yere basılmış bir yazıyı anında yazıldığı dilden tercih ettiğiniz bir dile çevirebiliyor. Tek yapmanız gereken o yazıyı bulmak, telefonunuzun kamerasını ona doğrultmak ve Google Çeviri’nin sizi şaşırtmasını beklemek.

Bugünden itibaren yeni güncelleme ile Google Çeviri’nin basılı yazıyı çevirebildiği diller yediden 27’ye çıktı. Bunlar İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Bulgarca, Katalanca, Hırvatça, Çekçe, Danca, Felemenkçe, Filipince, Fince, Endonezce, Litvanca, Norveççe, Lehçe, Romence, Slovakça, İsveççe, Türkçe ve Ukraynaca. Yeni güncelleme hem iOS’a hem de Android’e geliyor, yani herhangi bir platform diğerinden önce almayacak.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bilemeyiz, ancak bu güncelleme ile yolculuklarınız çok daha farklı ve görece daha kolay geçecek. En azından yabancı bir ülkede girdiğiniz mekanın restoran mı yoksa umumi tuvalet mi olduğunu anlayabileceksiniz -ki bazı bölgelerde bu ikisini ayırt etmek çok güç olabiliyor.

Yine de siz siz olun, Google Çeviri ile kitaptan metin çevirmeye çalışmayın.