1

Retina Hücre Üretimi Yaptılar

25 Ara 2015 Teknoloji  0
facebook müşteri hizmetleri
teknoloji hattı
Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Kök Hücre çalışmalarının vesile olduğu başarıların arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Son olarak Japon Japonya’da yer alan Riken Üniversitesi bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir Kök Hücre çalışması, laboratuvar ortamında Retina hücresi üretilmesini mümkün kıldı.
Yapılan açıklamaya göre söz konusu bu gelişme, “Retinitis Pigmentosa” isimli genetik bir görme sorununa çözüm olabilecek! bilim insanları, laboratuvar ortamında Retina hücresi üretmeyi başardı!

Söz konusu bu gelişmenin detaylarına değinmek gerekirse Japon bilim insanları, Retina hücresi üretim girişimleri için maymunlardan yararlanmayı tercih etmiş. Bu tercihin altında yatan temel sebep ise, söz konusu genetik RP görme sorunu hastalığının, maymunlar üzerinde de görülebiliyor olması…
İki RP hastası olan maymunlara aktarılan kök hücreler aracılığı ile üretilen Retina hücreleri, geçen 3 hafta sonrasında görme bozukluğunu azaltmaya yeterli olmuş.
Şu an için çalışmalara devam edeceklerini belirten bilim insanları, sonraki evrelerde ise insan denekler üzerinde çalışmalara geçebileceklerini belirttiler. Öyle görünüyor ki kök hücre çalışmaları, genetik sorunlar başta olmak üzere birçok derde deva olmanın yolunu açmaya devam edecek.

teknoloji hattı
Etiketler:
gopro-hero-4-ses-sorunu
GoPro Hero 4 ses problemine çözüm
Flight Radar24 uçak takip sistemi
Flight Radar24 uçak takip sistemi
blackberry-hamburg-modeli
BlackBerry Hamburg Teknik Özellikleri Nasıl Olacak ?
bukulebilir-telefon
Dünyanın İlk Bükülebilir Telefonu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir