Suya düşen iPhone 6 nasıl kurtarılır?

Suya düşen iPhone 6 nasıl kurtarılır?

Tech Kafa 05 Eyl 2015 Sponsorlu  0
facebook müşteri hizmetleri
teknoloji hattı
Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Gün boyu yanınızdan ayırmadığınız iPhone 6 telefonunuz elinizden kayarak suya düştü veya üzerine su dökülüp ıslandı. Bu durumda paniğe kapılmaya gerek yok. Doğru uygulamalarla telefonunuzu olası bir riske karşı koruyabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun markası modeli ne olursa olsun akıllı telefon suya düştüğünde yapmanız gerekenleri adım adım sıraladık;

  • İlk olarak telefonunuzu hemen sudan çıkarın ve kağıt havlu veya o an yanınızda bulunan bir bezle iyice kurulayın.
  • Telefonunuzu derhal kapatın. Şarjdaysa fişten çekin. Telefonunuz açık kaldığında sızan su, çalışmakta olan cihazın ısısı nedeniyle diğer parçalara yayılabilir.
  • iPhone kılıfını çıkarın, kulaklık ve benzeri bir kablo bağlantısı varsa çıkarın.
  • SIM kart, batarya gibi su nedeniyle zarar görebilecek parçalarını çıkarın. Öncelikle cihazın pilini çıkarın. Böylece cihazın kısa devre yapmasını engelleyebilirsiniz. Ardından telefonun SIM kartını çıkarın. Telefon bozulsa dahi SIM kartınızı başka bir cihazda kullanabilirsiniz.
  • Telefonu temiz bir havlu veya kuru bir bezle nazikçe kurulayın. Cihazı biraz sallayıp içinde su kalıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz. Saç kurutma makinesi ile kurutmayı aklınızdan geçirmeyin.
  • Bezin dışında kurulama işlemi için pamuk ve kulak temizleme çubuğundan yararlanabilirsiniz. Normal bez ve havlular suyu yeterince çekemeyebiliyor. Bu noktada pamuk daha etkili bir sonuç veriyor. Ayrıca kulak temizleme pamuğu ile ufak delikleri temizlemek daha kolay.
  • Yeni aldığınız kıyafetlerin ceplerinde ve çantalarda bulunan kağıt paket içerisindeki kum taneciklerinden oluşan slika jeli, telefonunuzu temizleme amaçlı kullanabilirsiniz. Ürünlerin paslanma ve küflenmesini önleyen Slika jel, suyun bir anda emilmesini sağlıyor. Telefonunuzu slika jel ile dolu bir kaba koyduğunuzda cihaza sızan su ve nemin bir anda kaybolacağına şahit olabilirsiniz.
  • Slika jel bulmak zor diyorsanız, aynı etkiyi pirinç ile alabilirsiniz. Telefonunuzu bir torba dolusu pirincin içine koyun. Böylece pirinç tanecikleri cihazınıza kaçan suyu hızlıca emecektir. Pirinç dolu bir torba veya kavanozda kapağı kapalı bir halde 1-2 gün bekletmeniz gerekli. Ancak telefon pirinç içerisinde hava almayacak şekilde durmalı. Vakumlu poşet veya yiyecek saklama kabı kullanarak hava almasını önleyebilirsiniz.

İki gün sonra telefonunuzun tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra cihazınızı şarja takmalısınız. Şarjı tamamen dolana kadar bekleyin. Sonrasında telefonunuzu açmaya çalışın.

Bu uygulamalara rağmen telefonunuzda bir düzelme olmazsa, cihazınızın yetkili servisinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca garanti süreniz devam ediyorsa cihazınızı aldığınız yere götürebilirsiniz.

Bu önerilerimiz suya düşen tablet cihazlarınız için de geçerli. Özellikle yaz aylarında artan suya düşme kazalarının engellemek için cihazınızı deniz ve havuzdan uzak tutmanızı öneririz.

teknoloji hattı

Tech Kafa {Tech Kafa}

Müşteri hizmetleri / Destek hattı
Güneş Gözlükleri ile Daha Sağlıklı Gözler
Erkek Bebek Odası Modelleri
Erkek Bebek Odası Modelleri
bonus card
Elektronik Ürün Alacaklara Bonus’tan Süper Kampanya
kasko sigortası
İnternetten 3 dakikada kasko ve trafik sigortası nasıl alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir