Babiller’in 1400 Yıl Önce Gezegen Konumlarını Hesaplayabildiği Keşfedildi

Araştırmacıların son bulgularına göre Babiller, Avrupalılardan tam 1400 sene önce gezegenlerin konumlarını hesaplayabiliyorlardı.
Science dergisinde yayınlanan bir makale, Babiller’in Avrupalılar’dan yüzlerce yıl önce gezegenlerin konumlarını hesapladığını iddia ediyor. Sanat, bilim ve mimari yapıları sayesinde oldukça ünlü olan bu eski Mezopotamya uygarlığı, makalede iddia edilene göre Avrupalılar’dan 1400 yıl önce, yani yaklaşık M.Ö. 350 yıllarında gezegenlerin konumlarını hesaplayabilecek bilgilere sahiplerdi. Gökyüzü çalışmaları yapan tüm bilim adamlarının ve uygarlıklarının tarihini değiştirecek olan bu yeni bilgi, Babillerin gezegenlerin konumunu hesaplamak adına geometriyi kullandığını iddia ediyor.
2

M.Ö. 350 ve 50 yılları arasında yazılmış olan dört tableti bulan ve bu tabletleri inceleyen bilim adamları tarafından keşfedilen yeni bilgiye göre Babiller, gezegenler üzerinde yaptıkları gözlem çalışmalarını oldukça ilerletmişlerdi ve hatta Jüpiter’in konumunu hesaplayabilmişlerdi. Bilimsel araştırmalar bu hesaplamaların Avrupalılar tarafından 14. yüzyılda gerçekleştirildiğini gösteriyordu ancak keşfedilen bu tabletler sayesinde Babiller’in Avrupalılar’ı etkilemiş olabileceği düşünülüyor.
3

Yazılan tabletlerde Jüpiter’in gün dönümlerinde ortaya çıkışını açıklamış olan Babiller, dev gezegenin 60 ve 120 gündeki konumunu belirlemeyi başarmışlar.

Google, Skybender ile 5G İnternet Sunacak

Google’ın üzerinde çalıştığı internet servisi sağlayan Drone projelerinden Skybender, 5G teknolojisine katkı sağlayacak. İşte Google’ın Skybender drone projesi ile ilgili detaylar. Bilindiği gibi belirli zamanlarda hem Facebook hem de Google tarafından geliştirilen ve internet dağıtımı yapması planlanan drone modelleri ile ilgili haberler duyuluyor.

Bu haberlerin Google cephesi için sonuncusu, The Guardian tarafından ortaya çıkartıldı. Aktarılan bilgiye göre Google’ın Skybender isimli internet dağıtımı yapacak drone modeli, 5G teknolojisinin temellerini oluşturabilecek düzeyde!
Project Skybender 5G temellerini atacak
Project Skybender olarak isimlendirilen söz konusu bu drone için şu an, 4G internet hızlarının 40 katı seviyesinde hizmet sunabileceği dile getiriliyor. Ancak sahip olduğu milimetre dalga sistemi ile Skybender’ın 5G mobil sistemi için temel oluşturabileceği düşünüyor.

Yine The Guardian tarafından aktarılan bilgilere göre Google, Skybender testlerine başlamış durumda. Google bu testler için ise Virgin Galactic ile ortaklaşa bir uçuş süreci devam ettirdiği de, yine aktarılan bilgilerden.
Anlaşılan o ki, drone aracılığı ile tüm dünyaya internet sağlayabilen konsepti, yakın gelecekte ciddi anlamda somut örnekler ile karşılaşılması muhtemel olacak. Zira Google ve Facebook bu konuda istikrarını kaybetmiş değil.

Sony Xperia M5 İçin Android 5.1 Çıktı

Sony’nin üstün performansı uygun fiyata sunduğu Xperia M5 modeli için Android 5.1 yayınlandı. İşte Sony Xperia M5 için Android 5.1 güncellemesinden detaylar! Sony, 2015 yılında satışa sunduğu Xperia M5 modeli ile amiral gemi sınıfındaki özellikleri, daha uygun fiyata sunmayı hedefledi.

MediaTek’in güçlü işlemcilerinden MT6795 Helio X10’dan güç alan telefonun, en büyük eleştirilen yanı Android 5.0 ile satışa sunulması oldu.

2

Sony Xperia M5 ve Xperia M5 Dual için Android 5.1 Lollipop!

Sony, uzun bir sürenin ardından Xperia M5 ve Xperia M5 Dual modelleri için Android 5.1 güncellemesini yayınladı. 600MB boyutunda ki güncelleme, Xperia M5 için 30.1.A.1.33, M5 Dual için ise 30.1.B.1.33 sürüm numarası ile geliyor.
Hata iyileştirmeleri ve bir takım yenilikler ile gelen güncelleme, Ocak ayı güvenlik güncelleştirmelerini de barındırıyor.

MediaTek İşlemcilerde Güvenlik Açığı

MediaTek işlemcili Android cihazlarda güvenlik açığı olduğuna dair, son günlerde söylentiler yayılmaya başlamıştı. Söz konusu problem MediaTek tarafından doğrulandı! MediaTek işlemcili Android cihazlarda bulunan yazılımsal hata nedeniyle, büyük bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

Firma tarafından doğrulanan bu sorun, zararlı yazılımların Android 4.4 Kitkat ile çalışan cihazlar üzerinde root yetkisi, cihazı kilitleme ve veri takibi gibi izinleri alabilmesine neden oluyor.

Debug özelliğinin kapatılması gerekiyor!

Güvenlik araştırmacısı Justin Case tarafından keşfedilen bu açık sonrası açıklama yapan MediaTek, sorunun farkında olduklarını ve güvenlik ekibi tarafından sorunun çözüleceğini belirtti. Akıllı telefon üreticilerini uyaran MediaTek, sevkiyatı gerçekleşmemiş olan cihazlarda debug özelliğinin kapatılması gerektiğini vurguladı.

Google Fiber Phone Geliyor

Google, Google Fiber ürününü daha da geliştirerek bir telefon hizmeti vermeye başlıyor. Google telefon hizmetine dair detaylar haberimizde. Yakın zamanda birkaç kişi Google’ın geliştirilmekte olan servisi Google Fiber Phone için davetiye aldılar. Söz konusu hizmet, Google Fiber internet hizmeti ile iç içe çalışacak gibi görünüyor. En azından Google’ın ses tanıma hizmetinin (Google Voice) devamı olacağa benziyor.

Google Fiber Phone neler sunacak?

Google Fiber Phone, yapısıyla Google Voice ile birçok benzerlik gösteriyor. Bu benzerliklere sesli e-posta, cihaz kişiselleştirme ve çağrı kaydı gibi hizmetler dahil. Servis ayrıca günün belirli zamanlarında belirli çağrıları engelleyebilmenize olanak tanıyor.

Yaklaşık bir aydır sistemin testine davetiyeler dağıtılıyor. Ancak yalnızca Google‘ın kendi tester’ları Google Fiber‘in özelliklerini deniyor. Google ise bu duruma Google Fiber Trusted Tester Program adını vermiş, yani Google Fiber Güvenilir Denetmen Programı diyebiliriz.

Aslında Google Fiber, Google’ın telefon servisi vermeye çalışmasının ilk denemesi değil. Google Voice servisinin dışında, geçtiğimiz sene Google, Google Fi isimli bir hizmet başlatmışlardı.

Bu hizmetlerinde rakipleri ABD’nin büyük telekom şirketlerinden Sprint ve T-Mobile şirketleri olmuştu. Google’ın bu girişimi, iletişim dünyasında önemli bir gelişme olarak görülmüş olsa da, Google, pazara çok istekli bir şekilde dahil olmadı.

Sonuç olarak eğer servisin deneme süreci başarılı giderse, bu daha büyük kitlelere yayılacak. Gitmezse de, her girişimin başarısızlığında olduğu gibi proje rafa kalkacak ve hayatlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Galaxy S7 Ne Zaman Çıkacak?

Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S7 ne zaman tanıtılacak diye herkes merak ediyor. Nihayet sorunun cevabı belli oldu. İşte Galaxy S7’nin tanıtılacağı gün!
Samsung, yıllardır amiral gemi modellerini Unpacked adlı kendi düzenlediği özel etkinliklerde tanıtıyor.
Galaxy S7, Barcelona’da düzenlenecek Mobile World Congress’ten önce düzenlenecek Unpacked etkinliğinde tanıtılacağı ortaya çıktı.

 Galaxy S7 ne zaman tanıtılacak?
Sammobile’ın yaptığı habere göre 21 Şubat’ta yeni Unpacked etkinliğinin yapılacağı kesinleşmiş oldu.21 Şubat’ta düzenlenecek lansmanda Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modellerinden başka ürün tanıtılacak mı henüz kesinleşmiş değil.

Galaxy S7 ne zaman satışa sunulacak?

Geçtiğimiz yıl Galaxy S7’nin Avrupa’daki satışa çıkış tarihi Nisan aylarını bulmuştu. Şimdi Galaxy S7 tanıtımında Samsung, Galaxy Note 5 ve S6 edge+ modellerinde olduğu gibi elini hızlı tutacak.
Daha önce burada da haberde belirtmiştik. Galaxy S7’nin 11 Mart tarihinde satışa sunulacağı belirtiliyordu. Bu sefer görsel de sızmış oldu. Androidautoriy sitesinin verdiği habere göre Galaxy S7, 11 Mart tarihinde Avrupa’da satışa sunulacak.

Galaxy S6 Güncellemesi Başladı !

Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge için Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini resmen yayınladı. Güney Kore’de başlatılan güncellemenin detayları haberimizde. Samsung, geçtiğimiz ay Galaxy S6 ailesi için Marshmallow güncellemesini sunacağını duyurmuştu. Beta programında bir süredir yer alan bu güncelleme, ilk olarak Güney Koreli Galaxy S6 ve S6 edge kullanıcılarına sunuldu.
Yakın zamanda Note 5 ve Galaxy S6 edge+ için de Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini sunacak olan Samsung, güncellemeyi kısa süre içerisinde diğer ülkelerdeki kullanıcılarına da sunacak.

2

Güncellemeyle beraber daha akıcı ve daha sade efektlere kavuşan yeni ara yüz, kilit ekranında yeni özelleştirmeler sunuyor. Hızlı ayarların yapıldığı panel için de yeni renk seçenekleriyle kullanıcılarının karşısına çıkan Samsung, uzun zamandır klasör içerisine direkt olarak uygulama ekleme seçeneğine de bu güncellemede yer veriyor.
Kamera tarafında deklanşör hızını ayarlama, RAW formatında fotoğraf çekme gibi yeniliklere yeren veren güncelleme, genel bir stabilizasyon düzenlemesini de beraberinde getiriyor. Daha akıcı bir halde çalışan sistem içerisinde, izinleri detaylandırma seçeneğine de yer verilmiş.

The Division DLC Paketleri Detaylandı

Mart ayında çıkışını gerçekleştirecek olan, Ubisoft’un yeni gözdesi The Division için DLC paketleri duyuruldu. DLC paketlerinin içerikleri ve fiyatları haberimizde. Ubisoft, The Division’ın çıkışının ardından yapacağı güncelleştirme ve satışa çıkacak DLC paketleri ile ilgili planlarını duyurdu. The Division’a üç adet ücretli DLC ve bir dizi ücretsiz güncelleştirme gelecek.

The Division’ın ücretli DLC’leri ise sırasıyla; Underground, Survival ve Last Stand. Ubisoft ilk iki DLC paketi hakkında kısa bilgiler vermiş olsa da henüz Last Stand’in içeriği hakkında bir bilgi bulunmuyor. DLC paketlerinin çıkış tarihleri ve fiyatları ile ilgili herhangi bir bilgi de verilmedi.

Underground: Yayınlanacak ilk DLC paketi olan Underground oyunculara New York’un karanlık yüzüne bir yolculuk vaat ediyor. Bu maceraya arkadaşlarınızı da davet edebileceksiniz.

2

Survival: Survival DLC paketinde ise oyuncular oyuna eklenecek yeni bir alan ile kendi sınırlarını zorlayarak hayatta kalma mücadelesi verecek. Kendine güvenen oyuncuları bile zorlayacağı iddia ediliyor.

Last Stand: Henüz herhangi bir bilgi açıklanmadı.

DLC paketlerini erkenden satın alanlar özel bir av tüfeği ve kıyafetlere sahip olacak. Bunun yanı sıra her ay özel eşyalara ve özel etkinliklere katılma hakkı kazanacaklar.
The Division’un ücretsiz güncellemelerinde ise yeni oyun modları yer alacak. Yeni co-op modları sayesinde eşsiz eşyalara ulaşabileceksiniz.

