Microsoft Edge’de Bu Özellik Olmayacak

facebook müşteri hizmetleri
Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi ile beraber internet explorer yerine sunduğu internet tarayıcısı Microsoft Edge’de bazı özellikler olmayacak. Eski tarayıcısı olan internet explorerde olan özellikler Microsoft Edge’de kullanılmayacak. Kullanılmayacak olan özelliklerden biri ise ActiveX destekli bazı eklentiler ve entegreler olacak.

Microsoft tarafından yapılan açıklamadan ActiveX, yeni internet tarayıcısında kullanılmadığından dolayı Silverlight medya oynatıcısınında ömrü yeni tarayıcı ile bitmiş olacak. Yapılan açıklamada Microsoft Edge içerisinde ActiveX destekli olmayacağından dolayı Silverlight’da olmayacak dolayısıyla daha güvenli ve stabilize çalışan HTML5 tabanı Silverlight desteği yerine kullanılacak.

Fakat Silverlight tam anlamıyla kaldırılmıyor bilindiği üzere Microsoft Edge ile gelen Windows 10 yanında İnternet Explorer 11’ide getiriyor. Explorer için Silverlight desteği hala sürecek fakat Microsoft Edge için bu söz konusu olmayacak. Diğer yandan Microsoft, Silverlight kullanan bazı üretici firmalara ise DASH/MSE/CENC/EME tabanlı tek ve DRM yetenekli, iş yükleri kullanmalarını da tavsiye etti. Yeni tabanlı sistemleri önermesinin en büyük nedeni başarılı içerik ve yenilenen özellikler olmasından dolayı.

Silverlight geçmişini hatırlarsak Adobe’nin Flash Player eklentisine ek olarak çıkartılan ve Netflix tarafından masaüstü video aktarım olarak kullanılmıştı. 2011 tarihinde 5 sürüm olarak çıkan ve daha sonra güncelleme almayan bu yazılım hala birçok firma tarafından kullanılsada tıpkı Microsoft Edge gibi artık HTML 5’e doğru geçiş yapılıyor. Bakalım kullanıcılar yeni internet tarayıcısı olan Edge’de bulunmayan bazı özelliklere ihtiyaç duyacaklarmı göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir