Photoshop eskitme efekti

Photoshop’ta Resim Eskitme Nasıl Yapılır

Tech Kafa 10 Ara 2014 Nasıl Yapılır?  0
facebook müşteri hizmetleri
teknoloji hattı
Photoshop’ta Resim Eskitme Nasıl Yapılır
5 - 1 OY

Photoshop ile resimleri eskitmek için Sepia filtresi birebirdir. Ama yine de otomatik tonlardan gitmek istemeyip bir resmi kendi istediğiniz gibi eskitmek isteyebilirsiniz. Photoshop bunun içinde bize çareler sunuyor. Bir resmi istediğiniz şekilde eski bir hava verebilmek için Photoshop‘ta neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Çalışmaya başlamadan önce resmin orijinal halini aşağıda görebilirsiniz. Bir kaç basit işlemden sonra ise oldukça değişecek.

photoshop original photo

Öncelikle resmimizi açarak başlıyoruz. Ben bir çiçek resmi seçtim. Sonra bunu Image / Mode / Grayscale ile siyah – beyaz yapıyoruz.

photoshop grayscale

Ardından CTRL+L ile Levels kısmını açıp resmi ışık değerleri göze hoş gelecek şekilde ayarlıyoruz. Eğer memnun kalmazsanız Image / Adjusments / Brightness/Contrast ile de oynama yapabilirsiniz.

photoshop B/C

Şimdi yeniden Image / Mode / RGB diyerek resmi renkli hale geitiryoruz.Yeni bir layer açıp layer modunu “Soft Light” olarak ayarlıyoruz. Ardından “G” ile Bucket Tool’u seçerek eski resimlere benzeyecek bir rengi seçiyoruz. Ben #f1bc2e kodlu rengi kullandım.

photoshop colorize

Resmimiz hazır.

photoshop last

Opsiyonel
Eğer resime daha bir yıpranmışlık havası vermek istiyorsanız internetten indireceğiniz birbirinden değişik fırçalar ile bunu yapabilirsiniz. Aynı zamanda biraz daha koyu bir renk ile yeni bir layer üzerine kullandığınızdan daha koyu renkler ile leke yapmanız ve resmi yer yer açık bir renge boyamanız daha da gerçekçi gözükecektir.Soldurmayı beyaz renk ile yapabilirsiniz. Yırtıkları ise siyah üzerine aynı fırçayı küçültüp beyaz olarak uygularsanız daha hoş gözükecektir.

Photoshop eskitme efekti

teknoloji hattı

Tech Kafa {Tech Kafa}

Müşteri hizmetleri / Destek hattı
WhatsApp bilgisayarda nasıl açılır
Whatsapp
Whatsapp ’a Bilgisayardan Nasıl Girilir ?
Bilgisayar Donanımları Hakkında Genel Bilgiler
WhatsApp’ta Mesajları İşaretleme Özelliği