CS Go Sistem Gereksinimleri

Bu yazımızda sizlere CS Go sistem gereksinimleri hakkında bilgilendireceğiz. Ülkemizde birçok takipçisi olan ve hastalarının çok bulunduğu Counter Strike oyunu artık piksellikten çıkıp yeni bir dünyaya geçiş yapıldı. Counter Strike Global Offensive oyunu ile birlikte artık M4A1’ler ve AK47 gibi silahlar daha gerçekçi. Counter Strike Global Offensive, Steam’de Haziran 2012’de satışa sunulan oyun satış rekorları kırmıştı. Haydi biraz da CS Go sistem gereksinimleri hakkında konuşalım.

CS Go Sistem Gereksinimleri

Bu oyun için orta bir bilgisayar veya laptop yeterli olacaktır.İyi bir gamer Mouse ile de güzel bir makro yapılan bu oyunun sistem gereksinimleri ise şöyle;

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows 7 / Windows Vista
İşlemci: Intel Core 2 Duo E6600 / AMD Phenom X3 8750
RAM: 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 10 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: (256 MB) Pixel Shader 3.0 destekli ekran kartı
Direct X: Dx 9

Bu düzeydeki bir bilgisayar bu oyun için yeterli olacaktır lâkin daha yüksek bir bilgisayarla daha iyi bir verim alınabilir. Ayrıca Dead Island Riptide Sistem Gereksinimleri ve Batman Arkham Knight Sistem Gereksinimleri  yazılarımıza bir göz atabilirsiniz.

Counter Strike Global Offensive Sistem Gereksinimleri

Çok kısada dünya çapında birçok kişi tarafından oynanmaya başlanan Counter Strike Global Offensive sistem gereksinimleri nasıl olmalı, ondan bahsedeceğiz.

Gerçi okuyan çok az kişinin Counter Strike’ın ne olduğu hakkında bilgisi yoktur, fakat formaliteden de olsa biraz oyundan bahsedeyim. Counter Strike serisi, online birincil-kişi bakış açısına sahip bir savaş oyunudur. Steam’in de sahibi olan Valve tarafından yaratılmış bu oyun serisinde, farklı şekillerde insanlara ya da çevreye zarar vermeye çalışan teröristler ve bunları durdurmak için uğraşan özel harekat timi, yani counter-teröristler olmak üzere iki takım vardır. Birbirlerine ateş eder bunlar, bu kadar.

Türkiye’de 2000’li yılların ortalarında muhteşem bir internet kafe kültürü oluşmuştu. Evlerde oyun oynayacak bilgisayar olsa dahi internetin henüz yaygın olmaması sebebiyle bu günün hardcore-gamer dediğimiz abileri internet kafelerde bilek çürütmüştür. Bu kültürün oluşmasının benim hatırladığım -o zamanlar küçüğüm ben- üç oyun çok etkiliydi. Yine bir Valve oyunu olan Half-Life’ın çok oyunculu modu, Knight Online ve Counter Srtike.

Malum böyle klasikleşmiş bir seriye yeni oyun gelince eski oyuncuların hatıraları gün yüzüne çıkıyor. Ancak o nostaljik tüplü ekranı olan bilgisayarınızı çıkarmadan önce bakalım, Counter Strike Global Offensive sistem gereksinimleri sizin sisteminizle ne kadar uyuşuyor.

Counter Strike Global Offensive Sistem Gereksinimleri Nasıl Olmalı?

Minimum Sistem Gereksinimleri

Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz veya AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ işlemci

Nvidia GeForce GT 420 veya AMD Raedon HD 6450 ekran kartı

1 GB RAM

Windows Xp 32 bit

Direct X 9

7.6 GB boş alan

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Intel Pentium Dual Core E5700 3Ghz veya AMD Phenom 8750 Triple-Core işlemci

Nvidia GeForce GT 630 veya AMD Raedon HD 6670 ekran kartı

2 GB RAM

Windows 7 32 bit

Direct X 9

7.6 GB boş alan

İşte gördüğünüz gibi, Counter Strike Global Offensive sistem gereksinimleri böyle. Yine orta hatta orta-düşük düzeyde bir bilgisayarla da oynanabilir, ancak tam performans (ve dolaylı olarak daha çok haz) alabilmek için orta-üst bir sistem şart. Umarız bu yazıyla Counter Strike Global Offensive oynama hevesinizi kıran biz olmamışızdır.

Forza Motorsport 6 Apex Sistem Gereksinimleri Belirlendi

Forza Motorsport 6 Apex Minimum Ve Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

indir (1)
Windows 10 işletim sistemi için ücretsiz olarak yayınlanacak olan Forza Motorsport 6 Apex’in PC sistem gereksinimleri belli oldu. Bu listede minimum, tavsiye edilen ve 4K için tavsiye edilen sistem gereksinimlerini görebilirsiniz.
1462032381_forza-motorsport-6-apex0
Forza Motorsport 6 Apex’in sistem gereksinimlerine geçmeden önce Windows 10’da oynanabilecek olan bu ücretsiz oyunun açık beta sürecinin 5 Mayıs’ta başlayacağını belirtelim.
Minimum Sistem Gereksinimleri
OS: Windows 10 64-bit 1511
CPU: Intel Core i3-4170 @ 3.7 Ghz
GPU: NVIDIA GeForce GT 740 veya Radeon R7 250X
HDD: 30 GB
RAM: 8 GB
VRAM: 2 GB
1080p 60FPS İçin Tavsiye Edilen Donanımlar
OS: Windows 10 64-bit 1511
CPU: Intel Core i7-3820 @3.6 Ghz
GPU: NVIDIA GeForce 970 veya Radeon R9 290X
HDD: 30 GB
RAM: 12 GB
VRAM: 4 GB
4K 30FPS İçin Tavsiye Edilen Donanımlar
OS: Windows 10 64-bit 1511
CPU: Intel Core i7-6700k @ 4 Ghz
GPU: NVIDIA GeForce GTX 980ti veya Radeon Fury X
HDD: SSD + 30 GB
RAM: 16 GB
VRAM: 6+ GB

En Popüler 5 Cardboard (VR) Oyunları Hakkında Bilgiler

VR Oyunları içerisinden 5 tanesini sizler için derledik.

En uygun fiyatlarda sanal gerçeklik gözlüğü Google Cardboard için en popüler puanlı ücretsiz oyunlar seçildi ve favorileride aralarındadır.
Bu dönemlerde en hızlı gelişen teknolojilerden biri olan ve artık hayatımızda hemen hemen bir yer edinen sanal gerçeklik teknolojisi yaygınlaşmaya devam ediyor. Uygun fiyatlarda satılan profesyonel oyuncular için tasarlanan sanal gerçeklik gözlüklerinden mobil platformlar için tasarlanan basit sanal gerçeklik gözlüklerine kadar birçok farklı fiyat segmentinde bu ürünleri görebiliyoruz.
Sanal gerçeklik gözlükleri arasında en uygun fiyatlı olan ürün ise şüphesiz Google Cardboard ve muadili olan VR Box, Look VR gibi basit diğer ürünler. Fiyatları ortalama 15-100TL arasında olan bu ürünleri aldığınızda oynayabileceğiniz en güzel 5 ücretsiz sanal gerçeklik oyununu sizlere tanıtacağız.

Bu oyunlardan bağzıları şunlardır.

InMind VR (Android ve iOS)
1462098426_cardboard-oyun-1
Hem Android hem de iOS platformu için yayınlanan oyun Cardboard eşliğinde oynayabileceğiniz en iyi ücretsiz sanal gerçeklik oyunları arasında yer alıyor. Yaklaşık 100MB boyutundaki oyunda insan beynine girerek beyindeki düzensiz nöronları yatıştıyıyorsunuz. Süre olarak biraz kısa olan oyunda nöronlara odaklanmanız ve gemi geçene kadar nöronları yatıştırmanız gerekiyor.

Wizard Academy Cardboard (Android ve iOS)
1462099020_cardboard-oyun-2
Oldukça büyüleyici grafiklere sahip olan diğer bir sanal gerçeklik oyunu ise Wizard Academy. Android ve iOS platformlarında yayınlanan oyunda büyü akademisinde harika bir deneyim yaşamaya hazır olun! Oyunda telekinik yöntemiyle sorunları çözecek, buzulları parçalayacak ve güçlü büyüler atacaksınız!

Snow Strike VR (Android)
1462099521_cardboard-oyun-3
Eğlenceli bir kartopu savaşını konu alan oyunda çocuklarla kartopu oynuyorsunuz. Sadece Android platformu için yayınlanan oyununun hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunuyor. Oyununun ücretli ve ücretsiz versiyonu arasında çok büyük farklar bulunmuyor, bu nedenle ücretsiz versiyonunu oynamanızı tavsiye ediyoruz.

Zombie Shooter VR (Android ve iOS)
1462099958_cardboard-oyun-4
Sanal gerçeklik gözlüğünüzü takın ve zombi avına çıkın! Sanal gerçeklik çözümleri üretme odaklı olan Fibrum’un yayınladığı Zombie Shooter VR oyununda temel amaç zombileri öldürmeniz. Oyun hem iOS hem de Android platformunda bulunuyor.

Radial-G: Infinity (Android)
1462102214_cardboard-oyun-5
Dünyadışı bir uzay macerasında yarış yapabileceğiniz Radial-G: Infinity oyunu Android için ücretsiz olarak indirilebilir durumda. Oyunun daha önceden iOS platformunda da olduğu biliniyordu ancak şu anda oyun Apple App Store’da görünmüyor. Eğer iOS kullanıcısıysanız tekrardan oyunun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

LG G5 Kutu Açılımı ve Yeni Özellikler

Sıfır LG G5 Tanıtımı ve teknik özellikleriyle sizlerle.

20160222_090611_HDR
LG’nin Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımının yapıldığı G5 modeli Türkiye pazarındada çok ilgi görmüştü ve bizlerde bilginize sunuyoruz.
lg-g5-6169
Detaylı inceleme öncesinde modüler tasarımı ve yapısıyla merak uyandıran ayrıcada bazı kitleler tarafından eleştirilen LG G5’i kutusundan çıkarttık ve kutu içeriğinde, sonrasında ise tasarımına yakından göz atıyoruz. LG G5’in detaylı incelemesi öncesinde kutu içeriği ve tasarımı ile sizlere kapsamlı bir tanıtımda bulunuyoruz.

LG G5 Kutu açılımı ve tanıtım videosu.

Bilgisayar Donanımları Hakkında Genel Bilgiler

Bilgisayar donanımlarıyla ilgili bilinmesi gerekenler.

timthumb
İç Donanımlar
A-Kasa: Tüm donanımları taşıyan birimdir. İç donanımlar kasa içine, çevre birimleri ise donanımların kasa dışındaki konnektörlerine takılır.
B-Güç Kaynağı: Bilgisayara elektrik veren donanımdır. Girişi 110-120V veya 220-250V, çıkışları ana karta giden +/-12V (Çoklu Çıkış) ve disk sürücülerine giden +/-5V çıkışlardır. Çevre birimlerini bağlamak için girişe eşit voltajda çıkışı da vardır. Güç kaynağı üzerinde fazla ısıdan korumak için soğutma fanı bulunur. Bazı güç kaynaklarının arkasında güç anahtarı da bulunur. Güç kaynakları 50, 100, 200, 300, 350W güçlerindedir.
1-AT Güç Kaynakları: Güç kontrolü analog’dur. Güç kaynağına seri bağlı güç anahtarı ile açılıp kapatılır. Elektrik kesilip tekrar geldiğinde çalışmaya devam eder. At güç kaynakları artık piyasadan kalkmıştır.
2-ATX Güç Kaynakları: Güç kontrolü dijitaldir. Ana kart üzerindeki güç butonu ile komut verildiğinde çalışmaya abşlar. Kapatmaya gelince; güç butonuna basınca kapansın, güç butonundan kapanmasın, kapatma komutu verilince otomatik kapansın şekillerinde ayarlar yapılabilir. Elektrik kesilip geldiğinde çalışmaya devam etmez.
slide_3
C-Butonlar: Güç butonu ve reset butonu.
D-Sinyal Lambaları: Enerji geldiğini ve harddiskin etkinliğini gösteren sinyal lambalarıdır.
42911_288
E- Fan: Kasa içini soğutmak için bir veya iki adet fan kullanılır.
F-Hoparlör: Ses gerektiren bazı durumları seslendiren, ana karta bağlı hoparlördür.
G-Ana Kart: Tüm donanımları üzerinde taşıyan en önemli donanımdır. Tüm donanımlar bununla kullanılır.
H-Portlar: Çevre birimlerinin takıldığı yerlerdir.
Bellek-ram
1-Seri Port: COM1 ve COM2 adlarıyla anılan portlardır. Ayrıca RS-232 adıyla da anılır.Bilgisayara bağlanabilen pek çok aygıtı bağlamaya yarar idi. Yeni ana kartların üzerinde bu portlar bulunmamakta, yerini USB portları almıştır.
4ef8b18b-51d9-44a3-bdcf-4556f487775d
2-Paralel Port (LPT): Yazıcı bağlamak için kullanılırdı. Yeni ana kartlarda artık bulunmamakta, bunun da yerini USB portları almıştır.
3-USB (Universal Serial Bus): Günümüzde monitör klavye ve fare dışında herşey bu portlara takılmaktadır.
4-Klavye Portu

5-Fare Portu
I-Slotlar: Ana kart üzerinde ek kartların takıldığı konnektörlerdir.
indir
1-AGP: Ekran kartı takılan slot
2-PCI: Diğer katların takıldığı slot.
3-RAM Slotarı
bilgisayar-donanım-markaları
J-Merkezi İşlemci (CPU): Bilgisayarın yaptığı tüm işlemler bununla yapılmaktadır. Frekans ve türüne göre seçilir. P4 3.2 GHz gibi. İşlemci üzerine fazla ısınmaması için soğutucu takılır. Soğutucu, alümünyum petek ve üzerindeki soğutucu fandan oluşur. Eski tip soğutucular fansız idi. Soğutucusuz işlemciler de vardı.
K-RAM: Tüm bilgileri okuma esnasında depolayan rastgele erişimli bellektir. Enerjisi kesilince tamamen boşalır.
L-Ekran Kartı: Görüntü sinyallerini üreten karttır. Üzerinde monitör portu bulunur. Ekran kartlarının üzerinde de ayrıca RAM bellek bulunur. Ana entegresi üzerinde fanlı soğutucu bulunur.
M-Ethernet Kartı: Ağ bağlantısı kurmak ve internete bağlanmak için kullanılır. Üzerinde bir tane ağ konnektörü bulunur.
N-USB Kartı: Ana karta USB portu eklemek için kullanılır.
Resim_14
O-Fax-Modem Kartı: Bilgisayarı telefon hattına bağlamada, fax çekmede ve çevirmeli ağ bağlantısı kurmada kullanılırdı. Artık internetin gelişip yayılması üzerine uygulamadan kalkmıştır.

P-TV-Radyo Kartı: Bilgisayarla TV izleme ve radyo dinlemede kullanılır. Üzerinde anten ve IR kumanda alıcı konnektörleri bulunur. Uzaktan kumandalı modelleri de vardır. Uzaktan kumanda IR alıcı ile kullanılır.

R-USB Adaptörü: USB ve firmware portlarına kasa önünden erişmek için kullanılır. Ana kart üzerindeki harici USB konnektörüne bağlanır. 3,5″ disket sürücü yuvasına takılır.
S-Hard Disk: Kullanılan tüm yazılımların depolandığı manyetik disk sürücüdür. Ana kart üzerindeki IDE veya SATA konnektörlerine takılır.
T-Çıkarılabilir Bellek Sürücüleri: IDE veya SATA konnektörlerine takılarak kullanılır.

Çevre Birimleri

A-Girişim Birimleri
1-Klavye: Bilgisayarla işlem yapmak için gerekli tuşların toplandığı aygıttır.
2-Fare: Kolay, hızlı ve zevkli görsel kullanıma yarar. İki veya üç tuşlu, bir veya iki dönen düğmeli ve ayrıca yanda düğmeli yapılır.

3-Joystick: Oyun oynamada kullanılır. Tuşlu ve kollu tipleri vardır. Joystick ile oyun oynamak daha kolay ve zevklidir. Ayrıca otomobil düzenli joystickler de vardır. Direksiyon, fren-gaz ve vites üniteleri uygun yerlere yerleştirilerek Test Drive vb. oyunlar çok kolay ve zevkle oynanır. Hatta Sürücü eğitim aracı olarak kullanılabilir. İki kişilik oyunlar için çift kumandalı joystickler de mevcuttur.

4-Kalemli Tablet: Kalemiyle tablete yazılan yazı ve çizgileri ekrana aktarır.
5-Işıklı Kalem: Ekrana tutarak ekrana çizgi çizme ve kursör kontrolü yapar.
6-Tarayıcı: Kağıdı ekrana yansıtmada kullanılır. Masa tipi ve el tipi vardır. Masa tiplerinde kapak altına kağıt konur. El tipi tarayıcılarda ise tarayıcı kağıda sürtülür.
7-Kamera: Görüntü ve fotoğraf çekmede kullanılır.

8-Mikrofon: Ses girişi için kullanılır. Bilgisayarlar için özel mikrofonlar üretilmektedir. Bu mikrofonlar uzaktan da ses algılayabilir.
9-Spritter: Kasetlerdeki ses ve görüntü kayıtlarını bilgisayara aktarmada kullanılır.
İç-Donanım-Birimleri-Nelerdir
B-Çıkış Birimleri
1-Monitör: Yapılan işlemlerin görüntülerini gösteren en önemli çıkış birimidir. Analog kontrollülerde ayar düğmeleriyle ayarlar yapılır ve seri anahtarla açılıp kapatılır. Analog kontrollü monitörler piyasadan kalkmıştır. Dijital monitörlerde ise +/- tuşları ile ayar yapılır ve güç kontrolü de dijitaldir. Gelişmiş modellerde bir açılır menü vardır. Menü tuşuna basılır ve yukarı/aşağı tuşları ile ayar modu seçilir. Sonra aynı tuşlarla istenen ayar yapılır. Kenar düzeni, görüntü boyutu, kontrast, renk, aydınlık gibi ayar modları vardır. LCD monitörler daha küçük ebatlı, hafif, az yer kapalma, az güç harcama avantajları vardır.

2-Speaker: Ses kartı çıkışından alınan sesleri dinlemeye yarar. Küçük güçlüleri iki parça olup birinin içinde amplifikatör bulunur, diğerinin içinde yalnızca hoparlör bulunur. Yüksek güçlüleri ise 2+1 (2 hoparlör+ 1 amplifikatör), 3+1, 4+1, 5+1 şekillerinde yapılırlar. Yüksek güçlülerde ton kontrol, ekolayzer, ayrı bağlanan ses ayarlayıcı gibi ek özellikler mevcuttur.

Google Yeni Teknolojisi Müthiş Soli Projesi

Google Müthiş Soli Projesi

Google, Project Soli ile farklı bir teknoloji sunacak.
1462792533_screen-shot-2016-05-07-at-1.43.29-pm
Google her alanda araştırma ve geliştirmelerine devam ediyor, Şirketin geçtiğimiz yıl geliştirici konferansında Project Soli adında bir proje duyurmuştu ancak, bu proje hakkında o zamandan beri çok az haber yayınlandı.
Yeni gelen bilgilere göre Google, Project Soli projesini sessiz sedasız geliştirmeye devam ediyor. Peki bu projedeki geliştirilen teknoloji ne işe yarayacak?
intro-video-hero-bg_m
Project Soli ile çalışılan teknoloji bir kişinin dokunmadan bir cihazı çalıştırmasını sağlayacak. Bunun için ise sadece eliyle işaret yapacak. Örneğin iki parmak şıklatması ile radyonun sesini açıp kapatabileceksiniz. Bu teknoloji, bir kişinin fiziksel hareketlerini tespit etmek için küçük bir çip ve özel radar sensörlerini kullanıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

En son haber Google Soli projesi denetleyicisi ve İleri Teknoloji ve Projeler laboratuar başkanı Regina Dugan’dan gelmişti ancak, Soli geleceği için iyi bir işaret gibi görünmüyordu. Microsoft’un benzer bir teknolojiyi geliştirdiğini duyurması, şirketin bu projeden vazgeçebileceği söylentilerine neden olmuştu. Fakat, Google futuristik teknolojisi ile ilerliyor gibi görünüyor.

Google son zamanlarda, Soli projesinde çalışmak üzere yazılım mimari için iş ilanı verdi. İş ilanında iş bilgisi Soli teknolojisi ile Android Wear ve Google Hizmetlerinin entegrasyonunda çalışacak yazılım mimarı olarak belirtilmiş.
P5292305
Soli henüz tam anlamıyla hazır olmayabilir ancak, Google projeden vazgeçmiş gibi görünmüyor. Şirketin bu yılki Google I/O geliştirici konferansında ürünün geleceği hakkında daha fazla ayrıntı paylaşması bekleniyor. Bakalım Google, Soli projesini nereye kadar götürebilecek ve hangi cihazlarda sunabilecek.

 

Bilgisayar’larda En Çok Raslanan Sorunlar ve Çözümleri

Bilgisayarların en çok rastlanan yazılımsal sorunları

donanim-sorunlarini-bulma
Makine her kapatılıp açılışta BIOS ayarlarını unutuyor…
Anakart üzerindeki pil zayıflamıştır. Pili değiştirin. Bu pil genellikle 2032 kodlu pildir. Problem devam ediyorsa pil yuvası ile anakartın bağlantısını sağlayan noktalarda temassızlık olabilir. Buraları gözden geçirin, gerekirse lehimleri tazeleyin. Hala çözüme ulaşılamamışsa bu şekilde kullanmaya devam edin veya anakartı değiştirin.

$ Yaklaşık 2-3 ay gibi bir zamanda pil bitiyor…
Bu duruma ASUS SP97 anakartlarda rastlamıştır. BIOS yazılımındaki bir hatadan kaynaklanmaktadır. BIOS’u internetten çekilecek programla yeniden yazmak suretiyle sorun çözülür.

$ COM1 veya COM2 portuna takılı cihazlar çalışmıyor…
Montajı yeni yaptıysanız ve AT anakart kullanıyorsanız kabloların anakarta monte edildiğine ve doğru port kablolarını kullandığınıza emin olun. Bazı port kabloları anakarttan anakarta değişebilmektedir. Mesela Gigabyte bir anakart ile Tomato anakartın port kabloları farklıdır.
BIOS’tan bu portların disabled edilmediğini kontrol edin. Gerekirse default bios ayarları yükleyin.
Loop back cihazı ve test programı varsa bu portların sağlam olup olmadığını kontrol edin. Arızalı ise anakartı değiştirin.

$ Açılışta CPU hızını olması gereken değerde göstermiyor…
Montaj esnasında CPU saat hızını belirleyen jumperler yanlış takılmış olabilir. Anakartın kitapçığından yararlanarak bu jumperleri gözden geçirin.
Yeni tip anakartlarda CPU saat hızı BIOS ta software olarak ayarlanmaktadır. Sizin işlemciniz buradan overclock yapılmış olabilir. Doğru değeri BIOS setup içerisinde CPU Speed ile ilgili yerden ayarlayabilirsiniz.

$ Windows veya DOS gibi işletim sistemleri disket sürücüyü görmüyor…
BIOS’ta disket sürücü tipinin doğru olarak tanımlandığını kontrol edin. 3½ disket sürücü kullanıyorsanız BIOS’ta da bunun böyle olduğuna dikkat edin.
Sürücüyü başka bir makinede deneyerek sağlam olduğuna emin olun.
Sürücüye takılan güç kablosunun ve anakarttan gelen data kablosunun iyice yerleştiğine emin olun.
İlk açılışta sürücünün led’inin yanıp yanmadığını kontrol edin. Yanmıyorsa bağladığınız güç kablosunda kopukluk olabilir. Başka bir kablo takmayı deneyin. Eğer yanıyorsa anakart ile bağlantıyı sağlayan data kablosunu değiştirin. Arıza devam ediyorsa anakartın I/O katında problem olabilir. Anakartı değiştirmek gerekir.

$ Bilgisayar sık sık kendiliğinden reset atıyor…
Büyük ihtimalle anakart arızalıdır ve değişmesi gerekir. Fakat küçük bir ihtimal olmakla birlikte power supply’ın yeterli enerjiyi verememesinden dolayı da bu arıza olabilir. Bunun için öncelikle sağlam olduğuna emin olduğunuz bir power supply ile makinenizi deneyin.

$ Bilgisayar her açıldığında hard diski yeniden algılıyor…
Anakart BIOS Setup’a girerek Auto HDD Dedection yaparak hard diski BIOS’a tanıttırın.

maxresdefault

________________________________________
Ahbikan™
08-12-2006, 10:34 PM
Sesli Arızalar
$ Bilgisayar ilk açıldığına uzun bir bip sesi geliyor ve hiçbir görüntü gelmiyor…
Bu tür bir arıza genellikle RAM dan kaynaklanmaktadır. İlk çözüm olarak RAM’i anakart üzerindeki başka bir slota takın.
Eğer EDO RAM kullanıyorsanız RAM’lerin çifter çifter takılması gerekir. Yani 2 tane 8 MB’lık veya 2 tane 16 MB’lık gibi. Aksi halde makine böyle bir hata verecektir.
RAM’lerin sağlam olduğuna ve doğru takıldığına eminseniz anakart arızalı olabilir. Değiştirmek gerekir.
$ Bilgisayar açıldığında bir çok bip sesi geliyor ve görüntü yok…
Anakart arızalıdır. Değiştirmek gerekir.

$ Bilgisayar açıldığında bir uzun iki kısa bip sesi geliyor…
Ekran kartı ile ilgili bir problem vardır. Monitör kablosunun ekran kartına takıldığına ve ekran kartının slota iyice oturduğuna emin olun. Problem hala devam ediyorsa sağlam olduğuna emin olduğunuz bir ekran kartını takın ve tekrar makineyi açın. Sorun ortadan kalktıysa arızanın ekran kartından kaynaklandığı kesindir. Değiştirmek gerekir.

$ Beş defa arka arkaya bip sesi geliyor…
İşlemcide problem olabilir. İşlemcinin yerine iyice oturduğuna emin olun. Problem devam ediyorsa sağlam bir işlemci takarak tekrar açmayı deneyin. Problem kalktıysa işlemciyi değiştirmek gerekir
________________________________________
Ahbikan™
08-12-2006, 10:35 PM
Ses Problemleri
& Bilgisayarın ses kartından ses çıkmamasının araştırılmasında ilk önce yapılması gerekenler şunlardır :
– Hoparlör üzerinde ses ayar düğmesi varsa düğmenin düşük ses seviyesinde olup olmadığını kontrol edin ve yüksek ses seviyesine getirin.
– Varsa hoparlörün güç düğmesinin açık olduğunu kontrol edin.
– Hoparlörün ses kartına doğru takıldığına emin olun. Genellikle ses kartı üzerinde “spk out”, “audio out” veya “speaker” yazan çıkışa oparlör takılır.

$ DOS tabanlı oyunlarda ses çıkmıyor…
Bazı DOS oyunları ses kartlarını kendileri tanımaktadır. Fakat bazılarında bunun kullanıcı tarafından tanımlanması gerekmektedir. Bunun için oyunun konfigürasyon bölümüne girilip “%100 Sound Blaster Compatible” veya buna benzer bir seçeneğin seçilmesi gerekmektedir.

$ Windows 95/98’de ses çıkmıyor…
– Öncelikle görev çubuğu üzerindeki ses ayar denetimi ikonunu çift tıklayarak “Ses Ayar Denetimi” veya bunu çağrıştıran pencerenin açılmasını sağlayın.

– Açılan pencerede sessiz yazan kutucukların dolu olmamasına dikkat edin. Bazı durumlarda sessiz yazan kutucuklar yerine “Seçili” yazan kutucuklar olabilir. Bu durumda bunların içinin dolu olması gerekir. Ayrıca ses ayar seviyesinin de en aşağıda olmadığını kontrol edin.

55eb2beff018fbb8f8aff74d

$ ASUS MEW M/B tip bir anakart kullanıyorum. Onboard ses kartını iptal edip Creative PCI bir ses kartı taktığımda DOS altında çalışan oyunlarda ses çıkmıyor…
Beta BIOS rev. 1007.002 den sonraki BIOS versiyonlarında bu probleme rastlanmaktadır. Bunun için BIOS Setup’tan Advanced-I/O configuration kısmında “onboard Game Port” iptal edilir. Veya aşağıdaki adresten ilgili BIOS programı çekilerek yeniden yazılır.
ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/beta/…s/mew10072.zip (ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/beta/mb/bios/mew10072.zip) http://www.frmtr.com/images/smilies/ka/ka19.gif
________________________________________
Ahbikan™
08-12-2006, 10:35 PM
Görüntü Arızaları
$ VGA çıkışında görüntü elde edilemiyor (görüntü yok)…
Bu arıza en çok karşılaşılan arızalardan olup aşağıdaki adımların takip edilmesi ile çözüme kısa zamanda ulaşmak mümkün olacaktır.
– Bu tür arızalarda makine çalıştığı çok iyi bilinen monitör, klavye, mouse gibi çevre birimleri ile test edilmelidir. Eğer arıza ortadan kalktıysa değişikliği yapılmış çevre birimi arızalı demektir. Bunlara rağmen arıza giderilmediyse;
– Power kablosu test edilir. Bunun için power supply’a giren kısmı bir multimetre cihazı ile veya kontrol kalemi ile ölçülür. Burada voltaj yoksa kablo yenisi ile değiştirilir.
– Power supply fanı dönüyorsa power supply çıkışları ölçülür. 5V ve 12V çıkışlarının normal olup olmadığı gözlenir. Fakat, fan dönmüyor, çıkış voltajlarından en az biri yanlış veya koruma sesi (vızıltı şeklinde) geliyorsa, power supply bozuktur ya da SPS (Switching Power Supply – Anahtarlamalı Güç Kaynağı) aşırı gerilim dalgalanmalarından dolayı korumaya geçmiştir, veya sisteme bağlı floppy, hard disk, CD-ROM veya diğer kartlardan birinde kısa devre mevcuttur. Bu durumu anlamak için öncelikle power supply ile beslenen floppy, hard disk, CD-ROM ve anakart power bağlantıları birer birer kesilerek arıza tespiti yapılır.
– Yukarıdaki adımlar yapıldı ve arıza henüz giderilmediyse sırasıyla RAM’lerin slotlara doğru ve uygun sırayla takılıp takılmadığına, CPU ayarlarının doğru yapılıp yapılmadığına bakılır. Tamamı normalse ve imkan varsa bu parçalar çalıştığına emin olunan yenileriyle değiştirilip test edilir.

$ Bazen ekranda kırmızı veya mavi renk hakim oluyor…
Bu tür bir arıza genellikle monitörün ekran kartına giren pinlerinden birinin veya birkaçının eğilmesi veya kırılması ya da bu kablo içerisindeki bir kopukluktan kaynaklanmaktadır. Monitörü başka bir bilgisayarda deneyin. Problem devam ediyorsa kablonun değişmesi gerekir.

$ Düğmeye basıldığında tüm ışıklar yanıyor; fakat, görüntü yok…
Problem büyük ihtimalle anakarttadır. Bu duruma özellikle CIH virüsü ile BIOS’un bozulması sonucu rastlanır. BIOS’un yeniden yazılması denenir. Olmuyorsa anakart değiştirilir.
Bu duruma makine montajı ilk yapıldığında rastlanmışsa ve CPU saat ayarları anakart üzerinde jumperler ile yapılıyorsa bu ayarların doğru yapıldığına emin olur. Farklı bir çarpanın seçilmesi bu duruma sebep olabilir.
Hard disk, floppy veya CD-ROM sürücü arızalı olup kısadevre yapıyor olabilir. Bu cihazların bağlantıları sökülüp makine açılır. Eğer görüntü geldiyse sırasıyla sökülen cihazlar takılarak arızalı cihaz tespit edilir.

$ Görüntü var ancak bazı renkler mevcut değil…
Arıza monitörde değilse ekran kartı arızalıdır. Değiştirilmeli.

$ Ekranda renkler var fakat soluk, 16 renkte çalışıyor…
Ekran kartı sisteme tanıtılmamıştır. Bu karta ait driver disketi veya CD’si ile sisteme tanıtın.
Ekran kartı sisteme tanıtılmışsa Denetim masası-Görüntü-Ayarlar-Renkler kısmında 256 Renk, Yüksek Renk (16 bit) veya Gerçek Renk (32 bit) seçeneklerini seçin.

$ Açılan pencereler kapatılırken ekranda iz bırakıyor…
Ekran kartı arızalıdır. Eğer VRAM’ler çıkartılabiliyorsa çıkartıp yenilerini takarak deneyin.
Ekranın çözünürlüğü ve tarama ayarlarını değiştirin. Problem giderilmediyse ekran kartını değiştirin.

$ TV kartı çalışırken ekranda başka yere sürüklendiğinde iz bırakıyor…
Öncelikle ekranın tarama ayarları değiştirilir. Sonuç alınamadıysa daha uyumlu bir ekran kartı veya tv kartı tercih edilir.

$ ASUS AGP-V3800 ekran kartı kullanıyorum. VGA+TV dual özelliğini aktif yapamıyorum…
Çözünürlüğü 800×600 veya daha aşağısına ve 16 bit renk seviyesine veya daha aşağısına indirin.

$ ASUS MEW M/B tip bir anakart ve 32 MB RAM kullanıyorum. NT 4.0 kurduğumda ekran kartının sürücüsünü yükleyemiyorum…
Ekran kartının sürücüsünün yüklenebilmesi için minimum 64 MB RAM gerekmektedir.

Bilgisayar_Acilmiyor_Siyah_Ekran_Geliyor

________________________________________
Ahbikan™
08-12-2006, 10:36 PM
Açılma Problemleri
$ Makinenin güç düğmesine basıldığı halde açılmıyor, ön panel ışıkları yanmıyor…
Bu tür durumda yapılması gereken ilk şey elektrik prizinde elektriğin olduğuna emin olmaktır. Daha sonra da makinenin tüm kabloları kontrol edilir, özellikle güç kablosu olmak üzere tüm kablolar sıkıca yerleştirilir. Sorun devam ediyorsa aşağıdaki adımları izleyin:
Bilgisayarınız AT yapıda ise;
Büyük ihtimalle power supply (güç kaynağı) ünitesi arızalanmıştır. Yenisi ile değiştirmek gerekir.
Power düğmesi arızalanmış olabilir. Elektrik fişini sökün ve kasanın kapağını açarak power düğmesini çıkartın. Düğmenin ucundaki kontak kablolarını kalın bir iletkenle kısadevre edin ve kasanın arkasına elektrik kablosunu takın. Eğer makine açıldıysa arıza düğmededir. Bu durumda yenisi ile düğmeyi değiştirin. Elektrik fişi takıldığında düğmenin ucunda 220 V olacağından dikkatli davranılmalıdır.
Bilgisayarınız ATX yapıda ise;
ATX anakartlarda “soft power on/off” özelliği bulunmaktadır. Güç kaynağı ünitesi anakarttan alacağı komutlar doğrultusunda cihaza elektrik vermekte veya kesmektedir. Anakartın bu komutu vermesi için yine anakart üzerindeki “power on” jumperi kısadevre edilir. Bu işlem kasadaki açma kapama düğmesi ile yapılır. Eğer bu düğme bozuksa veya kablosu bu jumpere takılmamışsa bu işlem yapılmayacağından; anakart makineyi açmayacaktır. Düğmenin bozuk olma ihtimali düşünülerek anakart üzerindeki bu jumper başka bir ilenken ile (tornavida gibi) kısa devre edilerek makinenin açıp açmadığı kontrol edilir. Eğer açıyorsa düğme değiştirilir.
Güç kaynağının anakarta gerilim veren kabloları haricindeki HDD, CD-ROM gibi cihazlara bağlı kabloları çıkartılır. Anakarta gerilim veren kablonun sıkı olmasına dikkat edilir. Power on jumperi kısa devre edilerek çalışıp çalışmadığına bakılır. Eğer makine açılıyorsa HDD veya CD-ROM gibi cihazlarda problem aranır.
Güç kaynağının bozuk olma ihtimaline karşı sağlam bir güç kaynağı takılarak makinenin açılıp açılmadığına bakılır.
Problem devam ediyorsa anakarta takılı ses kartı, faks modem gibi opsiyonel kartlar çıkartılır ve yeniden açılması denenir. Buna rağmen problem yine çözülmediyse anakartın arızalı olma ihtimali yüksektir. Sağlam bir anakart takılır

$ Düğmeye basıldığında tüm ışıklar yanıyor; fakat, hiçbir ses ve görüntü yok…
Problem büyük ihtimalle anakarttadır. Bu duruma özellikle CIH virüsü ile BIOS’un bozulması sonucu rastlanır. BIOS’un yeniden yazılması denenir. BIOS’un yeniden yazılması kitabın anakartlarla ilgili bölümünde anlatılmıştır. Olmuyorsa anakart değiştirilir.
Bu duruma makine montajı ilk yapıldığında rastlanmışsa ve CPU saat ayarları anakart üzerinde jumperler ile yapılıyorsa bu ayarların doğru yapıldığına emin olur. Farklı bir çarpanın seçilmesi bu duruma sebep olabilir.

$ Açılışta “ERROR: Can’t write ESCD” hatası veriyor…
Eğer herhangi bir donanım değişikliği yapmadıysanız BIOS flash chip ile ilgili hatalı bir durum vardır. BIOS’ta setup defaul’u tekrar yükleyin.

$ Açılışta keyboard hatası veriyor ve klavyenin hiçbir fonksiyonu çalışmıyor…
ü Klavyenin iyi takıldığına emin olun. Buna rağmen devam ediyorsa klavyeyi başka bir makinede deneyerek sağlam olup olmadığını kontrol edin.
Sağlam klavye takılı olduğu halde problem devam ediyorsa anakartın klavye girişinde problem var demektir. Genellik buradaki sigorta atar. Bu duruma daha çok makine çalışırken klavyeyi söküp takmak sebep olur. Anakartı sökün. Burada kenarında “fuse” yazan direnç veya mercimek kondansatör şeklindeki sigortayı bulun. Her iki ucunu lehimlemek suretiyle bir tel ile kısadevre edin. Ayrıca klavye girişi ile anakart arasındaki bağlantı noktalarında soğuk lehim varsa bu lehimleri tazeleyin. Kartları yerlerine takarak tekrar deneyin. Sorun çözülmediyse anakartı değiştirin.