Google Cardboard Ne Kadar Sattı?

Sanal gerçeklik ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan Google Cardboard, tüketiciler tarafından ilgi görmeye devam ediyor. İşte Google Cardboard satış adetleri. Son zamanların popüler teknolojisi olan sanal gerçeklik, yüksek fiyatları ile maalesef herkes tarafından kullanılabilir değil. İşte bu noktada teknoloji meraklılarının imdadına yetişen Google, uygun fiyatlı sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard ile piyasada önemli bir yere sahip oldu.

Google, 5 Milyon Cardboard sattı!
Google’ın sanal gerçeklik alanında önemli bir yere sahip olan ürünü Cardboard, ciddi satış adetlerine ulaştı. Google tarafından açıklanan bilgilere göre Cardboard, Google Play üzerinden 5 milyon satışa ulaştı.
Piyasada Google tarafından desteklenen birçok oyun ve uygulamanın bulunması da elbette bu satış adetlerine ulaşılmasında önemli bir etken. 5-10 dolar fiyat etiketine sahip olan Google Cardboard, ayrıca çeşitli üçüncü parti üreticiler sayesinde plastik tabanlı olarak da temin edilebiliyor.

Cardboard Uygulamaları 25 Milyon indirilmeye ulaştı!
Google Play üzerinden indirilen Google Cardboard uygulamaların sayısı ise 25 milyonu buldu. Ayrıca kullanıcılar YouTube üzerinde 350 bin saatin üzerinde 360 derece video izlemiş. 6 inç büyüklüğüne kadar telefonlara destek verebilen Google Cardboard, sanal gerçeklik deneyimini yaşamak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek.

İşte Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge

Samsung’un uzun süredir merakla beklenen, yeni amiral gemisi Galaxy S7’nin görüntüleri sızdırıldı. İşte karşınızda Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge basın görselleri! Samsung’un Mart ayında tanıtacağı Galaxy S7 serisi hakkında, uzun süredir yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Yaptığı sızıntılar ile tanınan Evan Blass, twitter hesabında Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’nin basın görselleri yayınladı.

Galaxy S6 serisi tasarım anlayışının devam ettiği Samsung Galaxy S7, görsellere bakıldığında dikkat çekici bir fark içermiyor. Ayrıca telefonun ekranın yer alan 21 Şubat tarihi, Mobil Dünya Kongresi’ni işaret ediyor.

Samsung Galaxy S7 Özellikleri!
Bölgelere göre Qualcomm Snapdragon 820 veya Exynos 8890 işlemciden güç alacak olan Galaxy S7, 4 GB RAM’e sahip olacak.
5.1 inç boyutunda 2560 x 1440 piksel çözünürlükte ekranın yer alacağı telefonun, parmak izi sensörü ve iris tarayıcı gibi özelliklerin yanı sıra sıvı temasına dayanıklı bir yapıda olması bekleniyor.

GTA Online Sevgililer Günü Güncellemesi Yolda

Grand Theft Auto V’in çevrimiçi modu olan GTA Online için bir güncelleme daha yolda. İşte yeni güncelleme ile gelecek olan ilk içerikler ve görüntüleri. Grand Theft Auto oyuncularının ortak buluşma noktası olan GTA Online için bir güncelleme ortaya çıktı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz gün oyunun PlayStation 4, Xbox One ve PC sürümü için 450 MB boyutunda, yeni bir mod ve iki adet yeni araç içeren bir güncelleme yayınlanmıştı. Güncel kalan çoğu çevrim içi oyunda da beklenildiği üzere GTA Online için de bir güncellemesi gelecek. Sızılan bilgilere göre güncelleme ile birlikte yeni araçlar, geçmiş dönemin mafya konseptine ait yeni giysiler ve iki adet yeni oyun modu oyuna eklenecek. Rhino Hunt ve Till Death Do Us Part adlarını taşıyacak olan modların detayları hakkında ise henüz bir bilgi verilmedi.

Ayrıca bilgileri sızdıran bir oyuncu tarafından bu güncellemeye dair bir de oynanış videosu yayınlandı. İşte yeni güncelleme ile gelecek olan başlıca içeriklerin görüntüleri:

Yeni Ninja Kaplumbağalar’ın Sistem Gereksinimleri

Yılın merakla beklenen oyunlarından biri olan TMNT: Mutants in Manhattan’ın sistem gereksinimleri belli oldu. İşte oyunun ihtiyaç duyduğu sistem gereksinimleri. Yılın merakla beklenen oyunlarından biri olan TMNT: Mutants in Manhattan’ın sistem gereksinimleri belli oldu. İşte oyunun ihtiyaç duyduğu sistem gereksinimleri.

Yaz mevsimine doğru çıkışını gerçekleştirmesi beklenen yapım görsellerde de anlaşılacağı üzere Platinum Games’in sık sık tercih etti cell shaded grafik türüyle oyuncuların beğenisine sunulacak. Sisteminizi pek de zorlaması beklenmeyen TMNT: Mutants in Manhattan’ın minimum sistem gereksinimleri şu şekilde:

TMNT: Mutants in Manhattan Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 / Windows 8 / Windows 7 / Windows Vista
  • İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo E4400 @ 2.0GHz / AMD Athlon™ II x2 250 @ 3.0GHz
  • RAM: 1 GB
  • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® 8800 GT / AMD Radeon™ HD 4770
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • HDD: 7 GB
  • Ses Kartı: DirectX® 9.0c

GTA Online Güncellendi

Grand Theft Auto V’in çoklu oyuncu modu GTA Online için yeni bir güncelleme yayınlandı. İşte oyuna gelen yeni mod ve yeni içerikler hakkındaki ayrıntılar. Çıkışıyla birlikte birçok rekora imza atan Grand Theft Auto V, yanında getirdiği GTA Online ile milyonlarca oyuncuya ulaşmayı başardı.

Barındırdığı farklı oyun modları ve geniş içerikli oyun yelpazesiyle oldukça beğenilen GTA Online’ın bu kadar tutulmasındaki bir diğer önemli neden ise sık sık güncelleniyor olması. Rockstar Games, geçtiğimiz gün GTA Online’ın PlayStation 4, Xbox One ve PC sürümlerinde bir güncelleme yayınlandı.

450 MB boyutundaki bu güncelleme ile birlikte oyuna performans iyileştirmeleri, yeni bir mod ve iki adet yeni araç eklendi. Oyuna dahil olan Adversery modunda bir kargo hava aracından paraşütle atlayarak, belirtilen iniş bölgesini iki dakika boyunca elimizde tutmaya çalışacağız. Toplam 16 kişilik olan bu mod dışında ayrıca oyunun araç havuzuna iki adet yeni araba geldi.

Karin Sultan ve Bravado Banshee GTA Online’da

karin
Benny’s Original Motor Works garajı için yayınlanan araçlar Karin Sultan ve Bravado Banshee adlarını taşıyor. Oldukça göze hoş gelen bu arabalar üst kalite spor arabaları olarak karşımıza çıkıyor. PlayStation 4, Xbox One ve PC için yayınlanan bu güncellemenin dışında Rockstar Games tarafından sevgililer gününe yakın bir tarihte yeni bir güncellemenin daha yayınlanması bekleniyor.

Xbox’ta Ayın Ücretsiz Oyunları

Xbox Live Gold’da, Xbox One ve Xbox 360 sahiplerini bekleyen ücretsiz oyunlar belli oldu. Gears of War 2 ve Styx: Masters of Shadows ücretsiz oyunlar arasında yer alıyor!Microsoft’un ücretli abonelik gerektiren sosyal oyuncu platformu Xbox Live Gold’un 2016 Şubat ayında yayınlanacak olan ücretsiz oyunları belli oldu.

Bilindiği üzere Xbox Live Gold’da her ay Xbox One ve Xbox 360 konsolları için birçok oyun ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Xbox Live Gold aboneleri, abonelikleri bitene kadar bu oyunları ücretsiz bir şekilde oynayabiliyorlar. Üyelikleri bittiğinde ise oyun direk olarak sistemden kaldırılıyor. Xbox Live Gold’un bu ayki ücretsiz oyunlarına baktığımızda direk dikkat çeken yapımlar Gears of War 2 ve Styx: Masters of Shadows olarak karşımıza çıkıyor. Diğer iki oyunu ise Hand of Fate ve Sacred Citarel yapımları olarak görüyoruz.

Xbox One
Hand of Fate
Xbox 360
Sacred Citadel
Gears of War 2