7aea9c28b2d0c9e71f1086c4f3973b97-375x195

$ Bilgisayar Windows işletim sistemine girmeden kilitleniyor…
Bilgisayarınız açılırken CONFIG.SYS ve AUTOEXEC.BAT dosyaları içerisinde bulunan satırlar icra edilirler. Bu satırlar arasında 32 bit sistemle uyumlu olmayanlar var ise bunlar problem çıkartabilirler. Bu satırların icrası iptal edilmelidir. Bunun için aşağıdaki yolları takip ediniz;
1. Bilgisayarı kapatıp yeniden açın. Açılış esnasında “Windows 98 başlıyor” yazısını görünce tuşuna basın.
2. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Adım Adım Onaylama” seçeneğini seçerek icra edilen satırları dikkatlice izleyin.
3. Burada icra edilen satırı tespit edin ve makineyi yeniden kapatıp ile açın. Şimdi “Sadece Komut İstemi” satırını seçin ve Dos ortamına geçin.
4. “edit config.sys” veya “edit autoexec.bat” yazarak ilgili komutu bulun ve burayı silin veya başına “; ” koyarak icra edilmesini engelleyin.
5. Yaptığınız değişiklikleri kaydedip makinenizi yeniden kapatıp açın.
“C:>WINDOWS” dizini altında “WIN.COM”, “HIMEM.COM” ve “EMM386.EXE” dosyalarının bulunup bulunmadığına bakın. Eğer yoksa başka bir bilgisayardan kopyalayın ya da Cab (Cabinet) dosyalarından bunları açın.
Bilgisayarınızı Windows 95/98 açılış disketi ile açın. “ATTRIB MSDOS.SYS –H –R” yazarak MSDOS.SYS dosyasının gizlilik (hidden) ve salt okunurluk (read only) halini kaldırın. “EDIT MSDOS.SYS” yazarak bu dosyanın içeriğini görün. Burada “BootGUI=0” yazan bir satır varsa “0” sayısını “1” sayısı ile değiştirin. Burada “0” olması grafik arabirimine girmeyi engeller. Aşağıda örnek bir MSDOS.SYS dosyasının içeriği verilmiştir.
[Paths]
WinDir=C:WINDOWS
WinBootDir=C:WINDOWS
HostWinBootDrv=C
[Options]
BootMulti=1
BootGUI=1
DoubleBuffer=1
AutoScan=1
WinVer=4.10.1998

$ Windows’a girerken düzensiz karakterler ve bip sesi çıkıyor…
Büyük ihtimalle registry kayıtları bozulmuştur. Kolay çözüm olarak aynı tip bilgisayarda Windows altınaki SYSTEM.DAT ve USER.DAT dosyalarını DOS ortamında iken buraya kopyalayın. Sorun çözülmediyse Windows’un yeniden yüklenmesi gerekecektir.

$ Açılışta “MSGSRV.32” hatası veriyor…
Bilgisayarı kapatıp açın. Windows’a girerken “F8” tuşuna basın ve çıkan menüden 3. seçenek olan “Güvenli Kip”i seçin. “Denetim Masası” bölümünden “Program Ekle/Kaldır” seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan listede “DirectX Drivers” bölümünü seçin. “Restore Audio Drivers” tuşuna basın. Bilgisayarın yeniden açılmasını bekleyin.
$ Açılışta “Hard disk(s) Diagnosis Fail” hatası veriyor…
Daha önceden sisteme tanıtılan bir hard disk çıkartıldı ve yeniden ayar yapılmadıysa veya bu hard disk bozulmak suretiyle sistem tarafından görülmüyorsa böyle bir hata ile karşılaşılabilir. Çözüm olarak hard disk bağlantıları kontrol edilir ve ayarlar yeniden yapılır. Problem devam ediyorsa bu hard diski başka bir makinede denemek suretiyle arızanın hard diskten mi yoksa başka bir yerden mi kaynaklandığı araştırılır.

$ Windows her açılışta Scandisk yapıyor…
Windows kapatılırken “Bilgisayarı kapat” seçeneğinden kapatılmayıp da direk güç düğmesinde kapatılmışsa scandisk çalışır.
Hard diskte bad sektör olduğu zaman da scandisk çalışır. Eğer bas sektör varsa yüzey taramasına geçer. Gerekli bad sektörleri tespit ettikten sonra Windows çalışır. İstenirse bu işlem yarıda kesilebilir. Fakat sonuna kadar devam etmesinde fayda vardır. Böylece hard diskinizdeki arızaları görmüş olursunuz. Ayrıca sonuna kadar beklenirse Windows bir sonraki açılışta scandisk yapma ihtiyacı hissetmez.
$ “Missing Operating System” hatası veriyor…
Sabit disk parametreleri BIOS Setup’ta hatalı girilmiştir. BIOS Setup’ta “IDE AUTO DEDECTION” yaparak parametreleri düzeltin.

$ RAM’i sayarken “Memory Fail” hatası veriyor…
RAM’ler arızalıdır. Değişmesi gerekir.

acer-bilgisayar-mavi-ekran-hatasi

$ “Disk Boot Failure, Insert System Disk and Press Enter”
Hard disk takılı olmayabilir veya hard disk partitionlara ayrılmamıştır. Hard diski takarak bir açılış disketi ile sistemi açın ve fdisk yaparak format atın ve sistemi yükleyin.
Not: Bu hataya CIH virüsünün hard diskin partition’larını ortadan kaldırması sonrasında da rastlanmaktadır.

$ “HDD Controller Failure” hatası veriyor…
Bu hataya IDE arabiriminin veya hard diskin bozulması sebep olmaktadır. Hard diski, çalıştığına emin olduğunuz başka bir makinede deneyin. Eğer orada bir problem yoksa anakartı değiştirmek gerekir.

$ “FDD Controller Failure” hatası veriyor…
Disket sürücüye ait IDE arabiriminde problem olabilir. Öncelikle disket sürücüyü başka bir makinede deneyin. Sürücünün çalıştığına eminseniz anakartı değiştirmek gerekebilir.
$ “Invalid Boot Diskette” hatası veriyor…
Floppy’ye taktığınız disket bir açılış disketi değildir. Bir açılış disketi takarak bilgisayarınızı açmayı deneyin.

$ Açılışta ekranı “tas2” yazısı dolduruyor…
Genellikle açılışta driver disketlerinden birinin floppy’de unutulması bu duruma sebebiyet verir. Disketi çıkartıp makinenizi yeniden açın.

$ Bilgisayar bazen çok yavaş açılıyor. İlk Windows 98 logosundan sonra sol üst köşede yanıp sönen “_” imleç işareti çıkıyor. Uzun bir müddet sonra Windows 98 çalışmaya başlıyor…
Bilgisayar açılırken donanımı ve sistem açılış dosyalarını kontrol eder. “_” imleç işareti bu esnada çıkar. Bilgisayarda herhangi bir IRQ çakışması ya da açılış dosyalarını okurken bir komut satırında takılması nedeniyle sistem yavaş açılabilir. Bu problemi gidermek için Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarının yedeklerini alarak (daha sonra gerekirse tekrar yüklemek için) bu dosyalar üzerinde tıkanmaya sebep olan satırları tespit edin ve icra edilmesini engelleyin. Satırları silme veya başlarına “rem” yazmak icra edilmelerini engelleyecektir.Bu satırlar bazı donanım aygıtlarının sisteme tanıtılması ya da bazı programların yüklenmesi neticesinde bu dosyalar yerleşmiş olabilirler.
________________________________________
Ahbikan™
08-12-2006, 10:36 PM
Genel Arızalar
$ Bilgisayar DOS ortamında Türkçe karakterleri yazmıyor…
Eğer işletim sistemi olarak DOS kullanıyorsanız “autoexec.bat” dosyasında aşağıdaki satırın olması gerekir.
keyb tr,,C:DOSkeybrd2.sys /id:179
Eğer yoksa bu satırı yazın. Şayet “autoexec.bat” dosyası yoksa bu dosyayı oluşturun. Oluşturmak için herhangi bir kelime editöründen bu satırı yazdıktan sonra “autoexec.bat” c: sürücüsünün root (kök) dizinine ismiyle kaydedin. Buradaki id:179 ifadesi Türkçe Q klavyeyi ifade eder. Türkçe F klavye için bu değerin id:400 olması gerekir.
Eğer işletim sistemi olarak WINDOWS kullanıyorsanız “autoexec.bat” dosyasında aşağıdaki satırın olması gerekir
keyb tr,,C:WINDOWSCOMMANDkeybrd2.sys /id:179
Burada dikkat edilmesi gereken, DOS işletim sisteminin DOS dizinine; WINDOWS işletim sisteminin de WINDOWS dizinine kurulmuş olmasıdır. Şayet farklı dizinlere kurulmuşsa bu dizin ismi girilmelidir.
$ BIOS’u yeniden programlarken “Notice: Boot Block is different” şeklinde bir hata mesajı veriyor…
BIOS modelinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Eğer doğru ise bu mesajı geçerek programlama işine devam edin.
$ BIOS programlama işi bittikten sonra “Error: data compare failure” hatası veriyor…
Bu durumda bilgisayarınızın elektriğini kesmeyin veya reset yapmayın. Programlama işini birkaç defa daha deneyin. Eğer sonuç vermezse yeni bir BIOS takmak gerekecektir.

$ ATX kasa kullanıyorum. “Bilgisayarı kapat” dedikten sonra kendiliğinden kapanmıyor…
BIOS Setup’tan “Power Management Setup” bölümünü “User Define”a ve “Video Off Method” seçeneğini “DPMS Reduce On” olarak değiştirin.
$ Monitörde titreme oluyor…
Monitör etrafında hoparlör ya da adaptör gibi manyetik alan yayan cihazlar varsa titremeye sebep olabilir. Bunları monitörden uzaklaştırın.
“Denetim Masası”nda “Görüntü” ikonunu çift tıklayarak “Ayarlar” penceresini açın. Buradan Gelişmiş Ayarlar kısmına geçerek monitör frekans ayarlarını değiştirin. Titremenin olmadığı bir değer varsa burada sabit bırakın.

Burada ekranınızın desteklemediği bir değer çıkarsanız ekranda görüntü kaybolarak sallanmalar olacaktır. Bu durumda “Esc” tuşuna basarak işlemi iptal edin ve eski değere geçin.

Frekans ayarlarının yapıldığı kısım ekran kartının modelleri arasında değişiklik gösterebilir.
$ Disket sürücüsünün ışığı devamlı olarak yanıyor…
Anakart ile disket sürücü arasındaki data kablosu ters bağlanmış olabilir. Kablonun kıvrımlı tarafı disket sürücüye takılır. Ayrıca kablonun çizgili tarafı hem anakart üzerindeki hem de disket sürücüsü üzerindeki 1 numaralı uca gelmelidir.
$ Disket sürücü disketi okumuyor veya yanlış okuyor…
Disket sürücünün kablosu arızalı olabilir. Başka bir kablo ile değiştirerek yeniden deneyin.
BIOS setup’tan disket sürücü tanıtılmamış ya da yanlış tanıtılmış olabilir. BIOS setup’a girerek ilgili kısmı 1.44 olarak değiştirin.

Facebook Messenger’ ‘kendini imha edecektir’ Eklentisi

Facebook Messenger’a imha etme özelliği

Sadece birkaç hafta önce, Facebook’un sahibi olduğu popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, mesajların uçtan uca şifrelendiği bir güvenlik önlemi almıştı. En çok kullanılan dev sosyal ağ paylaşım sitesi facebook, şimdi de kendi Messenger uygulaması için farklı bir güvenlik önlemi planlıyor. Bu güvenlik önlemini uygulamasına ekleyerek özellik olarak sunuyor. Bu sayede yazılan mesajlar şifrelendiği gibi ayrıca imha etme özelliği olarak adlandırılmış ek kodlamayla güncelleme sunmuştur.
1462186482_03
Twitter hesabı @iOSAppChanges bugün iOS için Messenger uygulamasında kullanılan “iletiler yok” özelliğinin görüldüğü ekran görüntüsünü yayınladı. Eğer bu özellik gerçek olur ise kullanıcılar mesajlarının ne kadar kaldıktan sonra tamamen silineceğine karar verebilecekler.
1462186469_02
Yayınlanan ekran görüntüsünde, bu mesaj 15 dakika sonra silinecektir yazısı görülüyor. Bu özellik gelirse hiçte şaşırtıcı olmaz çünkü 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan başka bir popüler mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinde aynı özellik zaten mevcut. Aynı şekilde Snapchat uygulaması da bu özelliği kullanıyor.
Ayrıca yakın zamanda Facebook Messenger uygulamasında gizli sohbet özelliğinin de olabileceği söyleniyor. Ekran görüntüsü Messenger uygulamasının iOS sürümünde bu özelliğin olduğunu gösteriyor.
1462186103_01

Samsung’un Yeni Mini Bilgisayar Cihazı (ARTIK 10)

Samsung Mini ARTIK 10 Süprizi!

Güney Kore menşeili teknoloji devi Samsung, tüketicilerdenan ve kullanıcılardan yoğun ilgi gören ve satışı fiyatı 15 TL’ye olan en küçük bilgisayar olma özelliğine sahip Raspberry Pi’ye rakip olmayı hedefleyor.Samsung’un Geliştirici Konferans toplantısında duyurusunu ve tanıtımını yaptığı ARTIK10 adı verilen platformu, güney Koreli şirketin nesneler ve internet konusuna ne kadar önem verdiğinin yeni bir kanıtı olarak teknoloji piyasasına ve teknoloji severlere duyurdu.
samsungun-99-dolara-270-tl-satilacak-olan-cihazi0
Tizen 3.0 güncellemesi olmakla beraber işletim sistemi noktasında cihazları birbiri ile rahatlıkla konuşabilecek hale getirmeyi hedefleyen Samsung firması, öte yandan ARTIK Cloud adı verilen yeni tanıttığı ve duyurusunu aylar önceden yaptığı, bulut platformuyla da bu konuda teknoloji piyasasına büyük bir yol kat ederek adım attı. Ancak hepsi bu olmayıp teknolojinin devi kore menşeili olan Samsung, son dönemin popüler mini bilgisayarı Raspberry Pi’ye de örnek yada onlar yapar biz yapamazmıyız espirisi ile gözünü dikmiş durumda.
artik-social-opengraph-lg_1024
ARTIK 10’un belirlenen fiyatı ise 99 dolar, yani yaklaşık 270 TL. Yakında masaüstü bilgisayarlardan ziyade laptoplarında yer bulamayacağı geniş bir ağ kitlesine sahip olmayı hedeflerken bir yandanda kullanıcılarında artık yer kaplamayıp ağ sistemleri büyük firmalar olsun yada işlrtmeler fabrikalarda yerini alacak. Belkide CNC tezgahlarda bile kullanılması söylentiler arasında olup az enerji ile ve tefferruat gerektirmeyen sistemiylede iş adamların bir nevi gözdesi haline gelmesi hedeflerin arasındadır.
samsung-artik-iotworld-summit-4
Şimdiden bile samsung gösteriş amaçla olsa gerek tanıtıında özelliklerinin diğer bilgisayarlara fark atacak durumda sözünü dile getiriyor.

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bilgisayar Seçimi Hakkında

Bilgisayar alıcaksanız dikkat edeceğiniz ister masaüstü olsun isterse dizüstü olsun markalarına aldanmayın çünkü ne kadar tv reklamlarında övülsede ne kadar özellikleri üst seviyede olsada kullanacağınızın süre garantisi en fazla 6 ay dır. Aslında elektronik şans işi olarakta bilinse en önemlisi tedbirinizi almaktır. Bağzı tanıtımlarda önerilen konular şunlardır.

Alacğınız cihazın bölgenizde yetkili servisleri olmasına,

Yedek parçasının olmasına,

Düşük maliyetli olmasına

Yukarıda bahsedilen unsurların olmasını öne sürerler fakat onlardan önce kalitesine bakılmasınıda biz öneriyoruz ki bilgisayarın özelliklerinden ve kalitesinden çok bizim ülkemizde daha önceleri fiyatına bakılıyordu. Günümüzde dahada dikkat edilsede tam olarak halkımız bilgi sahibi değildir buda korkunç bir gerçektir. Masa üstü alacaksanız hazır markaya değil toplama olarak markalandırmasına özen gösterin. Bizim tavsiye edeceğimiz toplama masa üstü bilgisayar tipi kullanıma göre değişsede yükseltilebilir özellikleri sayacağız sizlere ve adım adım anlatacak olursan şunlardır.

Kasa gösterişli ve ledli olabilir o sizin zevkiniz,

Ana kartınız ASUS ve IBM olabilir ve iç olarak 4 ram slotu 4 harici aygıt slotu olmasına dikkat aedin ilerleyen yıllarda işinize yarayacaktır,

İşlemciniz ister oyun oynayın ister normal kullanın her zaman rakipsiz AMD kullanın seri ve modeli size kalmış,

Ram’leriniz 8 GB olabilir çünkü bağzı yüksek performanslı yazılımlar için rahat çalışır,

HDD 1 TB olabilir,

DVD Rom unuz LG olabilir yada nadir olarak samsung öneririz ama öncelikli olarak LG yi göz önünde bulundurun,

Ekran kartınız kesinlikle AMD olsun yine model seri size kalmış,
Önereceklerimiz bu kadar, laptop için marka olarak LENOVO ve DELL bu iki marka kalite ve sağlamlık anlamında tek geçeriz.

Masaüstü Bilgisayar Açılmama Sorunu

Masaüstü Bilgisayar Hataları

Masaüstü bilgisayarlarda genel sorunlarda olabilir fakat açılmama sıkıntıları çok daha teknik sebeplerden dolayı olma ihtimali ise çok yüksek konumlardadır. Hiç açılmayan bilgisayar Pover supply güç kaynağı kontrolleri yapılır ve çoğu zaman bu bilgisayarların power supply arzaları voltaj yetmezliğinden kaynaklıdır. Yapılan incelemeler sonucunda güçkaynası sağlam ve gerekli voltajlar geldiği görülmesi sonucunda eğerki makinanız buzzer den ikaz sesi geliyorsa Ram kontrolleri yapılır ya ramlar arzalı çıkabilir yada ram slotlarında sıkıntılar olabilir.

Masaüstü Bilgisayar Hata Çözümü

Bu gibi durumlarda ram bakır uçları yarı oksit yapmış olabilir fakat görülmez onun için bir okul silgisiyle bakır uçlar silinir silindiği anda parlaklık olur ve sonrasında takılıp denenir. Eğer aynı hatayı alırsanız ram lar değiştirilip terar denenebilinir. Hatanız düzelmez ise bilgisayar sistem donanımları denetlendiğinde faliyete geçer ama o ikazların sebepleri başlıca ram ve slotları olduğu gibi kuzey chipi yada ekran chipsetleri arzalı ve ya temassızlık söz konusu olabilir. Chipset hatalarında genelde teknik destek olması gerekir o yüzden pek bilgisi olmayan kullanıcılar amatör girişimlerde bulunmamaları gerekir. Aksi halde daha büyük sorunlar yaratabilir. Chipsetlerde herhangi bir sorunların olmadığı kanatindeyseniz diğer traftan anakar bazında ince hatlar barındırdığı için çatlama, kırılma ve yanma gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Nadir olarak gevşek yada tam oturmamış slot kartları bu hataların oluşmasında büyük rolü vardır.Bu tür arzalar ECS ve Foxconn marka anakartlarda sık görülür.

Advanced SystemCare 9 Pro Hakkında

Advanced SystemCare 9 Pro Pc Optimize Programı Hakkında

Program üst düzey kullanıcılar ve bilgisayarına sürekli bakım yapan insanlara kolaylık sağlayan ve her türlü bilgisayar performansıyla ilgili özelliklerini içinde barındıran yazılımdır. Yazılımın normalde 30 günlük demosu mevcuttur fakat lisanslı ve pro düzeyde olan yazılım bir çok özelliğin sınırlandırılma’sını açarak tam sistem optimasyonu yaparak bilgisayar performansını arttırıp daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Advanced SystemCare 9 versiyonu 2016 nın en son gelişmiş sürümü olup profesyonelliğini arttırarak tüm kullanıcılarının vazgeçilmez sistem yazılımı haline gelmiştir. Özellikleri bakımından yaptığı bilgisayar temizlik ve kötü niyetli tarayıcı eklentileri gibi bakımlarnı yaparak pro versiyonun en üst düzey kullanıcılar için tasarlanmış pro sistem yazılımlarından en yüksek puana sahiptir.

Yazılım şirketi IObit bu program yanı sıra Driver Booster, IObit Malware Fighter gibi yazılımlarıda içeriğinde barındırarak her yönden bilgisayar bakımını tama sistem bakım olarak sunaktadır. Programın Türkçe dil desteği mevcuttur.

Advanced SystemCare 9 Pro Genel Özellikleri

Temizlik ve Eniyileme hakkında şu özellikler mevcuttur:
Casus yazılımları kaldırma, Kayıt defteri düzeltme, Gizlilik süpürme, Çöp dosyalarını temizleme, İnterneti hızlandırma, Kısayolları düzeltme, Kayıt defterini birleştirme Sistemi eniyileme, Güvenliği savunma, Disk tarama, Savunma açığı düzeltme, Disk eniyileme

Hızlandırma segmesinde şu özellikler mevcuttur:
Turbo hızlandırma, Başlangıç hızlandırma, Derin eniyileme ve Uygulama araç çubuğu temizleme.
Koruma segmesinde bulunan özellikler de şunlardır:
Giriş sayfası koruma, tarayıcı izleme, gerçek zamanlı koruma, DNS koruma, sistem sağlamlaştırma.
Yazılımı bilgisayar bakımı yapan arkadaşlara şiddetle tavsiyemiz olur.

HP Pavilion X2 10-K000NT 2 si birarada

Hp Pavilion x2 10-K000NT Hakkında

Ultra taşınabilir ayrıca inanılmaz uygun fiyatlı anında bilgisayara dönüşebilen bir tablet görünümlü bilgisayardır. Her işte ihtiyac duyulan ve kullanımı açısından basit ve hafif taşınabilir tablettir ve her iki amaçta kullanılabilme olarak üretilmiş 2 si bir arada olarak tasarlanmıştır. Windows 8.1 işlemci enerjisiyle ayrıca eğlencenin merkezinde bulunmanıza olanak sağlamaktadır. Bulunduğunuz her mekanda yanınınzda ve internetin olduğu her yerde rahat biçimde kullanmanızı sağlayacak. Hp Pavilion x2 ayrılabilen klavyesiyle ve görüntüleme açısı ayarlanabilme özelliğiylede ön plana çıkmaktadır. Windows işletim sistemiyle 8.1 ve 1 yıllık Office 365 bireysel aboneliğiyle beraber tüm işletmenin dosya ve dökümanlarıyla çalışabileceğiniz ofis yazılımlarını sislere sunuyor.

Uzun pil ömrüyle 11 saate kadar varan performansıylada göz dolduruyor ve ayrıca işlemleriniz biter bitmez ara vermeden oyun keyfine dönmenizede olanak tanır. HP Connected Music özelliğiylede bir çok müziği tek bir kaynaktan ve konumdan erişebileceğiniz bir platforma sahiptir. TuneIn Radio ile dünya çapında tüm radyo istasyonlarından yayınları dinleme keyfine varacaksınız ve lider müzik servislerini eşsiz katlede dinleme olanağına sahip olacaksınız.

Menşeği olarak çin de üretilmiştir,
2 MB İşlemci önbelleği bulunmaktadır,
İntel işlemci sini üzerinde barındırır,
1.33 GHz İşlemci hızına sahiptir,
Z3736F İşlemci numarası modeli,
2 GB RAM ve DDR3 kullanılmıştır,
10.1 inch ekran boyutu,
Paylaşımlı ekran kartı tipi,
İntel ekran kartı markasını kullanmıştır,
32 GB harddisk kapasitesi,
SSD Disk özelliği,
İntel HD Graphics Ekran kartı chipsetli,
1280 x 800 Çözünürlüklü,
Wi-Fi, HDMI, USB 2.0 ve 3.0
Windows 8.1
Kart okuyucu, Kamera, Led Ekran ve Dokunmatik özellilerine sahiptir.